Ülkelerin en meşhur yemekleri - 1

Ülkelerin en meşhur yemekleri - 1

Her kültürün, her toprağın kendine özgü lezzeti var. Gittiği yerleri keşfederken, eşsiz lezzetleri de tatmayı sevenlerdenseniz, ama ne yiyeceğinizi bilemeyenlerdenseniz, bu yazıyı okuduktan sonra ülkelere özgü enfes tatları keşfedeceksiniz. Yemekleri ister yerinde deneyin, isterse evinizde yapmayı deneyin ama mutlaka deneyin! Sözü çok uzatmadan ülkelerin en meşhur yemeklerine uzanalım şimdi.

1- Moules-Frites / Belçika

Moules-frites veya moules et frites, Belçika menşeli midye ve patates kızartmasının ana yemeğidir. Yemeğin adı Fransızca, midye ve frites kızartması anlamına gelen moules, yemeğin Hollandaca adı aynı. Belçika'nın ulusal yemeği olarak kabul edilir.

2- Wiener Schnitzel / Avusturya

Wiener Schnitze ince kesilmiş bir dilim dana, domuz veya tavuk etinin sırasıyla una, yumurta sarısına ve galeta ununa bandırılarak kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan Avusturya mutfağına özgü bir yemektir.

3- Poutine / Kanada

Patates kızartması, gravy sosu ve lor peynirden yapılan lezzet yumağı Poutine Kanada'da en çok yenilen yemektir.

4- Feijoada / Brezilya

Brezilya'da her evde haftada en az bir kez pişen Feijoada'yı et yemekleri arasında sayabiliriz. Tarifine gelirsek, siyah fasulye, domuz eti ve farofanın bir araya gelmesi ile oluşur. Yumurta ile birlikte tereyağında kavrulması ile yapılır ve pirinç pilavıyla sunulur.

5- Pie floater / Avustralya

Özellikle Adelaide'de yaygın bir Avustralya yemeği olan Pie floater, bezelye çorbası üzerinde servis edile, tipik olarak domates sosu ilavesiyle bir etli turtadan oluşur.

6- Xiaolongbao / Çin

Çin usulü mantı olan Xiaolongbao, hamur içi et ve et suyu ile doldurulup bambu sepetlerde pişirilir.

7- Khachapuri / Gürcistan

Gürcistan'ın geleneksel yemeği olan peynirli pide olan Khachapuri, pişmesine yakın fırından çıkarılıp üzerine yumurta kırılır.

8- Tandoori Chicken / Hindistan

Yoğurt ve baharatlarla marine edilmiş tavukları bir tandır, silindirik kil fırında kavurmak suretiyle hazırlanan bir tavuk yemeğidir.

9- Martabak Manis / Endonezya

Endonezya'ya özgü kalınca ve tatlı krep olan Martabak Manis, içi yumuşacıktır ve çikolata, yer fıstığı ya da muz parçaları ile doldurulur. Üstüne de serpiştirilir.

10- Molokhia / Mısır

Özel olarak yetiştirilen molehiya bitkisinin yapraklarının sapları kesilir, ardından tavuk kıyması, kişniş ve sarımsak ile pişirilir. Genellikle pilavın yanında tavuk, kuzu veya balık ile servis edilir.