Renklerin dansı: Holi Festivali

Hindistan ve Nepal'de kutlanan Holi Festivali, havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması ve baharın gelişinin müjdecisidir.

Renklerin dansı: Holi Festivali

Holi, Hindistan'ın en saygın ve ünlü festivallerinden biri olarak kabul edilir ve ülkenin hemen her yerinde kutlanır. Aynı zamanda bazen “aşk festivali” olarak da adlandırılır, çünkü bugün insanlar birbirlerine küskünlükleri ve her türlü kötü duyguları unutarak bir araya geliyorlar. Renklerin canlılığı hayatımıza çok fazla pozitiflik kazandıran bir şeydir ve Holi'nin renklerin festivali olması sevindirmeye değer bir gündür. Holi, Hindistan'ın her bölgesinde, büyük bir neşe ve coşkuyla kutlanan ünlü bir Hindu festivali. 

Holi festivalinde, renklendirme festivali, kış mevsiminden sonra Hindistan'da bahar mevsiminin başlamasına işaret ediyor. Hindistan'daki diğer pek çok festivalde olduğu gibi, bu festival de Hindistan'da kötülüğe karşı iyiliğin zaferini sembolize ediyor. Yüzleri ve kıyafetleri farklı Gulal'ın renkleriyle bulaşan her yaş grubundan insanlar festivali büyük bir coşkuyla ve coşkuyla kutluyorlar. Festival genellikle Phalgun Purnima'da (Şubat - Mart) kutlanır ve insanlar 'Bura Na Maano Holi Hai' diyerek birbirlerinin bedenine veya yüzüne renkli torbaları atarak birbirlerini selamlıyorlar.

Holi Nedir?

Baharın gelişini belirlemeye ek olarak, Holi ayrıca doğurganlığı, rengi, sevgiyi ve kötülüğe karşı iyiliğin zaferini kutluyor. Festivalin kökenleri Hindu mitolojisinde bir efsanenin Holika ve kardeşi Kral Hiranyakashipu'nun hikayesini anlatan çeşitli efsaneleride duyabilirsiniz.

Nasıl Kutlanır?

Holi'nin en eski anıları, 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Festivaller ağırlıklı olarak Hindistan ve Nepal'de gerçekleşmesine rağmen, dünya çapında kutlanmaktadır. Festival, bir önceki gece yapılan ritüel ateş yakma Holika Dahan ile başlıyor. Bu geleneği daha çok Kuzey Hindistan, Nepal ve Güney Hindistan gibi bölgelerde takip ediyor.

Ahşap ve şenlik ateşinde yakılan diğer malzemeler günler öncesinden toplanırken, Holika'nın bir efekti de tipik olarak ocağın üzerine yerleştirilir. Holi gününde, festivalin ana kısmı Rangwali Holi görülür. Festivallere katılanlar, birbirlerini farklı renklerle boyarlar.

Holi'yi Kutlamak için En İyi Yer

Holi kutlamaları ülkenin farklı yerlerinde farklı şekillerde gerçekleştiriliyor. Batı Bengal, şarkı söyleyip dans ederek Holi'yi Dol Jatra olarak kutlarken, Güney Hindistan'daki insanlar Holi üzerindeki aşk tanrısı Kamadeva'ya ibadet ediyor. Uttarakhand’da , klasik ragalar söyleyerek Kumaoni Holi olarak kutlanır, oysa Bihar’da insanlar geleneksel olarak evlerini temizler ve festivali kutlarlar.

Hindistan'daki Holi festivalini en iyi şekilde deneyimlemek için Uttar Pradesh'e ve daha spesifik olarak Braj, Mathura, Vrindavan, Barsana ve Nandgaon gibi Lord Krishna ile yakın olan bölgelere gitmelisiniz. Bu mekanların tümü kutlamalarda oldukça turistik hale geliyor. Barsana kenti, kadınların kendilerini korumak için kalkanlarla dolaşırken, erkeklerin şakacı erkeklerle sopalarla dövüştüğü Lath Mar Holi'yi kutluyor. İnsanlar birlikte şarkı söylemekten ve dans etmekten hoşlandıklarında bu daha eğlenceli ve ilginç hale gelir.

En Ünlü Yerler 

1. Mathura ve Vrindavan

Burası Hindistan'ın kuzey bölgesinde (Uttar pradesh) bulunan dünyanın en klişe renk festivali hedefi . Yerel halk Banke Bihari tapınağında toplandı ve bayramdan bir gün önce kutlamaya başladılar. Festivalden önceki gün kutlama tören ve alayla başlar. Alayı Holi Kapısı'nda sona eriyor. Holi'den önceki akşam, yerliler birbirlerine çiçek atarlar. Holi gününde, yerliler Dwarkadheesh tapınağında toplandılar ve birbirlerine renk attılar. Sonunda, yasal olarak dini armağan olarak sunulan bir tür Esrar içeceği olan bhang'ı almak için Vishram Ghat'i ziyaret ediyorlar.

2. Benaras

Benaras kadınları erkeklerle sopalarla dövmeye çalışırken, erkekler kendilerini bir kalkanla korumaya çalışıyorlar. Holi'den birkaç gün önce, Laddoo Holi kutluyor. Bu kutlamada, yerli halk birbirlerine tatlılar atıyorlar ve Radha ve Krishna aşkı hakkında kültürel dini şarkılar söylüyorlar.

3. Batı Bengal’in Shantiniketanı

Bu bölge Holi'yi bahar için bir karşılama olarak kutluyor. Bu festival zirve güzelliğini Vishva Bharati Üniversitesi'nde alıyor. Öğrenciler bahar renklerinde giyinirler ve büyük bir kültürel program yürütürler. Kültürel programın sonunda, öğrenciler birbirine renkli tozlar ve su atarlar.

4. Purulia Bölgesi

Bu aşiret kültürü bölgesi, Holi sanatını halk sanatları, Natua dansı, Chau dansı ve çok daha fazlası ile kutluyor. Çadırlarda kalabilir ve bahar festivalinin yerel kutlamasının tadını çıkarabilirsiniz.

5. Pencap

Anandpur Sahib'de Holi, dövüş sanatlarında bir ipucuna sahiptir. Renklerle duş almak yerine, yerel halk fiziksel yeteneklerini ifade ediyor. Kılıç dövüşleri, güreş, dövüş sanatları, akrobatik egzersizler, türban yazma yarışması vb. Gibi dövüş sanatları ve yarışmalarla ilgili birçok performans bulabilirsiniz.

6. Udaipur

Udaipur'da , yerli halk festivalin önündeki arifesinde şenlik ateşi yakalıyor. Kraliyet Mewar ailesi şenlik ateşine katıldı . Kraliyet ikametgahından Şehir Sarayına kadar büyük bir alayı gerçekleşti. Sonunda, Holika'nın büyük bir efekti, kötülüğe karşı olan iyiliğin zaferini göstermek için yakıldı .

Nasıl Gidilir?

Delhi’deki ya da Jaipur’daki festivale gitmek için Delhi’ye aktarmasız uçakla yaklaşık altı saatlik bir uçuşla gidilebilir.

Nerede Kalınır?

Festival boyunca otellerin doluluk oranları göz önünde bulundurularak otellerde konaklamak mümkün. Ayrıca yine otellerin Holi Festivali için düzenlediği turistik geziler de mevcut.

Holi'nin Lezzetleri 

Holi Festivali’nde denemek için yerel tatlı ve lezzetleri şunlardır;

  • Puran Poli
  • Gujiya
  • Ras malai
  • Malpua
  • Kesari Malai
  • Bhaang laddoo
  • Mattar kheer
  • Thandai

Hava Durumu

Kışın sonu ve baharın başlangıcı olduğu için gün hoş bir ılık geçer. Gökyüzü açık ve sıcaklık 17 ile 31 derece arasında değişebilir. Kara bölgeleri biraz rüzgarlı olabilir. Merkezi ve Güney Hindistan bu festival boyunca kuru ve sıcak bir iklime sahip olacak. Kuzey Hindistan'daki bazı destinasyonlarda duşlar mümkün olabilir.