Dünyanın en güzel yolları

Dünyanın en güzel yolları

Araba kiralayıp, hepsinden birer birer geçmek, manzaralara hayran olmak ve birkaç kare yakalamak isteyeceğiniz, dünyanın değişik ülkeleri arasından en güzel yolları sizler için derledik. Kimisi tehlikeli, kimisi ise yolunuzun hiç bitmesini istemeyecek kadar güzel. İşte dünyanın en harika yolları...

1- Highway 1 / Kaliforniya

State Route 1, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde kuzey güney boyunca uzanan bir eyalet karayoludur. 1,055.480 km uzunluğunda olup Dana Point başlayarak tüm Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı Kıyıları boyunca uzanmaktadır ve Leggett'e kadar devam etmektedir.

2- Furka Pass / İsviçre

2.429 metre yükseklikteki Furka Geçidi, İsviçre Alpleri'nde Gletsch, Valais'i Realp, Uri ile bağlayan yüksek bir dağ geçididir. 

3- The Atlantic Road / Norveç

Atlantik Yolu, Norveç'te Møre og Romsdal ilinde Eide ve Averøy arasında yer alan bir karayoludur. Yol, birkaç koridor, viyadük ve sekiz köprü ile birbirine bağlanan birkaç küçük ada ve sker üzerinde inşa edilmiş olup 64. il yolunun 8,3 km'lik kısmını oluşturmaktadır.

4- White Rim Road / ABD 

White Rim Road, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyindeki Utah'taki Canyonlands Milli Parkı'nın tepesinden geçen 71,2 mil uzunluğunda asfaltsız dört tekerlekten çekişli bir yoldur.

5- Tianmen Mountain Road / Çin 

Tianmen Dağ Yolu, Çin'in Hunan Eyaletinin kuzeybatı kısmında, Zhangjiajie, Tianmen Dağı Milli Parkı içinde bulunan bir dağ yoludur.

6- Seven Mile Bridge / ABD

Florida’da bulunan, inşası 1912 yılında biten, 11,3 km uzunluğundaki Seven Mile Köprüsü dünyanın en uzun köprülerinden biri sayılmaktadır.

7- Chapman’s Peak Drive / Güney Afrika

Chapman'ın Zirve Yolu, Cape Peninsula'nın batı tarafında, Hout Bay ve Güney Afrika'nın Cape Town'daki Noordhoek arasındaki bir dağ yoludur.

8- Stelvio Pass / İtalya

Stelvio Geçidi, kuzey İtalya'da İsviçre'yi deniz seviyesinden 2.757 m yükseklikteki bir dağ geçididir. Doğu Alpleri'ndeki en yüksek döşeli dağ geçidi ve Fransa'nın Col de l'Iseran'ın 7 m altında, Alpler'deki en yüksek ikinci dağ geçididir.

9- Col de Turini / Fransa

Col de Turini, tamamen Nice'deki Arrondissement'te bulunan Fransa'daki Alpes-Maritimes bölümünde Alpler'de yüksek bir dağ geçididir. Yol, La Bollène-Vésubie komünündeki Lantosque ile Sospel'i birbirine bağlar. Vésubie nehir vadisi ile Bévéra vadisi arasındaki ana yol bağlantısıdır.

10- Guoliang Tunnel Road / Çin

Guoliang Tünel Yolu, Çin'deki bir dağın kenarı boyunca uzanan tünel yoludur. Tünel, Guoliang köyünü Çin'in Henan Eyaleti, Xinxiang, Huixian'da bulunan Taihang Dağları üzerinden dışarıya bağlar.

11- Karakoram Highway / Çin-Pakistan

Karakurum karayolu dünyada asfaltla kaplı en yüksek yoldur. Karakurum sıradağları üzerinden Khunjerab Geçidi içinden geçerek Çin ile Pakistan'ı birbirine bağlar. Yakın geçmişte onaylanmış yüksekliği 4.693 metredir.

12- Great Ocean Road / Avustralya

Büyük Okyanus Yolu, Avustralya'nın güneydoğu kıyılarında, Victoria'nın Torquay ve Allansford şehirleri arasındaki 243 kilometrelik yol boyunca listelenen Avustralya Ulusal Mirası'dır. 1919-1932 yılları arasında geri dönen askerler tarafından inşa edilen ve I.Dünya Savaşı sırasında öldürülen askerlere adanmış olan yoldur.

13- Sani Pass / Güney Afrika

Sani Pass, Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal'ın batısında, Underberg, KwaZulu-Natal ve Mokhotlong, Lesotho arasındaki yolda bulunan bir dağ geçididir.

14- Trollstigen, Rauma / Norveç

Trollstigen, Norveç'in Møre og Romsdal ilçesine bağlı bir dağ yoludur.

15- Transfăgărășan / Romanya

Transfăgărășan veya DN7C, Romanya'nın Karpat Dağları'nın güney kesiminden geçen bir dağ yoludur. Piteşti yakınlarında bulunan Bascov köyü yakınlarında başlamaktadır ve DN1 ve Sibiu arasındaki kavşağa, ülkenin en yüksek zirveleri olan Moldoveanu ve Negoiu'ya 90 km uzanmaktadır.