Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 5

Dünya üzerinde 206 ülke bulunuyor. Bu ülkeler hakkında bazı şeyleri biliyoruz, bazılarını da bilmiyoruz. İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 5

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir.  İnsanlık tarih boyunda farklı bölgelere, kavimlere ayrılarak birbirinden oldukça farklı medeniyetler kurmayı başarmışız. Bugün dünya üzerinde yer alan devletlerin her birinin diğerinden farklı bir özelliği ön plana çıkıyor. Çok gezmiş ve çok da okumuş olabilirsiniz ancak gene de mutlaka bilmediğiniz şeyler ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler...

1- Pakistan

Dünyadaki futbol toplarının yüzde sekseni Pakistan’da üretilir.

2- Nauru

Büyük Okyanus’taki bir ada ülkesi olan Nauru’da nüfusun yüzde 95’i obezdir.

3- Kanada

Nüfusun %50'si orta eğitimin ilerisinde eğitim alan Kanada açık ara dünyanın en eğitimli ülkesidir.

4- Tayland

Tayland Kraliyet Ailesi, çok eski zamanlardan gelen ve sadece bu ailenin kullandığı özel bir dil kullanıyor.

5- Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, dünyadaki her türlü iklimin yaşandığı tek ülkedir.

6- Niue

Büyük Okyanus’taki Niue ismindeki ada ülkesi, dünyanın ilk kablosuz bağlantı ülkesidir. Devletin kurduğu bağlantı noktalarıyla ülkenin her yerine internet yayını yapılır ve herkes bundan bedava yararlanır.

7- Rusya

Dünyadaki ormanların yaklaşık %25'i Sibirya'da bulunur ki bu alan ABD'den daha büyüktür. Bu ormanlar Rusya'yı dünyanın en büyük oksijen üretim merkezi haline getirmektedir.

8- Fransa

Sahip olduğu tüm topraklar göz önünde bulundurulduğunda, en fazla zaman diliminde toprağı olan ülke Fransa'dır. Ardından gelen ABD 11, Rusya ise 9 zaman dilimini kapsamaktadır.

9- Suudi Arabistan

Suudi Arabistan develeri Avustralya'dan getirtmektedir.

10- Singapur

Singapur, tarım faaliyeti yürütmeyen ülkelerin en büyüğüdür.