5000 yıllık yolculuk: Skara Brae

İskoçya'nın Orkney takımadalarının en büyük adası olan Mainland'ın batı kıyısındaki Skaill Körfezi'nde yer alan taştan yapılmış bir Neolitik yerleşimdir.

5000 yıllık yolculuk: Skara Brae

Firavunlar daha dünyaya gözlerini açmamışken, taş devri döneminde hareketlenmeye başlayan Skara Brae, sahildeki kum tepeleri yüzünden yüzyıllardır gömülmüşken, 1850 yılında bir fırtınayla açığa çıkmıştır. Yaklaşık 5.000 yıl önceki yaşamın olağanüstü bir resmini sunan, ziyaretçilerine tarih öncesi bir köyün gerçeklerine dair canlı bir izlenim yaşatan bu yerde, taş mobilyalar, yataklar, kıyafetler kumların altında bozulmadan yüzyıllardır orada keşfedilmeyi beklemiş. Taş devrine açılan bu pencereyi keşfetmek için 5.000 yıl geriye adım atın.

Taş mobilyalar, yataklar, çamaşırlar, kıyafetler 5000 yıldır bir topluluk yaşamaya ve nefes almaya başladığından beri dayanmayı başarabilmişler. Antik bölgeleri ziyaret ederken bazen yılların boşluğunu ya da inşa eden insanlar arasındaki bağlantıyı keşfetmek zor olabiliyor ama İskoçya’nın harikulade tarih öncesi kalıntılarının hızlı bir etkisi var. Bu tarihi yer, birbirini etkileyen tarihi sergiyle başlayarak, yeniden dizayn edilmiş ev ile devam ederek, kendi doğal kazısıyla biten taş devrine giden en iyi pencere konumunda. 

Skara Brae Hakkında

Skara Brae, Orkney'de Neolitik bir köyün kalıntılarını gösteren bir arkeolojik sit alanıdır. Yaklaşık MÖ 3200 ile MÖ 2200 arasında yaşamın olduğu var sanılıyor. Alçak geçiş yolu olan bu yerde birbirine bağlanan sekiz ev var. Evler taştan yapılmış ve her biri yatak ve mobilyaların olduğu tek bir odalardan oluşuyor. Kanıtlar, son halkın Tunç Çağı'nın başlangıcında yaklaşık 600 yıl boyunca yaşadığını ortaya koydu.

Ne Zaman Keşfedildi?

Skara Brae'nin Neolitik yerleşimi, 1850'de güçlü bir fırtınada neredeyse tesadüfen keşfedildi. Rüzgar o kadar güçlüydü ki, yüzlerce yıldır evleri örten kum, toprak ve bitkiler bir kümenin ana hatlarını ortaya çıkarmak için havaya uçtu. Daha fazla kazı yaptıktan sonra, arkeologlar Taş Devri yerleşiminin kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Skara Brae Neden Önemlidir?

Skara Brae'nin keşfi, İskoçya’nın en önemli arkeolojik bulgularından biri haline geldi. Skara Brae, Kuzey Avrupa'daki en iyi korunmuş Neolitik köyüdür ve yerleşimin mükemmel durumda olması, Neolitik dönemdeki toplulukların nasıl olabileceği konusunda bize önemli bir fikir vermektedir. Yerleşim o kadar iyi korunmuş ki, evlerin içinde mobilya bile var. Arkeologlar ayrıca bize bu tarih dönemi hakkında önemli ipuçları vererek zengin bir Taş Devri eseri ortaya çıkartılar.

Taş Devri’nde Skara Brae

Skara Brae'de bulunan birçok delil, bize orada yaşamın nasıl bir yer olabileceği konusunda önemli bilgiler veriyor. Orada bulunan mahsul kalıntıları ve kemikler bize insanların çiftçi olduğunu, arpa gibi ürünler yetiştirdiğini ve yiyecek için koyun ve sığır beslediğini gösteriyor. Keşfedilen araçlar bize insanların ek et ve balık avlamak zorunda kaldığını, mücevherat ve el yapımı kaseler de keşfedildiğinden, aynı zamanda sakinlerin yetenekli zanaatkarla olduğunu da bize kanıtlıyor. Bulunan silahların eksikliği, insanların savaşçı olma ihtimalinin olmadığını ve muhtemelen barışçıl bir yaşam sürdüğünü gösteriyor.

Skara Brae'de Bugün

Skara Brae terk edildikten sonra deniz köye doğru iyice yakınlaştı. Oraya yapılan deniz duvarı kalıntıları koruyor olsa da, deniz seviyesinin yükselmesi bu tarihi alanı zor durumda bırakıyor. 2009'da BBC, bu duvarı güçlendirmek için ellerinden geleni yaptığını açıklamıştı. Yakın zamanda haber servisinin bildirdiğine göre, dalgalar, koruyucu duvarların oluşturulduğu bir beton bölümünü etkilediği haberini yapsa da, İskoç Hükümeti'nin bir kuruluşu olan Tarihi İskoçya, tarihi Skara Brae’yi korumak için projeler yapıyor ve onu geleceğe taşıyor. 5.000 yıllık zamana dayanan Skara Brae, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alıyor. Bu tarihi alanı ziyaret ederek 5000 yıllık zaman yolculuğu yapabilirsiniz.