Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 1

Dünya üzerinde 206 ülke bulunuyor. Bu ülkeler hakkında bazı şeyleri biliyoruz, bazılarını da bilmiyoruz. İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 1

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir.  İnsanlık tarih boyunda farklı bölgelere, kavimlere ayrılarak birbirinden oldukça farklı medeniyetler kurmayı başarmışız. Bugün dünya üzerinde yer alan devletlerin her birinin diğerinden farklı bir özelliği ön plana çıkıyor. Çok gezmiş ve çok da okumuş olabilirsiniz ancak gene de mutlaka bilmediğiniz şeyler ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler...

1- Arjantin

43 milyon nüfuslu Arjantin’de, 19. yüzyıldan itibaren göç eden İtalyan kökenli Arjantinlilerin sayısı 25 milyondur. İtalya dışında en fazla İtalyan nüfusunun yaşadığı yer Arjantin’dir.

2- Avustralya

Avustralya’da 10 bin 685 farklı plaj vardır.

3- Kanada

Kanada'nın %9'unu yaklaşık 3 milyonun üzerindeki göl kaplamaktadır ve dünya üzerindeki tüm göllerin %60'ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır.

4- Galler

Galler’de bir kasabanın adı olan ve tek kelimede 58 harften oluşan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, Avrupa’nın en uzun yerleşim yeri adına sahiptir.

5- Güney Kore

Dünyadaki en hızlı internet hızına sahip ülke Güney Kore’dir.

6- Küba

Dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Küba’dır.

7- Haiti

Dünyada en az ormana sahip olan ülke Haiti’dir. Topraklarının sadece %2'si ormanlık alandır.

8- Papua Yeni Gine

7 milyon nüfuslu Papua Yeni Gine’de 848 farklı dil konuşulur.

9- Moğolistan

1,5 kilometre kareye 4 kişi düşen Moğolistan, insan yoğunluğunun en düşük olduğu ülkedir.

10- Finlandiya

Finlandiya’nın 5 buçuk milyon nüfusuna karşın ülkede 2 milyon civarında sauna bulunur.