Türkiye'nin ilk sokak karnavalı: Portakal Çiçeği Karnavalı

2013 yılından beri Adana'da nisan ayında gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk sokak karnavalı.

Türkiye'nin ilk sokak karnavalı: Portakal Çiçeği Karnavalı

Nisan ayının en güzel olduğu şehirlerden biridir Adana… Neden diye sorarsanız, cevabı basit. Çünkü nisan ayında yeşeren portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde bereketli toprakları, kebabıyla, şalgamıyla ününü sınırlarının dışına duyuran zengin yemek kültürü ve sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin yükselen değeri olan Adana'da milyonları bir araya getiren eğlence dolu bir sokak karnavalı var: Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı... 

“Türkiye’nin İlk ve Tek Sokak Karnavalı” olarak adlandırılan Portakal Çiçeği Karnavalı ilk kez 2013 yılında organize edilmiş olup her yıl düzenlenmektedir. Türkiye’nin en büyük sokak karnavalı olarak ün kazanan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı nisan ayının kaçırılmaması gereken etkinliklerinden biri.

Her sene renkli görüntülere sahne olan festivalde kendinizi Rio Karnavalı‘nda gibi hissedeceksiniz. On binlerce kişinin eğlenceli ortamda buluştuğu festivalde mis gibi portakal çiçeği kokusu tüm sokakları kaplıyor. Baharı tüm güzellikleriyle karşılayacağınız festivalde vakit geçirirken dans, müzik, yarışmalar, konserler ve gösterilerle eğlenceye doyamayacaksınız. Birbirinden farklı standlardan alışverişler yapıp, farklı lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Her köşe başındaki farklı lezzetleri keşfederken sokakların renklerinde kaybolabilirsiniz.

Nasıl Gidilir? 

Adana’ya otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz, birçok şehrinden otobüs bileti bulabilirsiniz. Eğer hava yolu ile gitmek isterseniz ise, Adana Şakirpaşa Havalimanı’na birçok uçuş bulabilirsiniz. Adana’ya ulaştıktan sonra bilmeniz gerekir ki, Şakirpaşa Havalimanı da Adana Otobüs Terminali de şehir merkezine oldukça yakın; şehir merkezinde ulaşım için otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Rahatıma düşkünüm diyorsanız uygun araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Ne Yenir ?

Adana’yı Adana yapan asıl lezzet hiç şüphesiz yemekleridir. Festivalde her yerde bulabileceğiniz standlarda gerek yöresel gerek deneysel pek çok lezzetle buluşacaksınız. Adana’ya gelip de kebap yemeden dönmek olmaz. Bizden söylemesi çok fena laf yersiniz. Siz en iyisi kebap yiyin. Denemeniz gereken diğer lezzetler ise; içli köfte, çiğ köfte, humus, şırdan, bici bici, şalgam, sakatatçılar gibi lezzetleri de kesinlikle denemelisiniz.

Ne alınır?

2013 yılından beridir organize edilen festivalde sokaklara ve parklara açılan satış standlardan alışveriş yapabilirsiniz. Festival boyunda hediyelik eşyalar standlarda sizi bekliyor olacak.

Adana’da Gezilecek Yerler 

Hazır Adana’dayım daha başka neler yapabilirim diyorsanız, şehrin önemli tarihi ve doğal güzelliklerini görebilirsiniz.

Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü olma unvanını taşıyan Taşköprü’yü, Adana’nın eski şehir merkezinde Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat’i, Tarihi Kazancılar Çarşısı’nı, Sabancı ailesinin yaptırdığı altı minareli devasa Sabancı Camii’sini görebilirsiniz.