Charles Darwin’in ilham kaynağı: Galápagos Adaları

Binlerce farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Galápagos Adaları, 13 ana ada, 6 küçük ada ve 107 kadar adacıktan oluşan bir takımadadır.

Charles Darwin’in ilham kaynağı: Galápagos Adaları

Ekvador’daki Galápagos Adaları, dünya üzerinde başka hiçbir yerde bulunmayan vahşi yaşam ve manzaralar sunmaktadır. Deniz aslanlarıyla yüzmeden evinize dönmeyin. Bölgenin volkanik varoluşuna dair dramatik kanıtlarına hayran kalacaksınız. Görkemli, yalıtılmış ve ünlü Galapagos'un dev kaplumbağasına ev sahipliği yapan Ekvator'un Galapagos Adaları gerçekten başka bir dünya gibi hissettiriyor. Islas Galapagos olarak da bilinen Galapagos Adaları, Ekvador'un mücevherleridir. Bu inanılmaz volkanik adalar; çarpıcı manzaralar, ilginç vahşi yaşam karşılaşmaları ve günlük yaşamın dışında harika bir soluklanma sunuyor.

Galapagos yolcu gemileri, sizi adaya götürürken, meraklı deniz aslanlarının, sivri deniz iguanalarının ada ve kıyılarındaki yolculuğunuzda izleyin ve yolculuğunuz da karşısınıza dostça çıkan çekiç köpekbalıkları ve mavi ayaklı memelilerin devrisini fotoğraflamayı unutmayın. Deniz aslanlarıyla şnorkelle dalmak, lav tünellerinde yürüyüş yapmak ve zamanın başlangıcına geri dönmek için bir Galapagos Gezisinin tadını çıkarın. Kısacası bu ünlü adada yaşayan canlı türlerini ve harika manzaralarını keşfedin.

 Ne Yapılır?

Bu inanılmaz adalar açık hava meraklılarının hayalidir. Burada doğanın içinde yüzebilir, sörf yapabilir ve kayıkla keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca yakınlarda rahatlamanın mümkün olduğu birkaç temiz, güzel plajdan daha fazlası olduğunu göreceksiniz. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız, bunu yapmak için birçok fırsat var. Kurutulmuş lav yataklarından aktif volkan jantlarına, eşsiz bitki örtüsü ile karşılaşacağınız yaylalara, buradaki manzaralar çeşitlendirildiği kadar ilgi çekicidir. Sualtı keşfi sadece dalgıçlar ile sınırlı değildir; Balıklarla ve diğer büyüleyici deniz yaşamıyla iç içe olan çok sayıda şnorkelle dalış noktası vardır. 

Nasıl Gidilir?

Galápagos Adaları'nı ziyaret etmek için almanız gereken ilk karar aynı zamanda en zor olanıdır. Gündelik tekne gezintileriyle diğer adaları ve bölgeleri keşfederek, ikamet eden üç adadan birinde bir otelde kalmak ister misiniz? Ya da konaklama ve adadan adaya seyahat tarzınızı sağlayan bir gemiye dayalı bir tekneye mi dayanmak istiyorsunuz?

Kara ve deniz arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken üç ana farktör vardır.

Maliyet: Galápagos Adaları gezisi pahalıdır. Ancak, eğer karaya dayalı olmayı seçerseniz daha ucuz bir Galápagos deneyimi yaratmak daha kolaydır. Bu günlerde San Cristóbal Adası, Santa Cruz Adası, Isabela ve Floreana adalarında birçok fiyatta otel ve restoran bulunmaktadır.

Zaman yönetimi: Eğer karaya dayalı bir tatil seçerseniz, Galápagos'taki otelinizden, bir günlük gezi teknesine, günün hedefine, ardından otelinize geri dönerek zamanınızın çoğunu harcarsınız. Öte yandan, canlı gemilerdeki gezginler, gemideki kabinlerde uyumaktadır; Bu, yolcular tam bir keşif günü için hazır yeni bir varış noktasında uyanmak anlamına gelir.

Erişim: Arazi tabanlı keşifler, bir günde ulaşılabilecek beş ada ile sınırlı olduğundan, kara tabanlı gezginler, asla tekne temelli güzergahların içerdiği daha uzaktaki adaları ziyaret edemez.

Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Ziyaret etmek için gerçekten kötü bir zaman yoktur, ancak hükümetin bu adaları koruma planının bir kısmı, herhangi bir zamanda her adaya ziyaretçi sayısını sınırlamayı içerir. Tur güzergahları bu yönetmeliğe göre koordine edilmiştir ve kalabalık konuların çoğu haziran ortasından eylül ortasına kadar olan yoğun sezondan ve aralık ortasından ocak ortasına kadar ortaya çıkar.

Aralık-mayıs ayları arasında adalar daha sessiz olma eğilimindedir, ancak sık sık güneş ışığı da neredeyse günlük yağmur duşları ile kesilir. Su sıcaklıkları değiştikçe ve mevsimler değiştikçe, farklı vahşi yaşam türleri az ya da çok olur.

Ne Getirilir?

Temel malzemeler San Cristóbal ve Santa Cruz adalarındaki küçük dükkanlarda mevcuttur, ancak fiyatlar yüksektir ve seçimi sınırlıdır. Aşağıdakiler dahil olmak üzere sizinle birlikte olması gerekenler:

  • Dayanıklı bir taban ile sağlam kapalı ayak yürüyüş ayakkabısı. Arazi gezileri genellikle kısa ve yollar genel olarak uysal olsa da, zaman zaman pürüzlü volkanik kayaların ve diğer engellerin üzerinden geçiyor olabilirsiniz.
  • Kasabalarda ve teknelerde giymek için sandaletler veya terlikler. Topukluları evde bırakın.
  • Bir sürü suya dayanıklı ve yüksek SPF güneş kremi. Ekvador, ışınların gücünü büyüten ekvatorda ve çoğu Galápagos gezisinde tamamen güneşe maruz kalacaksınız.
  • Arazi gezileri sırasında güneşten korunma için ağzına kadar olan bir şapka.
  • Böcek savar, yılın her döneminde Galápagos'taki böcekler tarafından rahatsız edilebilirsiniz.
  • Yüzgeçleriniz, maskeniz ve sevdiğiniz bir şnorkel varsa, yanınıza alın. Şnorkelle yüzme malzemeleri sağlanmaktadır, ancak kalite ve temizlik değişkenlik gösteriyor.

Galapagos Hayvanları 

Çoğu ziyaretçi hayvanları görmek için burada! Burada sayısız deniz türü ve kuru arazide yaşayan büyüleyici bir karakter atışı var. Bunlardan, fırkateynler, mavi ayaklı memeler, sayısız ispinoz kuşu, deniz kuşları ve kıyı kuşları dahil olmak üzere birkaç göze çarpan hayvan var.

Dev Galapagos Kaplumbağaları Santa Cruz, Isabela ve San Cristobal adalarında ve diğer bazı yerlerde görülebilir. Karşılaşmaları garanti altına almak için, Dev Kaplumbağa yetiştirme merkezlerinden birini ziyaret etmeyi düşünün. Biri San Cristobal'daki Galapagos Yorum Merkezi'nde, diğeri ise Santa Cruz'da bulunan Charles Darwin Araştırma Merkezi'nde. Isabela'nın Puerto Villamil'i, ellerinde sevimli bir bebek kaplumbağası tutma olanağına sahip olabileceğin daha az kalabalık bir üreme merkezine ev sahipliği yapıyor. 

Isabela'nın Tagus Koyu, Galapagos kaplumbağası nüfusunun yaklaşık yüzde 35'ine ev sahipliği yapıyor ve ayrıca sevimli küçük Darwin ispinozları ve diğer kuşların yanı sıra çok sayıda penguen ve pembe flamingo görmek için de en iyi yer. Burası aynı zamanda Adalar'ın insanlık tarihinin ilginç bir parçası: Burası bir zamanlar bir ceza kolonisinde yaşayan ve cezalarını bir parçası olarak duvarı inşa eden mahkumlar tarafından inşa edilen Gözyaşı Duvarı'na ev sahipliği yapıyor. 

Deniz İguanaları ve meraklı deniz aslanlarını uçamayan karabataklarla bulacaksınız. Albatros ile karşılaşmayı umuyorsanız, Espanola's Punta Espinosa'yı ziyaret etmek istersiniz. Albatros iç içe geçme periyodu nisan ile kasım ayları arasında gerçekleşir.