Dünyanın en eski restoranları

Dünyanın en eski restoranları

Dünyayı gezmeyi seviyorsanız ve olur da ilginç mekan keşfetme şansınız varsa bu listeye bi göz atın deriz. Tarihin dokusuyla birlikte lezzetli yemek yiyebileceğiniz dünyanın en eski restoranlarını sizin için listeledik. İşte yapısı ve tarihi çok eskilere ancak özenli ve şık görünümleriyle dikkat çeken restoranlar....

1- Stiftskeller St. Peter

803 yılına ait bir belgede bahsedilmesi dolayısıyla Orta Avrupa'nın en eski pub'ı olduğu söylenir. "1.200 yıllık eşsiz Salzburg misafirperverliği" olarak bahsettiği Stiftskeller St. Peter, dünyanın en uzun süredir hizmet veren restoranı olarak bilinir. 

2- Zum Franziskaner

20.  yüzyılın başında icad edilen Zum Franziskaner, İsveç'te bulunan bir restorandır. Tasarımına baktığımız zaman gerçekten güzel bir efsane olarak gözen çarpan restoran, oraya gidip içeri girmeseniz bile dışarıdan fotoğraf çekebileceğiniz güzel bir görünüşe sahip.

3- La Tour d'Argent

La Tour d’Argent, tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan dünyanın en ünlü restoranlarından biri. Michelin yıldızlı Tour d’Argent, misafirlerini Paris’te Notra Dame Katedrali’nin heybetli manzarasıyla ağırlıyor. 2. dünya savaşından kalma şarap mahzeni bulunmakta. 400 sayfalık şarap menüsünde tamı tamına 15 bin çeşit şarap var. 

4- Die Letzten Instanz

1621 Yılında Berlin’de açılan Die Letzte Instanz restoranı, hem otantik Alman mutfağının en iyi örneklerinin tadına bakmak hem de Berlin’in en eski restoranında keyifli bir akşam yemeği deneyimi yaşamak isteyenler için en doğru adres.

5- Sobrino de Botin

Sadece İspanya’nın değil, tüm dünyanın en eski restoranı olma unvanına sahip Sobrino de Botin, her biri farklı dekore edilmiş yemek salonları ve ilk günden beri değiştirmediği klasik tatlarıyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na en eski restoran olarak adını yazdırmıştır.

6- Griswold Inn

Hem güzel yemek yemek hem de konforlu bir konaklama imkanı sağlayan Griswold Inn Essex'te hizmet vermektedir. 1776'dan beri hizmette olan bu mekanı çok sayıda ünlü ziyaret etmiştir.

7- Tavares 

Tarihi klasik esintiler ile hem göz lezzeti hem de enfes menüsü ile karın ziyafeti sağlayan bu restoran 1784 yılında Lisbon’da açılmıştır.

8- Rules 

Rules, Covent Garden'daki Maiden Lane'de bir Londra restoranıdır. 1798'de Thomas Rule tarafından kurulan bu restoran Londra'nın en eski restoranı olarak biliniyor.

9- Union Oyster House

1826'dan beri açık olan Union Oyster House, Bostan’da faaliyet göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski ve açıldığından beri sürekli faaliyette olan en eski restoranlar arasında yer alıyor.