Sokaklarda su savaşı: Songkran Festivali

Su Festivali olarak da bilinen Songkran Festivali, Tayland, Myanmar, Laos ve Kamboçya'da her yıl kutlanan bir yeni yıl bayramıdır.

Sokaklarda su savaşı: Songkran Festivali

Songkran, Tayland'daki yeni yılın ulusal bayramıdır. Songkran her yıl 13 Nisan 15 Nisan tarihlerinde gerçekleşiyor. “Songkran” kelimesi, dönüşüm veya değişim anlamına gelen “astrolojik geçiş” anlamına geliyor. Tayland halkı, bir başkasına su sıçramasının, önceki yılın kötü şeylerinden kurtulmalarına ve yeni yılda iyi şeylere hazırlıklı olmalarına yardım etmek anlamına geldiğine inanıyor. Festival başladığında insanlar suyu herkese sıçratıyorlar. Daha fazla su alan insanların yeni yılda daha fazla şans ve mutluluk yaşayacağına inanıyorlar.

Resmen her yıl 13 Nisan'da gerçekleşen Songkran, Tayland'da ulusal bir bayramdır. Kutlamaların çoğu en az bir hafta öncesinden başlayıp 16 Nisan'a kadar devam ediyor. 1888 yılına kadar Songkran, Tayland'ın resmi yeni yılıydı. Bugün Çin, Laos, Kamboçya ve Myanmar gibi diğer ülkelerde de kutlanmaktadır. Genellikle doğurganlık, sevgi, şükran ve şefkat anlamına gelen su ile  ilişkilendirilir. 

Nisan ayında Tayland'ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Songkran festivali orada olmak için harika bir zaman. Yılın en çok beklenen haftalarından biri ve yerliler bu festivallerde kendilerine katılmaya hevesle turistleri ağırlıyor. Kutlamalar, ülkenin dört bir yanındaki illerde gerçekleşir ve geçit töreni, geleneksel Tayland kıyafetleri giymiş yarışmacılarla güzellik yarışması, oyunlar, yiyecek satıcıları, bayrak törenleri, danslar, tekne yarışları ve daha fazlası gibi etkinlikleri içerir! Islanmayı sevmiyorsanız, o zaman Songkran gitmek için en iyi zaman olmayabilir, ama en güzel haliyle bir Tayland kültürü arıyorsanız, ziyaret etmek için daha iyi zaman nedir? 

Songkran Nerede Kutlanır?

Songkran kutlamaları tüm Tayland'da bulunabilir. Aradığın bir su savaşıysa, en popüler yerler Bangkok'taki Khao San Yolu ve Silom Yolu. Sokak boyunca binlerce insanı birbirine su atarken görmeye hazırlanın! 

Phuket kutlamalar için başka bir merkezdir. Bu süre zarfında onlarca plaj partisi göreceksiniz, özellikle Patong plajı, Bangla Yolu ve Saphan Hin Parkı'nın ticari bölgelerinde. Tayland'ın kuzeyinde, parti kenti Pattaya, harika partiler de sunar. Eğer Koh Samui'deyseniz, Phuket ve Pattaya'da kutlananlardan tonda olsa da festivalleri yakalayabilirsiniz. Chaweng plajı, vahşi partilere ev sahipliği yapan Tayland yeni yılı kutlamaları için popüler bir mekandır. Batı Koh Samui'nin kıyı tarafı, Songkran festivalinin geleneksel olarak kutlanmasının keyfini çıkarabileceğiniz bir yer. 

Daha huzursuz bir kutlama deneyimi yaşamak isteyenler için, tarihi Chiang Mai şehri, gitmek için mükemmel bir yerdir. Lanna krallığının eski başkenti olarak, kalelerdeki hendekleri ve kalıntılarını korumaya devam ediyor, kültürel ve dini bir merkez. Her yıl, geleneksel Songkran kutlamaları görür. İnsanlar, bir zamanlar 'Eski Şehir' için bir kale olan bir kanal ağının yanındaki Thapae Kapısında toplanıyorlar. Bir tapınaktaki Songkran deneyimi için, Bangkok'taki Wat Ratchabophit ve Wat Prayoon sakin yerlerdir. 

Ne Zaman Kutlanır? 

Her yıl, 13 Nisan gelecek Yeni Yıl kutlamalarının başlangıcına işaret ediyor. Festivaller, 15 Nisan'a kadar sürecek ve bu da Tayland Yeni Yılı günü. Bazı durumlarda, festivallerin tarihleri, insanların kutlamalar için evlerine seyahat etmeleri için Tayland hükümeti tarafından daha da uzatılır.

Nasıl Kutlanır?

Su, özellikle su atmanın yıllık kutlamaların büyük bir parçası haline geldiği son zamanlarda, Songkran'ın önemli bir unsurudur. Bu süre zarfında Tayland'ı ziyaret ediyorsanız,  su sıçratmalarına hazırlanın! İnsan kalabalığı, su kovaları, su tabancaları ile etraftakileri ıslatmak için dolaşıyor. Ailenin takdir edilmesi festivalin bir diğer önemli özelliğidir ve birçok Taylandlı kişi yaşlı akrabalarıyla vakit geçirmek için kendi memleketlerine gitmektedir. Budistler ayrıca, Songkran boyunca Buda görüntülerine ve Budist rahiplerin ellerine bir saygı işareti olarak su dökülen tapınakları ziyaret eder.

Nasıl Gidilir?

Çin'deki Kunming de dahil olmak üzere, Güneydoğu Asya şehirlerinden doğrudan Chiang Mai'ya uçmak mümkündür. Ancak çoğu insan Tayland'a başkent Bangkok'tan geliyor .

Bangkok'tan Chiang Mai'ye yaklaşık bir saat süren kapsamlı bir iç hat uçuş programı var. Bir gece treni ya da rotayı takip eden birçok gece otobüsünden birine binebilirsiniz. Halk otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Üç Önemli Kural

  •     Güneş battıktan sonra su atmayın. Bunu yapan insanları göreceksiniz, ama yanlışlar.
  •     Rahiplere, hamile kadınlara veya bebeklere su sıçratmayın.
  •     Elbiselerinizi çıkartmayın.