20.01.2021, 17:30

Akdeniz Kıyılarında küçük bir İngiltere, Cebelitarık Rehberi

Akdenizin kalbinde kirimizi telefon kulübeleri, Jack Union bayraklı alışveriş caddesi, soldan akan trafiği ile minik bir İngiltere olan Cebelitarık rehberini keyifle okumanızı dilerim.

Cebelitarık, Birleşik krallığın Avrupa’daki tek deniz aşırı toprağı ve Büyük Britanya bayrağı ile İngiltere’nin Akdeniz ticaretini kontrol ettiği kalesi. 35.000 nüfusu, 6.7 km2 toprağı ile Iber yarımadasının en güneyinde, Akdeniz’in 3 tarafını da gören güzel mi güzel bir özerk bir ülke. Hem de öyle zengin bir ülke ki 3 tarafı masmavi Akdeniz, karşı topraklar bambaşka bir dünya olan Afrika kıtası. 

Yüzyıllardır defalarca istilaya uğramış, gelenin gitmemek icin dağlar deldiği Cebelitarık tarihini en özet hali ile bahsetmek gerekirse ; 

İlk once Emeviler tarafından İspanya içlerine ilerlemek aracıyla karargâh olarak kullanılmaya başlanmış. Zaten Cebelitarık’ın şimdiki ismi de ünlü Emevi komutan Tarik Bin Ziyad’ın isminden geliyor. “Cebel” Arapça dağ demek, Cebel-i Tarik Tarik dağı demek. Uzun yıllar Emeviler kontrolünde olduğu için ismi Cebelitarık olarak kalmış.

Emeviler’den sonra bölgeye Muhavidler egemen oluyor ve bölgede yerleşim yeri kurarak buraya liman şehrine dönüştürüyorlar. 

15. yy’da Avrupa'da Arapların egemenliği yavaş yavaş bitiyor ve bölgenin egemenliği Araplardan İspanyollara geciyor. Araplar bölgeden ayrılınca müslüman nüfus Fas’a geçiyor ve bölgede İspanyollar yasamaya başlıyor. 

Bu yazı Süpergezi üyelerinden Melis Dinç Bonhof tarafından yazılmıştır. Bu haberde yer alan yazı ve resimlerin her türlü sorumluluğu yazara aittir.
Yorumlar (0)