Rengarenk kostüm ve maskeler ile gizemli bir şehir: Venedik Karnavalı

İtalya'nın Venedik şehrinde her yıl düzenlenip, 40 gün süren Venedik Karnavalı, Pagan kültüründe baharı karşılamaya dayanıyor.

Rengarenk kostüm ve maskeler ile gizemli bir şehir: Venedik Karnavalı

Carnevale di Venezia (Venedik Karnavalı) şüphesiz ki dünyanın en ünlü karnavallarından biridir. Güzel kostümler ve tipik Venedik maskeleri, şehri büyülü bir ortama dönüştürür. Yılda 3 milyon ziyaretçi, Venedik'teki en büyük etkinlik haline getiriyor. Çok telaşlı ve kalabalık olabileceğini inkar edemeyiz ama nereye gideceğini ve ne zaman gideceğini biliyorsanız kesinlikle seyahatinizden keyif alacaksınız. 

Binlerce turist, muhteşem Karnavalı'nı görmek ve katılmak için Venedik'e geliyor; Bu şehrin büyülü manzarasında süslü elbiseyle dolaşmak, gerçekten olağanüstü bir olaya katılmak demektir. Sizi şehrin dar yollarından izleyen gizemli, Venedik maskeleri , Venedik dünyasının 300 yıl önce olacağını hayal ettiklerimizin bir parçası. Festival kuşkusuz dünyanın en eşsiz deneyimlerinden biri olanın karşı konulmaz çekiciliğidir.

Venedik'teki Karnaval, etkinlikle ilgili pek çok olayı içeren geleneksel bir yerel cazibe ile geçmiş ve bugün arasında askıya alınan eşsiz bir kutlamadır. Bunlar arasında, tipik maskeli koşumları, En İyi Maskeli Kostüm Yarışması , Festa delle Marie ve sayısız ikonik geçit töreni ile başlayan iki günlük Festa Veneziana . Her yıl, Carnival, ünlü kartal uçuşu veya tanınmış Melek Uçuşu gibi Serenissima'nın zamanlarına dayanan ve birkaç tanesini kutlayan kutlamalara ev sahipliği yapar. Venedik'teki Karnaval her biri mükemmel gelenek , kültür ve eğlence kaynağının en saf örneğidir ve her yaştan ziyaretçiler için eğlenceli bir şans sunar.

Venedik, yılın herhangi bir zamanında büyülü bir şehirdir ve tüm yıl boyunca popüler olmasına rağmen, özellikle Carnevale di Venezia'da özeldir! Venedik Karnavalı'nın gösterisinin ve atmosferinin tadını çıkarmak için dünyanın her yerinden ziyaretçiler geliyor, ancak tarihler yıldan yıla değişiyor, bu yüzden uçuşlarınızı ve konaklama rezervasyonunuzu yapmadan önce seyahatinizi dikkatlice planladığınızdan emin olun.

Tarih

Venedik Karnavalı'nın kökenleri çok uzun bir zaman öncesine dayanıyor, ancak bunun ne zaman olduğu yüzde yüz net değil. Kaynakların çoğu, Venedik'in Aquileia Patriği'ne karşı kazandığı zaferini kutlarken 1162'den bahseder, diğer kaynaklar ise Doge Vitale Falier (eski Venedik cumhurbaşkanının başhekimi) ve la Serenissima hükümetinin 1094'teki fakir insanların zevk almasına izin verdiğini iddia ediyor kısa bir eğlence yapılıyor. Zamanla, etkinlik ortaya çıkıyor. Festival ve maskelerin kullanımı 1797'de Avusturya Kralı egemenliği altında yasaklanmış. On dokuzuncu yüzyılda kademeli olarak yeniden ortaya çıktı, ancak sadece kısa süreler için ve özellikle de özel partiler için. Sadece 1979'dan bu yana olay şu anki şekilde organize edildi

Venedik maskeleri

Kutlamaya başlamadan önce, festival boyunca şafak için mutlaka bir maske seçmeniz gerekecektir. Her biri camdan deriye değişen farklı malzemelerden yapılmış, seçilebilecek çeşitli stiller var. Bazı maskeler tüm yüzünüzü kapatırken, bazıları sadece yarısını örter, bazıları ise sadece gözlerinizi gizler. Birkaç gün erken gelirseniz, yüzünüze uyan benzersiz bir maske oluşturmak için yerel bir satıcıyı bile görevlendirebilirsiniz. Kim olduğunuzu veya kim olmak istediğinizi konuşan birini seçin!

Tipik Venedik maskeleri arasında en ünlüsü şunlardır:

Bauta

Baùta en iyi bilinen ve en popüler Venedik maskelerinden biridir.

Larva denilen belirli bir beyaz maskeden oluşur (Larva kelimesi Latinceden türemiştir, 'hayalet' veya 'maske' anlamına gelir); üstüne bir tricorn şapka yerleştirilir ve tabarro koyu bir palto, kıyafeti tamamlar.

Bata, Karnaval döneminde, ancak başka pek çok durumda da yaygın olarak kullanıldı; tiyatroda, örneğin, partilerde, tarihlerde (!) ve ne zaman biri mahkeme veya mahkemeye başvurma özgürlüğünü istediği zaman, tamamen gizli olarak.

Maskenin özel şekli, kullanıcının sökmek zorunda kalmadan yemesini ve içmesini sağlar. Çoğunlukla erkek kostümü olmasına rağmen, hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmıştır.

Moretta

La Moretta , kadınların favori kılıklarıydı. Koyu kadife yapılmış, şapka ile giyilmiş ve peçe ile süslenmiş küçük oval bir maskeden oluşuyordu. Kadınlar rahibeleri ziyarete gittiklerinde kullandılar. Moretta tarzı Fransa'dan ithal edildi ve kadın özelliklerinin vurgulanmasına yardımcı olduğu için Venedik'te hızla kabul edildi.

Moretta maskesini takanlar, yerinde tutmak için ağızlarında küçük bir düğme tutmak zorunda oldukları için konuşamıyorlardı. Bu, özellikle Venedik Karnavalı'nın ruhu ile eşleşti, çünkü kadınlar tam bir gizliliği koruyabildiler ve her türlü yasaklı oyuna dahil oldular.

Gnaga

Venedik Karnavalı'nın bir diğer tipik maskesi de, erkekler tarafından kadınlar gibi giyinmek için kullanılan Gnaga'dır . Kostüm, her gün kadın kıyafetlerinden ve kedi görünümünde bir maskeden oluşuyor; Maske kullanan kişi genellikle yavru kedi içeren bir sepet taşıdı ve sıradan bir kadın olarak poz verdi, keskin sesler ve miyavlar yaydı.

Karnaval İpuçları

San Marco Meydanı'na erken gelin

Polis herhangi bir olay başlamadan önce San Marco meydanına çıkan sokakları ve sokakları kapatmaya başlayacak. Bu, bir günün sabahında, büyük geçit törenlerinden biri gibi büyük bir olayla, polisin birçok caddeyi kapatacağı anlamına geliyor. Bunu, ünlü meydanın önündeki dar sokakları ve dar sokakları kapatarak yapıyorlar. Bu, kareye yalnızca birkaç giriş noktasına neden olur. Sınırlı ve kontrollü giriş noktaları mevcutken, polis karnaval meraklılarının akışını yönetebilir. Erken gelmek, gitmenin yoludur. Erken gelirseniz, çizgiler daha küçük olacaktır ve aslında meydanda olma olasılığı büyüktür. Gerçekten erken gelirseniz, kalabalığın kontrolü yerinde olmayabilir. Geç gelirseniz, büyük olasılıkla uzun bir süre boyunca sıraya girmeniz gerekecek.

Venedik Karnavalı için önceden plan yapın ve kalabalıklardan kaçının

Katılmak isteyebileceğiniz tarafların çoğu bilet satmak. Venedik Karnavalı Gala Yemeği ve Partisine gitmek ister misiniz? Venedik'te iken bu biletleri alma şansı azdır. Bu sevgili biletler sadece hızlı satış yapmakla kalmaz, gerçek satış noktasını bulmak o kadar kolay olmayabilir. Venedik'e gitmeden önce, önceden planlamanızı ve gitmek istediğiniz etkinlikler için bilet almanızı öneririz.

Nasıl Gidilir?

Venedik, Veneto bölgesinde, İtalya'nın kuzeydoğu kıyısında yer almakta ve Adriyatik Denizi'nden Lido adı verilen bir toprak şeridi ile korunmaktadır. Venedik'e ulaşmanın en iyi yolu, şehrin kuzeybatısındaki Santa Lucia Tren İstasyonu'ndan tren almak. Otobüs terminali ve otoparklar Piazzale Roma'da yakındadır, ancak oraya ulaşmak için Büyük Kanal'ı geçmeniz gerekir. Venedik'te ayrıca küçük Marco Polo Venedik Havalimanı vardır ve oradan Avrupa'daki diğer noktalara otobüs veya tekne ile gidebilirsiniz.

Venedik'te Ulaşım

Vaporetto(tekneler) büyük kanal boyunca tren istasyonundan geçiyor ve birçok kez duraklama yapıyor, bu nedenle ana kanalı gezmek ve şehre iyi bir bakış atmak için iyi bir yol. Daha yakın ve kişisel bir şey istiyorsanız, daha pahalı olmalarına rağmen bir taksi ve gondol kullanın.

Nerede Kalınır?

Otel arama işleminize, çoğu San Marco semtinde bulunan ve en popüler turist bölgesi olan San Marco Meydanı yakınında bulunan ve en beğenilen Venedik otelleri listesine bakarak başlayın. Daha iyi bir yarısı ile kalmak için güzel bir yer arıyorsanız, Venedik'te birçok romantik otel var.

Venedik'te Ne Yenir?

Deniz mahsulleri, polenta ve pilav gibi lezzetli Venedik mutfağının büyük bir parçasıdır. Seppia veya mürekkepbalığı popülerdir ve risotto nero (siyah pirinç) mürekkebi ile renklidir. Burada da zuppa di pesce'yi (balık çorbası) deneyin. Radicchio trevisano, kırmızı hindiba, yakındaki Treviso'dan geliyor. Cicchetti veya az miktarda meze, Venedik'in barlarında servis edilir ve genellikle öğle veya akşam yemeğinden önce yenir, ancak İspanyol mezeleri veya Yunan mezeleri gibi hafif bir yemek için birkaç tane de sipariş edebilirsiniz. Enfes bir venedik böreği ve bir espresso ile bitirin.