Dünyanın en ünlü ağaçları

Dünyanın en ünlü ağaçları

Dünya’da keşfedilen ya da keşfedilmeyen birçok ünlü ağaç bulunuyor. Çevreye ve insanlığa sağladığı katkılardan dolayı tüm ağaçlar çok önemlidir. Bazı ağaçlar çoğunlukla yaş, boyut, sıra dışı görünümü, bazı tarihi olaylar nedeniyle hepsi ayrı ayrı çok güzeldir. Bu ağaçların  her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. İşte dünyanın dört bir yanından birbirinden güzel ve en ünlü ağaçlar...

1- Arbol del Tule

Meksika’nın Oaxaca eyaletindeki Santa María del Tule şehir merkezindeki bir kilisenin arazisinde bulunan Arbol del Tule, 14,05 metrelik gövde çapı ile dünyanın en kalın gövdeli ağacı kabul edilmektedir. Büyüklüğünden dolayı önce farklı ağaçların birleşimi sanılan ağacın yapılan DNA testleri sonucu tek bir ağaç olduğu anlaşılmıştır.

2-Cotton Tree

Cotton Tree, yaygın olarak kapok ağacı olarak da bilinen bir Ceiba pentandra, Sierra Leone'nin başkenti Freetown'un tarihi bir sembolüdür.

3- Boab Prison Tree

Boab Prison Tree, Batı Avustralya'da yer alan Derby şehrinde 14.7 metrelik bir çevresi olan 1.500 yıllık bir ağaçtır. Büyük içi boş bir Adansonia gregorii ağacı olan Boab Prison Tree, 19.yüzyılda mahkumların infaz edilmeden önce tutulduğu yer olmuş.

4- Major Oak

Major Oak, İngiltere Nottinghamshire, Sherwood Ormanı ortasında Edwinstowe köyü yakınlarında bulunan devasa bir meşe ağacıdır. Yerel folklora göre, Robin Hood'un barındığı ağaç olarak kabul ediliyor.

5- Lone Cypress

Lone Cypress, California'da bulunan bir Monterey selvi ağacıdır. 17 Mile Drive isimli yolun yanında granit bir yamaçta duran ağaçtır. Batı ikonu ve Kuzey Amerika'daki en çok fotoğraflanan ağaçlardan biri olarak adlandırılıyor.

6- Tree of Life

Bahreyn'de bulunan Tree of Life, 400 yıldan eski 9.75 metre yüksekliğindeki Prosopis cineraria ağacıdır. Arap Çölü'nün çorak bir bölgesinde, Bahreyn'in en yüksek noktası Jebel Dukhan'a 2 kilometre ve en yakın şehir olan Manama'ya 40 kilometre uzaklıktadır. Ağaç bolca yeşil yapraklarla kaplıdır.

7- Dragon's Blood Tree

Dragon's Blood Tree, Arap Denizi'nde bulunan Yemen'in bir parçası olan Sokotra takımadalarına özgü bir ejderha ağacıdır. İsmi ağaçların ürettiği kırmızı sap nedeniyle bu adı almıştır.

8- General Sherman

General Sherman, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Tulare İlçesindeki Sequoia Ulusal Parkı'nın Dev Ormanında bulunan dev bir sekoya ağacıdır. Hacim olarak, Dünya'da bilinen en büyük yaşayan tek köklü ağaçtır. 

9- Cedars of God

Cedars of God, dünyanın en görkemli ağaçlarından biridir. Bu muhteşem ağaçlar, yalnızca ülkenin tamamını uzayan bir sırt olan Lübnan Dağı'nda yetişir ve sedirler dağın tamamını kaplar. Bu ülkenin bir sembolü, gururu ve Lübnan bayrağında bile tasvir ediliyor.

10- Baobab

Afrika, Asya ve Avustralya kıtalarında yetişen baobab ağacı, tropikal iklim ağacıdır. Binlerce yıl süren bir yaşamı olan ağaç, dev bir gövdenin üzerinde aşağı doğru sarkan dalları nedeniyle karşıdan bakıldığında kubbe biçimini andırıyor.