Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 2

Dünya üzerinde 206 ülke bulunuyor. Bu ülkeler hakkında bazı şeyleri biliyoruz, bazılarını da bilmiyoruz. İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 2

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir.  İnsanlık tarih boyunda farklı bölgelere, kavimlere ayrılarak birbirinden oldukça farklı medeniyetler kurmayı başarmışız. Bugün dünya üzerinde yer alan devletlerin her birinin diğerinden farklı bir özelliği ön plana çıkıyor. Çok gezmiş ve çok da okumuş olabilirsiniz ancak gene de mutlaka bilmediğiniz şeyler ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler...

1- Nijer

Dünyanın en genç ülkesi, yaşı 15'in altında olan nüfusa göre hesaplanarak belirlenir. Günümüzde bu unvanı Nijer elinde bulundurmaktadır. Neredeyse nüfusun yarısı ergenlik dönemindedir. (%49)

2- Surinam

Topraklarının %91'i balta girmemiş ormanlarla kaplı olan Surinam'da, yarım milyonluk nüfusun büyük bir kısmı sahil kesimlerinde, %5'lik kısmı ise iç bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir.

3- Falkland Adaları

İngiltere’nin sömürgesi olan Falkland Adaları’nda 3 bin insana karşın 500 bin civarında koyun yaşar.

4- Kolombiya

Kolombiya'da sıcak çikolata, içinde tuzlu peynir dilimleri ile servis edilmektedir.

5- Tayland

Tayland, orkide bitkisinin dünyadaki bir numaralı ihracatçısıdır. Tayland ormanlarında 1500’den fazla orkide cinsi yetişmektedir.

6- Guam

Mariana Adaları’nın en büyük ve en güneydeki adası Guam’da, doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.

7- Nauru

Yaklaşık 50 yıl önce bağımsızlığına kavuşan ada ülkesi Nauru, dünyada başkenti olmayan tek ülkedir.

8- Nepal

Dünyada bayrağı dörtgen şeklinde olmayan tek ülke Nepal’dir.

9- Libya

Libya’nın hemen hemen %95’i çöldür. Ülkenin bazı bölümlerine uzun yıllar boyunca tek bir damla bile yağmur yağmaz.

10- İsviçre

İsviçre’de kalabalık köylerin ortalarında ev olarak gizlenmiş tam teçhizatlı sığınaklar bulunur.