Ülkelerin en meşhur yemekleri - 3

Ülkelerin en meşhur yemekleri - 3

Her kültürün, her toprağın kendine özgü lezzeti var. Gittiği yerleri keşfederken, eşsiz lezzetleri de tatmayı sevenlerdenseniz, ama ne yiyeceğinizi bilemeyenlerdenseniz, bu yazıyı okuduktan sonra ülkelere özgü enfes tatları keşfedeceksiniz. Yemekleri ister yerinde deneyin, isterse evinizde yapmayı deneyin ama mutlaka deneyin! Sözü çok uzatmadan ülkelerin en meşhur yemeklerine uzanalım şimdi.

1- Kranjska Klobasa / Slovenya

Sosiste farkılık aramak isteyenler için, Kranjska Klobasa, %20'si pastırma diğer malzemeleri ise tuz, biber, su ve sarımsaktan oluşan Sloven usulü domuz sosisidir. 

2- Varenyky / Ukranya

Etli, patatesli, peynirli ve lahanalı çeşitleri olan Varenyky, mantı benzeri bir hamur işidir.

3- Pabellon Criollo / Venezuela

Pilav, siyah fasulye ve ince ince parçalanmış et ile bir arada sunulan Pabellon Criollo, kızarmış yumurta plantin(yabani muz) ile servis edilir.

4- Roast Beef & Yorkshire Pudding / İngiltere

Izgara biftek ve krep benzeri, hamur işi olan Yorkshire Pudding, İngiltere'nin en meşhur yemeğidir. Etin yanında garnitür gibi sunulur, içinde etli sos olur.

5- Soused Herring / Hollanda

Hafif bir koruyucu sıvıya batırılmış çiğ ringa balığını şarap, şeker, bazı otlar ve baharatlarla marine edilerek yapılır. Tost ekmeği arasında servis edilir.

6- Frikadeller / Danimarka

Yanında haşlanmış patates ile servis edilen Frikadeller,kıyma, soğan, süt ve yumurta ile yapılan nefis bir köfte yemeğidir.

7- Miso / Japonya

Dashi ve yumuşatılmış miso sosunun karıştırılmasıyla hazırlanan geleneksel bir Japon çorbasıdır. Tofu, havuç, soğan gibi malzemelerle yapılıyor.

8- Paella / İspanya

İspanyol mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Paella, sebze, deniz mahsulü ve et kombinasyonlarıyla hazırlanabilen bir çeşit pirinç yemeğidir.

9- Gulyás / Macaristan

Genellikle dana eti, soğan, kırmızı biber ve biberden yapılan Gulyás(gulaş) sulu bir haşlama yemektir.

10- Rakfisk / Norveç

Pişirilmeden, soğan ve krema ile servis edilen Rakfisk, aylarca fermente edilmiş alabalıktır.