17.01.2021, 14:01

Ankara'da Jeolojik Bir Göl : Işıkdağı Karagöl Jeositi

Adını ilk defa duyduğumuz Karagöl Jeositi Ankara Kızılcahamam’a yarım saat uzaklıkta Işık Dağı eteklerinde heyelan sonucu oluşmuş jeolojik bir göl. Etrafının yüksek ağaçlarla çevrili olması ve bu ağaçların gölge yapmasından kaynaklı göl koyu bir renge bürünmüş. Bundan dolayı da Karagöl olarak anılır.

Bu bölge jeolojik oluşumların fazla olduğu bir bölge olduğu için yolda giderken bazalt sütunlarını da göreceksiniz. İlginizi çekerse yol üzerinde Güvem Kasabasına geldiğinizde sağlı sollu sütunları daha net görürsünüz.

Nasıl Gidilir?

Ankara Kızılcahamam yolunu devam ederken ilerde Çerkeş tabelaları göreceksiniz. Yol ayrımından sağa ayrıldıktan sonra tek gidiş dönüş yola düşeceksiniz. Bir süre daha böyle devam ettikten sonra göle yaklaşık 500 metre kala yol stabilize olacak. Araçla gölün yakınına kadar gidebilirsiniz. Ancak son 50-100 metre mesafedeki yollar ciddi derecede taşlık ve sıkıntılı. Aracınıza zarar vermemek için uygun yerde park edip yürümenizde fayda var.

Neler Yapılır?

Alanda herhangi bir tesis, bank, wc, duş gibi seçenekler olmadığı için gelen misafirlerin ekipmanını, yiyecek ve içeceğini kendi getirmesi yerinde olacaktır. Su sadece alana girişte mevcut.

Günübirlik ziyaret, piknik ve dinlenme için ideal bir alan. Özellikle mangallı bir piknik yapmak için gelirseniz kendi mangalınızı getirmeniz gerekli. Alanın en düz bölümleri göle yakın alanlar. Onun dışındaki alanlar biraz eğimli. Dolayısıyla çadır kurup mangal yapacaksanız uygun yer ayarlamak gerekebilir. Gece konaklama için çadır kurabilirsiniz.

Böyle güzelliklerin korunabilmesi için yanımızda getirdiğimiz eşyaların çöplerini doğaya savurmayalım. Ateşli piknik konusunda daha duyarlı olalım. Keza bu alanda gördüğümüz çöp ve ateş artıkları son derece üzücüydü.

Bu yazı Süpergezi üyelerinden Esra Koçum Arıcı tarafından yazılmıştır. Bu haberde yer alan yazı ve resimlerin her türlü sorumluluğu yazara aittir.
Yorumlar (0)