Doğanın bir mucizesi: Niagara Şelalesi

Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur.

Doğanın bir mucizesi: Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi, New York Eyaleti'ni Ontario Eyaleti'nden ayıran, ABD ve Kanada sınırında bulunmaktadır. Üç ayrı şelaleden oluşur; topluca dünyadaki en yüksek su akış hızına sahip olan Horseshoe Falls, American Falls ve Bridal Veil Falls. Her dakika altı milyon fit küp su, Niagara Şelaleleri üzerinden akar ve şüphesiz Kuzey Amerika'daki en muhteşem manzaralardan birini ziyaretçilerine sunar.

Yılın 365 günü açık olan Niagara Şelalesi Eyalet Parkı, büyüleyici manzaralara sahip! Aynı zamanda heyecan verici turistik mekanlar, etkileşimli sergiler, yürüyüş parkurları ve aile dostu bir ortamda nefis yemek seçenekleri sunmakta. Bu macera dolu deneyimi unutulmaz anılarla biriktirmek için planınızı yapmaya başlayın. Burada dünyanın doğal bir harikasını deneyimleyebilir, el değmemiş yürüyüş parkurları ve doğal arazinin etrafını keşfedebilir, açık hava macerasına girebilir ve ödüllü şarap imalathanelerini gezebilirsiniz.

Niagara Şelalelerinin Oluşumu 

Niagara Şelalesi, yaklaşık 12.500 yıl önce, son buz çağının sonuna yakın bir zamanda oluşmuş. Buzulların yok olmasıyla ortaya çıkan eriyik su hem Erie Gölü'nü hem de Ontario Gölü'nü yaratıp, ikisi arasında bir kanal olarak oyulmuştur. Ontario Gölü, Erie Gölü'nün kuzeydoğusunda olmasına rağmen, nehir Erie Gölü'nü boşaltmak için kuzeye  Ontario Gölü'ne akıyor. Şelalenin kendisi, üç farklı kaya türünün yan yana yerleşmesiyle oluşmuş. İki yumuşak kaya katmanının üstündeki sert dış kaya, eşit olmayan bir erozyon oranına neden olmuş. Zamanla, sert katmanı destekleyen yumuşak kaya aşınarak, sert dış kayayı kesip daha sonra büyük topaklara girmiş. Uzun yıllar süren tekrarlar sonunda şelaleleri oyarak bugün ziyaretçilere doğal bir manzara sunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Niagara Şelalesi Eyalet Parkı

Niagara Şelalesi Eyalet Parkı, 1885 yılında açılan, etkileyici şelalelere ve Niagara Nehri üzerindeki beş adaya sahip olan, New York'un en eski devlet parkıdır. Genel olarak, park, doğa ve bisiklet parkurları, piknik tesisleri 400 dönümü kapsıyor. Bacaklarını hissetmeyip bir yerde mola vermesi gerekenler için uygun bir mekan olan Niagara Şelalesi Eyalet Parkı, Gözlem Kulesi  ziyaretçileri parkın ana cazibe merkezlerine götürüyor. Ayrıca, Maid of the Mist ve diğer yakın çekim deneyimleri gibi tekne turları da dahil olmak üzere gezi turları düzenlenmektedir. Parkın ziyaretçi merkezinde ayrıca tarihi sergiler, hediyelik eşya dükkanı, çok sayıda restoran ve Macera Tiyatrosu gibi birçok seçenek mevcut. Burada ziyaretçiler, sürükleyici bir deneyim yaşamak için duyusal efektleri birleştiren 40 dakikalık bir "4-D" ile sunumun keyfini çıkarabilir.

Tekne Turları

"Sisin Hizmetçisi" olarak geçen tekne turu, 1846'dan beri faaliyette olan, en uzun süredir devam eden tekne turudur. Ayrıca Niagara Şelalesi Eyalet Parkı'ndaki en popüler cazibe merkezidir. Turistler, gözetleme kulesinin tabanından, mavi pançoları takarak nehirde Niagara Boğazı'na çift katlı bir teknede çıkarak giriyorlar. 30 dakikalık tur, Amerikan Şelaleleri ve Horseshoe Şelaleleri'ni ziyaret ederek, her saniye yüz binlerce suyun düştüğü üsse yaklaşıyor. Bu unutulmaz tur, nisan- kasım ayları arasında gerçekleşir ve biletleri parkın ziyaretçi merkezinde satın alabilirsiniz.

Niagara Akvaryumu

Niagara Akvaryumu, aileler için eğlenceli bir eğlence kaynağı ve soğuk ya da yağmurlu günler için harika bir seçenek. Burada 200'den fazla sucul hayvan türünün yanı sıra; 30 eğitici sergi bulacaksınız. Akvaryum sunumları arasında deniz aslanı gösterisi, liman mühür sunumları ve penguen beslemesi yer almaktadır. Ziyaretçiler ayrıca, hayvanların, arka planların ve Humboldt penguenlerinin bakımı, eğitimi ve sosyal yaşamlarına bakmak için sahne arkasına bakmayı seçebilirler. Akvaryum ayrıca, yaralı yaban hayatı için bir hayvan kurtarma merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Nerede ve Nasıl Giderim?

Bu Niagara Şelalesi hangi ülkede, bazıları Amerika bazıları Kanada diyor diyorsanız, hemen cevaplayalım. Ne Amerika ne de Kanada'da yer alıyor. Şelale tam bu iki ülkenin sınırında yer almaktadır. Kanada’dan veya Toronto’dan özel araçla 2 saatte ulaşabilirsiniz Niagara şelalesine. Amerika tarafından gidecekseniz en uygunu New York eyaletinin şehri olan Buffalo’dan yarım saatte gidebilirsiniz. İki güzergâh için de tren, otobüs ile ulaşım veya özel araba ile yolculuk yapmak mümkündür. Eğer yurt dışından gidilecekse, Buffalo Niagara havalimanına havayollarıyla giderek, oradan özel araç veya toplu taşımalarla gidebilirsiniz.

Ne Yiyebilirim?

Aile dostu büfeler ve bistrolardan panoramik manzaraları garanti eden çarpıcı bir döner restorana kadar Niagara Şelaleleri'ndeki yerel restoranlardan herhangi birinde, Şelalelerin çarpıcı manzaralarını izleyin. Et lokantaları dünyanın bu bölümünde kesinlikle popülerdir, ancak aynı zamanda İtalyan, Hint, Meksika ve Çin restoranlarındaki payınızı da bulacaksınız.

Ne Zaman Gitmeliyim?

Niagara Şelaleleri'ni ziyaret etmek için en iyi zaman genellikle mayıs ayının ortasından eylül ayının ortasına kadardır. Bu aylarda sıcak hava, mavi gökyüzü ve güzel gökkuşakları görme olasılığı yüksektir. Ancak, öğleden sonra gök gürültülü sağanak yağışlı havaların sıcak ve nemli olması muhtemeldir.

Ekim ayında Niagara Şelaleleri'ni ziyaret etmek, sonbaharın en iyi manzarasını sunar. Tamamen farklı bir deneyim için, kışın kar ve buz, şelaleleri son derece tuhaf ve pitoresk yapabilir. Bununla birlikte, kış havaları çok soğuk ve tahmin edilemeyebilir, 16 santigrat derece ile -23 santigrat derece arasında değişebilir. Şelaleleri yılın hangi zamanında ziyaret ettiğinize bakılmaksızın, anılarınız unutulmaz olacaktır.