Ülkelerin en meşhur yemekleri - 2

Ülkelerin en meşhur yemekleri - 2

Her kültürün, her toprağın kendine özgü lezzeti var. Gittiği yerleri keşfederken, eşsiz lezzetleri de tatmayı sevenlerdenseniz, ama ne yiyeceğinizi bilemeyenlerdenseniz, bu yazıyı okuduktan sonra ülkelere özgü enfes tatları keşfedeceksiniz. Yemekleri ister yerinde deneyin, isterse evinizde yapmayı deneyin ama mutlaka deneyin! Sözü çok uzatmadan ülkelerin en meşhur yemeklerine uzanalım şimdi.

1- Katsudon / Japonya

Katsudon, Japon mutfağında kızarmış domuz pirzola, altında pilav ve üstünde yumurta ile çeşitli yerel garnitürler ile servis edilen geleneksel bir yemektir.

2- Nasi lemak / Malezya

Hindistan cevizi sütü ve pandan yaprağında pişirilmiş kokulu pirinçten oluşan bir Malezya yemeğidir. Geleneksel olarak muz yapraklarına sarılmış halde servis edilir. Yanında sambal çili sosu, fıstık, ançüez ve haşlanmış yumurta ile verilir.

3- Biltong / Güney Afrika

Genellikle sığır eti ve antilop etinden yapılan tuzlu ve baharatlı kurutulmuş kurutulmuş et türüdür. 

4- Adobo / Filipinler

Filipinler'in en meşhur yemeği olan Adobo, etin ya da tavuğun sirke, soya sosu, sarımsak, yağ ile pişirilmesiyle elde edilir. Pilav ile servis edilir.

5- Francesinha / Portekiz

Francesinha ekmek arasına sosis, domuz eti ve biftek, üzerine de eritilmiş kaşar peyniri serpiştirilip, domates sos dökülerek sıcak servis edilen bir Portekiz sandviçidir.

6- Sarmale / Romanya

Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma çeşitleri olan Anadolu mutfağımızdaki lahana sarmasıyla aynıdır.

7- Borscht / Rusya

Özellikle Doğu Avrupa mutfaklarında yapılan ekşi bir çorba türüdür. Kemikli sığır etinin suyunda pişirilen çorba rengini pancardan almaktadır.

8- Kabsah / Suudi Arabistan

Yanında sebze veya et ile servis edilen Kabsah, safran, tarçın, biber, hindistan cevizi ve defne yaprakları kullanılarak yapılan bir pilavdır.

9- Smoked Salmon / İskoçya

Üzerine limon sıkılan somon, ekmek diliminin üstüne konularak krem peynir ya da tereyağ ile servis edilir.

10- Bryndzove Halusky / Slovakya

Patates köftelerinin üzerine, koyun sütünden elde edilen peynir ve pastırma konulması ile servis edilen Slovak yemeğidir.