Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 7

Dünya üzerinde 206 ülke bulunuyor. Bu ülkeler hakkında bazı şeyleri biliyoruz, bazılarını da bilmiyoruz. İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Ülkeler hakkında ilginç bilgiler - 7

Dünya yüzlerce ülkeye ve binlerce farklı ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkelerin konumları onların yaşayışına ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi birçok etkiler göstermektedir.  İnsanlık tarih boyunda farklı bölgelere, kavimlere ayrılarak birbirinden oldukça farklı medeniyetler kurmayı başarmışız. Bugün dünya üzerinde yer alan devletlerin her birinin diğerinden farklı bir özelliği ön plana çıkıyor. Çok gezmiş ve çok da okumuş olabilirsiniz ancak gene de mutlaka bilmediğiniz şeyler ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda okuyucularımızla birçok ülke hakkındaki bilinmeyenleri paylaşacağız. Ülkeler hakkında aktaracağımız bilgiler sizi çok etkileyecek. İşte, o bilgiler...

1- Finlandiya

Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti’nde birçok bölge yılın yaklaşık 45 günü hiç gün ışığı görmez.

2- Guatemala

Guatemala’nın yüz ölçümünün yarısı yağmur ormanları ile kaplıdır.

3- Güney Kore

Güney Kore’de bebekler doğdukları anda 1 yaşında kabul edilirler.

4- Hindistan

Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülke Hindistan, dünyanın en büyük kurutulmuş fasulye üreticisidir.

5- Hollanda

1000’den fazla çalışan yel değirmeni ile dünyada en çok yel değirmenine sahip ülke Hollanda’dır.

6- İran

Dünyada nüfusa göre en yoğun burun estetiği yapılan ülke İran’dır.

7- İrlanda

Eurovision şarkı yarışmasını en çok kazanan ülke 7 şampiyonluk ile İrlanda’dır.

8- İspanya

İspanyol milli marşında söz yoktur sadece müzikten oluşmaktadır.

9- İtalya

İtalya’da genellikle güney soyadları O harfi ile biterken kuzeyde ise İ harfi ile bitmektedir.

10- İzlanda 

İzlanda’da soyadı yoktur. Çocuğa isim konduktan sonra 2. isim olarak babasının ismi alınır ve erkeler için -son, kızlar için -dottir eklenir.