Brezilya'da samba zamanı: Rio Karnavalı

Dünyanın en renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen dünyanın en ünlü festivalidir.

Brezilya'da samba zamanı: Rio Karnavalı

Mükemmel ayrıntılara sahip kostümlere, devasa kalabalığa ve abartılı yüzmelere tek bakışta ve Rio de Janeiro Karnavalı'nın neden dünyanın en inanılmaz festivallerinden biri olduğunu görmek çok kolay. Her yıl milyonlarca insan Sambadrome'da ve sokaklarda renkli kutlamaya katılmak için bir araya geliyor.

Brezilya Karnavalı, muhteşem ve renkli geçit törenleri, canlı müzik, dans ve dünyanın dört bir yanından insanların katılımıyla tüm kültürel sınırların ötesine geçen ve büyük katılımları ile tanınan Güney Amerika ülkesi Brezilya'da düzenlenen yıllık bir festivaldir. Karnaval ülkenin farklı şehir ve kasabalarında farklı tarzlarda kutlanmaktadır.

Karnaval baharın ayinlerini kutlayan eski Romalılar ve Yunanlılara kadar uzansa da, modern festival 1800'lerde Brezilya'da başladı. O zamanlar, sakinler kutlamalarda sokaklarda kostüm giyip dans ederdi. Şimdi Rio de Janeiro Karnavalı, Karnaval Samba Geçit Töreni de dahil olmak üzere dünyanın en göz kamaştırıcı geçit törenlerine ve etkinliklerine katılıyor.

Bu coşkulu kutlamayı herkes hayatı boyunca en az bir kez tecrübe etmeniz gerekiyor! Şehrin tanınmış samba okulları, büyük samba geçit töreninde en iyi hareketlerini sergilerler. Bunun dışında, bütün gece devam eden sokak partileri var, Brezilya müziğini yaşıyor ve şehrin dört bir yanında sayısız yerde düzenlenen lüks toplar var.

Karnaval Tarihi

Orijinal karnaval geleneği, “yeni dünya” keşfedilmeden önceki zamandan kaynaklanıyor. Burada Romalılar ve Yunanlılar geçen yıl büyük bir halk kutlamasıyla kutladılar. Gelenek Avrupa’nın Katolik bölgelerine yayıldı ve Venedik’teki maskeli insanlar sokaklarda dans ettiler. Karnaval sömürge döneminde Latin Amerika'ya ulaştı ve sömürgeciler geleneği Portekiz'den getirdi.Brezilya'ya gittikçe daha fazla Portekiz geldi ve gelenek, nüfus için tekrarlanan bir olay haline geldi. Güney Amerika ülkelerindeki karnaval, 1723 yılına kadar tarihlenebilir ve yüzyıllar boyunca muazzam değişiklikler geçirdi.

Samba Sambodromo'da Geçit Töreni

Samba geçit töreni, karnavalın en önemli özelliği. Burada samba okulları, bu festivaller için inşa edilmiş bir stadyum olan Sambadromo'da iyi hazırlanmış bir gösteride birbirleriyle yarışıyor. Samba geçit töreni, en eskisi 1923'ten kalma en iyi 12 samba okulu arasında yapılan bir yarışmadır. Bunlar tema, kostüm, samba müziği ve hepsi belirlenmiş olan geçit töreninin genel izlenimi gibi kategorilerde birkaç gün boyunca yarışırlar. önceden bir yıl. Hiçbir şey şansa bırakılmaz. Her geçit töreni 3000 ila 5000 katılımcı arasında bulunuyor. Her geçit töreninin samba dansçıları, hepsi aynı kostümü giyen 100 ve 200'lü gruplara ayrılır. 

Blocos

Muhteşem Sambodromo geçit törenlerinin yanı sıra, Rio'nun her yerinde sokak festivallerine, blocolara katılabilirsiniz ve insanlar hem gündüz hem de gece samba ritimlerine ev yapımı kostümler ve partiler düzenler. Çoğu mahallede, bir yerde ya da yavaşça bloğun etrafında hareket eden, bir dans ya da müzik grubunun etrafında toplanmış kendi sokak festivalleri düzenlenir (bu nedenle adı bloco).

Samba Ritimleri Nereden Geldi?

Karnavalda birçok yönden özdeşleştirilen müzik ve dans gelenekleri, yıllar boyunca geliştirilmiştir. Ve birkaç halk ritimleri geliştirmek için kredilendirildi. 300 yıldan fazla bir süredir Brezilya'ya gelen Batı Afrika köleleri, Atlantik üzerinden benzersiz müzik gelenekleri getirdi. 1888'de kölelik kaldırıldı ve eski köleler büyük şehirlere taşındı. Samba, Afrikalılar ve Avrupa tango ve polka tarafından geliştirilen müziğin bir kombinasyonu olarak yaratıldı. 1917'de samba karnavalın bir parçası oldu. Zamanla, Rio de Janeiro karnavalı daha da büyüdü.

Rio de Janeiro Şehrinde Neler Yapılır.?

1. Cristo Redentor: Yeni Bir Dünya harikası

Rio'nun İkonik Kurtarıcı İsa heykeli, dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken Brezilya'nın en ünlü görüntüsü. Yaklaşık 100 metre yüksekliğinde, şaşırtıcı Art Deco heykel, şehri Corcovado Dağı'nın tepesindeki levrekten aşağı bakıyor. Etkileyici figürün ötesinde, cityscape yamaçtan masmavi suya ve uzaktaki Sugarloaf Dağı'na uzanıyor. İnanılmaz heykel geceleri aydınlanır ve hem şehirden hem de çevredeki ormandan görülebilir.

2. Copacabana Plajı: 

Rio'nun plajları arasında en meşhurları Copacabana,  görülmesi gereken yerlerden olmalı. Serin Atlantik'te bir dalış yapın, günü kumda güneşlenerek geçirin, hareketli gezinti boyunca yürüyüş yapın ya da manzaranın tadını çıkarmak için bir bisiklet kiralayın. Solda ve sağda klasik Brezilya satıcıları var ve dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası ziyaretçiler ile yerel yelpazenin karışımı hiç eskimiyor. Sahildeki güneyinde, Ipanema şarkı söyleyen başka bir alternatif sunuyor ...

3. Escadaria Selarón:

Bu dünyaca ünlü adımlar, her gün binlerce kişiye ulaşan ilham verici bir proje olan sanatçı Jorge Selarón'un eseridir. Yaşayan bir sanat eseri olan 200+ basamak sürekli değişen mozaiklerle kaplıdır. Eserler ilk önce Rio kentinden kazılmıştı, ancak merdivenler uluslararası alanda tanınmaya başladığı için dünyanın dört bir yanındaki 60'tan fazla ülkeden yeni eserler bağışlandı. Bu hareketli yolda çeşitlilik ve beraberliği kutlayın ve önemli bir fotoğraf çekimi için bir saniye bekleyin.

4. Centro:

Rio'nun dinamik şehir merkezi harika manzaralarla doludur. Balerin ve performansların yıl boyunca sürdüğü Paris tarzı Belediye Tiyatrosu'na göz atın ya da çağdaş mimariyi takdir etmek için Biblioteca Parque Estadual ve Museu do Amanhã'da mola verin. Candelária Kilisesi, cömert mermer iç mekanları ve zaman aşınmış cephesiyle kentin en ünlü olanıdır. Ayrıca, Brezilya'nın Ilha Fiscal'daki Deniz Tarihi'ni keşfedebilir veya Museu Nacional de Belas Artes'teki güzel sanatların tadını çıkarabilirsiniz.

5. Jardim Botânico Rio de Janeiro'da: Sonsuz Dünyalar

Kurtarıcı İsa ile birlikte yükselen Corcovado Dağı'nın eteklerinde yer alan bu birinci sınıf Botanik Bahçesi, hem yerli hem de yabancı binlerce bitki ve ağaç için güvenli bir yer sağlar. Bazı nesli tükenmekte olan türler de burada korunmaktadır ve bahçelerde bir yürüyüş yapmak, çeşitli doğal yaşamın değerini derinden takdir etmenizi sağlayacaktır. Japon bahçeleri, duyusal deneyimler, zambak havuzları ve palmiye ağaçları, parkın tepeye uzanan vahşi, ekilmemiş kısmına karşı kuruludur.

Rio de Janeiro Bölgesindeki Popüler Semtler

Centro - finans merkezi, Lapa ve Santa Teresa bölgelerini içerir. Pedro Ernesto Sarayı ve Aziz Sebastian Büyükşehir Katedrali gibi tarihi binaları ve simge yapılarıyla ünlüdür.

Zona Sul - turistler için en popüler bölge. Burası, Sugarloaf Dağı ve Kurtarıcı Mesih veya Corcovado, Rodrigo de Freitas Lagünü ve Ipanema ve Copacabana plajları gibi kentin en ünlü yerlerini bulacaksınız.

Zona Oeste - bu gelişmekte olan bölge 2016 Olimpiyatlarının çoğuna ev sahipliği yaptı. Barra da Tijuca ve bölgenin en popüler yeşil alanlarından biri olan Barra Woods gibi mükemmel plajlara sahiptir.

Rio’ya Nasıl Gidilir?

Uçak:

Galeao Uluslararası Havaalanı olarak bilinen Antonio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı (GIG) birçok gezgin için giriş noktası. Havaalanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır ve Real 2 tarafından işletilen premium otobüsler varış salonunun dışında bulunabilir. Seçebileceğiniz dört yol var ve biletler şehirdeki destinasyonunuza bağlı olarak 12 $ - 16.50 $ arasında değişiyor. Hızlı BRT Transcarioca otobüsleri de her iki terminalden de kalkmaktadır ve Vicente de Carvalho'daki bir durakla şehre seyahat etmek için maliyeti 3 TL'dir. Sarı taksiler sizi 60 dolardan Ipanema'ya götürecek.

Tren:

Şehrin Merkez İstasyonu, aynı isimdeki 1998 filminin ayarını görmek için görülmeye değer olsa da, şu anda sadece banliyö trenleri tarafından sunulmaktadır.

Araba:

Şehre güneyden sürüyorsanız BR-116'yı, kuzeyden veya kuzeybatıdan geliyorsanız BR-101'i kullanın. Orta ve batı bölgelerden seyahat edenler BR-040'ı daha rahat bulacaklar.

Otobüs:

Green Toad Bus gibi operatörler Sao Paulo ve Florianópolis dahil olmak üzere birçok Brezilya şehrinden Rio de Janeiro'ya otobüs işletiyorlar. Sao Paulo'dan bir biletin fiyatı 100 R. Kuzey Bölgesi'ndeki Santo Cristo semtindeki Rodoviária Novo Rio'da otobüsler sonlanmaktadır. Yerel otobüsler Ipanema, Copacabana ve diğer merkez bölgelere istasyonun dışından kalkmaktadır.

Karnavala Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma:

Şehrin otobüsleri sık ve kullanışlı ve Güney Bölgesinde dolaşmak için harika bir yol. Tek bir seyahatin fiyatı 3,80 $ Otobüslerde ve metroda rahatlıkla kullanılabilecek 40 $ karşılığında bir RioCard Expresso satın alabilirsiniz, ancak tek bir yolculuk yine de aynı ücrete tabidir. Şehrin metro sistemi gezinmek çok kolaydır. Tek bir yolculuk 4.80 $ 'dır veya 5 $ depozito için şarj edilebilir bir IC kartı satın alabilir ve istediğiniz kadar alabilirsiniz.

Taksi:

Sarı Taksiler sokakta işaretlenebilir veya otelinizin kapıcı veya resepsiyonistinden radyo taksisini aramalarını isteyebilirsiniz. Fiyat önceden kararlaştırıldığı için radyo taksileri turistler için en güvenli seçenek olarak görülüyor. Rio taksileri özellikle pahalı değildir, ancak mahalleler arasındaki mesafe tahmin ettiğinizden daha uzun olabilir. Örneğin, South Zone'dan Centro'ya yapılacak bir seyahat $ 38'dir.

Araba:

Şehrin çeşitli bölgelerini ziyaret etmek istiyorsanız, araba kiralamaya değer. Şehirde ve havaalanında birden fazla yerde araba kiralayabilirsiniz. Hertz, Sixt veya Avis gibi büyük markaların ürettiği kompakt bir otomobil günlük $ 166'dır.

Nerede Kalınır?

Mick Jagger, Princess Diana ve Elton John, plajın karşısındaki Atlantik Caddesi'ndeki Belmond Copacabana Sarayı'nda kalan ünlülerden sadece birkaçı. Ancak, Rio de Janeiro'daki herkese uyacak çok fazla konaklama var. Fasano ve Sheraton Grand Rio Resort gibi şehrin en lüks otelleri en ünlü plajlara yakın olma eğilimindedir, ancak Windsor Palace Hotel ve Best Western Plus Copacabana Hotel gibi tercih edilen orta sınıf oteller de bulunuyor. Veya Grand Hyatt Rio de Janeiro ve Windsor Barra Hotel gibi West Zone'deki otelleri deneyin.

Ne Yenir?

Rodizio restoranları İspanyol tapas restoranlarına benziyor ve ziyaretçiler için açık büfe seçimlerinden çeşitli yerel atıştırmalıklar ve yemekler denemek için harika bir yol. 40 çeşit et ve harika kokteyller sunan bir Yahudi, Orta Doğu ve Japon büfesiyle, yiyebileceğiniz bir et lokantası ve barbekü olan Rio / Brasa'yı deneyin. Ayrıca inanılmaz çeşitli içecek ve sandviç satan sağlıklı yiyecek dükkanlarını da bulacaksınız. Rio'nun Japon nüfusu büyük olduğundan suşi popülerdir. 

Karnaval Ne Zaman?

Rio'daki Karnaval, kentin beş gün boyunca altüst olduğu yıllık bir etkinliktir. Rio de Janeiro'daki festivaller Paskalya'dan 40 gün önce gerçekleşir, bu nedenle başlama zamanı Paskalya'nın o yıl düştüğü tarihe göre değişir. 2020'de karnaval , 21 Şubat Cuma günü başlıyor.