Kasabayı kırmızıya bürüyen festival: La Tomatina Festivali

Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü Valensiya kasabası Buñol'da kutlanan La Tomatina (Domates Festivali), İspanya'nın en eğlenceli festivalidir.

Kasabayı kırmızıya bürüyen festival: La Tomatina Festivali

Buñol, İspanya. Yılda 364 gün boyunca, Valensiya yakınlarındaki bu güneş tarafından boğulmuş küçük şehir, 9000'den fazla sakinle huzurlu bir yaşam sürüyor. Ancak ağustos ayının son çarşamba günü, her şey değişiyor: şafaktan başlayarak, köy kelimenin tam anlamıyla, domateslerle donanmış bir savaşa katılmak için gelen 20.000'den fazla insan tarafından istila ediliyor. Evet, bu La Tomatina festivali, dünyanın en ünlü yemek savaşı olarak kabul ediliyor.

La Tomatina Festivali, İspanya için iyi tanıtım sağlayan dünyaca ünlü bir kutlama etkinliğidir. Festival, genellikle uluslararası televizyon kanallarında İspanya'nın dünyaya imajını artıran bir etkinlik olarak yayınlanıyor. Ek olarak, La Tomatina, İspanya'daki turizm endüstrisine katkıda bulunmakta ve binlerce turist festivale katılmak için İspanyol kasabasını ziyaret etmektedir. Festival, bilet satışlarıyla büyük miktarda para üretmektedir. Ülkedeki çoğu insan yıllık festivali dört gözle bekliyor. Etkinliğin yaşadığı büyüme göz önüne alındığında, La Tomatina festivalinin İspanya'nın içinde ve dışında tam bir fenomen.

“ Tomatina ” Ağustos ayında Buñol kentinde düzenleniyor. Bu sıra dışı fiesta, her yıl insan kalabalığını bir araya getirir, insanları birbirlerine gülmek ve eğlenmek için harika bir zaman geçirmeye hazırlar. Bu neşeli savaşa katılanlar, hareket eden her şeye domates fırlatmak için harika zaman geçirirler.

Kurallar basit: bir domates alın, ezin ve herkese atın. Rahat kıyafetler ve ayakkabılar giymeniz, mahvolmaya aldırmamanız ve tabii ki gözlerinizi korumak için gözlük takmanız önerilir. Mücadele sadece bir saat sürer ve çok eğlencelidir. Domates nehirleri sokaklarda dolaşır, insanlar ıslanır ve her şey kırmızıya bürünür.

La Tomatina Nerede Gerçekleşir?

La Tomatina, İspanya'nın eyalet ve özerk başkenti Valencia’nın 38 kilometre batısındaki şirin küçük bir köy olan Buñol sokaklarında yer almaktadır. 9.000'den fazla olmayan bir nüfusa sahip olan Buñol kenti, dünyanın her yerindeki gezginlerin her yıl burada gerçekleşen tamamen eğlenceli Tomatina festivalini yakalayana kadar fark edilmeden  sessiz sedasız bekliyordu. Buñol halkı söz konusu olduğunda, bunlar Avrupa’da bulabileceğiniz en dost canlısı gruplardan bazıları ve kesinlikle en yaratıcı ve macerayı seven insanlar

Nasıl Gidilir?

Buñol'a ulaşım, özellikle Valensiya'dan (Barcelona ve Madrid'e kıyasla) nispeten kolaydır. 

Valencia’dan Buñol'a ulaşım : Buñol'a en yakın havaalanı, Valencia'da 48 km uzaklıktadır. Havaalanından yerel bir otobüse binebilir, taksiye binebilir ya da sadece bir araba kiralayıp Buñol'a arabayla gidebilirsiniz. Veya Valencia Merkez İstasyonu'na gidebilir ve her 60 dakikada bir kalkan buñol'a giden trenlerden birine binebilirsiniz (ilki muhtemelen 08:08 saatindedir). 50 dakikalık tren yolculuğu, Tomatina için Buñol'a ulaşmanın en uygun ve ucuz yoludur.

Barcelona’dan Buñol’a ulaşım: Yollardan biri Valensiya’ya uçmak, ardından Buñol’a otobüsle, araba ile paylaşılan taksilerle, vb. Bir yolculuğa çıkmak. Bir diğeri ise doğrudan Buñol’a tren, taksi ya da kiralık araba ile ulaşmak. 

Nerede Kalabilirim?

La Tomatina'nın en popüler gerçeklerinden biri, festivale katılan birçok insanın olmasıdır. Buñol kasabası, yıkılacak. Valencia'da, İspanya'nın domates festivalinin yapılacağı yerin yaklaşık yarım saat uzağında kalmak için birçok insan tercih ediyor. Valencia ayrıca uygun fiyatlı konaklama bulabileceğiniz hostel ve otellerle de doludur. Aslında, bunların birçoğunda konaklama, festivale ulaşım, festivalin partisine bilet ve hatta La Tomatina'ya katılmak için kıyafetler dahil olmak üzere La Tomatina paket fırsatları da sunuluyor. Önceden rezervasyonunuzu iyi yaptığınızdan emin olun.

Ne Giymeliyim?

Ne giyerseniz giyin yok olacak, bu yüzden dönüş tren yolculuğu için  yanınıza kıyafet aldığınızdan emin olun. Temizlik için ise nehrin yakınında halka açık duşlarda biraz temizlik yapmaya çalışabilirsiniz, ancak bunlar genellikle doludur.

La Tomatina Tavsiye

  • Öncelikle koruyucu gözlük alınız. "Yumuşak domatesler, sanki bir problem olacak" diye düşünüyorsan, belki de haklısın. Ancak, hey, gözünüzdeki bir bardak meyve suyunu oldukça rahatsız edici olduğunu düşününce iyi fikir diyebilirsiniz.
  • Smokin ve balo elbisesini evde bırakın . Bu bir yemek kavgası, ö Domates lekelerini sevdiğiniz elbiselerde görmek istemezsiniz. Ayrıca zeminin kayganlaştığını belirtmek gerekir. Bu nedenle, buna çözüm olarak sağlam bir çift kapalı ayakkabılar en iyisidir. S Ve yanınıza bir kamera çekmeyi planlıyorsanız, hafif bir koruyucu kapağa yatırım yapın. Aksi takdirde yolu tamircide alırsınız.