Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 4

Dünya üzerinde 206 ülke bulunuyor. Bu ülkeler hakkında bazı şeyleri biliyoruz, bazılarını da bilmiyoruz. İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 4

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir.  İnsanlık tarih boyunda farklı bölgelere, kavimlere ayrılarak birbirinden oldukça farklı medeniyetler kurmayı başarmışız. Bugün dünya üzerinde yer alan devletlerin her birinin diğerinden farklı bir özelliği ön plana çıkıyor. Çok gezmiş ve çok da okumuş olabilirsiniz ancak gene de mutlaka bilmediğiniz şeyler ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler...

1- Bulgaristan

Bulgaristan, çağlar boyunca aynı adı koruyan ve milattan sonra 681 yılına uzanan tarihiyle Avrupa’da en eski devlet olma ünvanına sahiptir.

2- Vatikan

Dünyanın en küçük bağımsız devleti olan Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinde 0,44 kilometrekarelik bir alanı ve yaklaşık 500 kişilik bir nüfusu kapsamaktadır.

3- Singapur

Singapur'da insanlar çamaşırlarını kurutmak için normal halatlar yerine bambu direkleri kullanıyor.

4- ABD

ABD'de hapiste bulunan 2.5 milyon kişi, dünya nüfusunun yaklaşık %4'ünü temsil ediyor. Bu oran dünyadaki toplam insan sayısının %25'ine denk geliyor.

5- Malta

En çok vatandaşı yurt dışında yaşayan ülke olan Malta’da çok sayıda Maltalı hayatını ülkesinin dışında sürdürmektedir.

6- Çin

Çin'de beşten fazla zaman dilimi olmasına rağmen, tüm ülke Pekin saatini kullanır.

7- Endonezya

Dünyanın en büyük takımada devleti olan Endonezya 17.508 adadan oluşmaktadır.

8- Grönland

Grönland FIFA(Uluslararası Birlik Futbolu Federasyonu)’ya kabul edilmemiştir, çünkü ikliminden ötürü futbol sahalarında yeterince çim yetişemez.

9- Suudi Arabistan

2 milyon 150 bin kilometrekare yüzölçümüyle Türkiye’nin 3 katı büyük olan Suudi Arabistan’da tek bir nehir dahi yoktur.

10- Mozambik

Bayrağında modern bir tüfek olan tek ülke Mozambik’tir. Bu tüfek AK47 model bir kalaşnikoftur.