Daha önce adını hiç duymadığınız ülkeler - 3

Daha önce adını hiç duymadığınız ülkeler - 3

Dünya'da 200'ün üzerinde ülke bulunuyor. Bu ülkelerin çoğu hakkında birçok bilgiye sahip olsak da,  birçoğu hakkında da daha az bilgi sahibiyiz. Bazı ülkeler var ki adını dahi duymadığımız. Sizler için adını bile duymadığınız ülkeleri derledik. Haydi beraber göz atalım.

1- Abhazya

1994 yılında Gürcistan Cumhuriyeti’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş bir devlettir. Bu ülke sadece Rusya, Nikaragua, Venezuela, Nauru tarafından tanınmaktadır.

2- Bhutan

Resmi adı Butan Krallığı olan Bhutan, Doğu Himalayalar'da yer alır. Batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde Çin ile komşudur.

3- Brunei

Brunei, Asya'da Borneo adasında yer alan ülkedir. Resmi adı Brunei Darüsselam olan ülke bağımsızlığı ilan edildiğinden beri Sultan Hasan Al Bolkiah tarafından yönetilen ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti Bandar Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmî dili ise Malayca'dır.

4- Çad

Çad, Orta Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Libya, batısında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda ise, Sudan yer alır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır.

5- Dominika

Dominika, ya da diğer bir deyişle Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller'de yer alan bir ada ülkesidir. Karayip Denizi'nde yer alır.

6- Dağlık Karabağ Cumhuriyeti

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ya da resmî adıyla Artsakh Cumhuriyeti, Güney Kafkasya'da yer alan ve hukuken Azerbaycan'a ait Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 Azerbaycan ilini kapsayan topraklar üzerinde, işgal sonrası kurulmuş fiilen bağımsız olan bir ülkedir.

7- Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi ya da resmî adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Afrika kıtasında Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir ülke. Sahraaltı Afrikasında yer alan ülke, kıtanın en küçük ülkelerinden biri konumudadır. Ülke anakara ve adalar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

8- Eritre

Eritre veya Eritre Devleti, Doğu Afrika'nın kuzeyinde bir ülke. Batıda Sudan, güneyde Etiyopya ve güneydoğusunda Cibuti ile çevrilmiştir. Ülkenin doğusu ve kuzeydoğusu Kızıldeniz sahili boyunca uzanır.

9- Gambiya

Gambiya ya da resmî adı ile Gambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan devlet. Ülke yüzölçümü açısından Afrika kıtasının anakara kısmında yer alan en küçük ülkesi konumundadır.

10- Gine Bissau

Gine Bissau ya da resmî adı ile Gine Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Senegal ve Gine oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Bissau'dur.