Fas topraklarında mavi bir rüya: Chefchaouen

Şafşavan ya da Fransızcalaştırılmış transliterasyonuyla Chefchaouen, Fas'ın kuzeybatısında yer alan masmavi bir şehirdir.

Fas topraklarında mavi bir rüya: Chefchaouen

Muhtemelen Instagram'da mavi duvarlı bir şehirden bir sürü fotoğraf görmüşsünüzdür. İşte orası Fas'ın kuzeyindeki görkemli Rif dağlarıyla çevrili gerçekten güzel bir kasaba olan Chefchaouen. Tarih ve çok sayıda gizli buluntuyla dolu bir yer. Chefchaouen, ziyaret ettiğiniz diğer tüm Fas şehirlerinden çok daha sessiz gelebilir. Öyle de olacak. Sizi dükkanlarına davet eden satıcılar yerine, sizden bir fiyat istemenizi bekleyen sessiz adamlar bulacaksınız. Sokaklar, günlerinin tadını çıkartan ve top oynayan çocukların kahkaha yankılarıyla dolu. Chefchaouen'da kesinlikle kaybolmayı, yerel yaşamı ve birçok yavru kediyi gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. En sevdiğiniz renk sarı mı? ya da yeşil mi? Chefchaouen sizin en sevdiğiniz rengi mavi yapacak.

Evlerinin cepheleri mavi ve beyaza boyanmış, böylece tüm şehir gök mavisi içinde boğulmuş görünüyor. Burada yürümek bir rüyanın içinde hareket etmek gibi geliyor. Chefchaouen sadece güzel bir yerden çok daha fazlası. Zengin mirası sayesinde şehir cazibe merkezleriyle doludur. Yerel halkla tanışmak, fırından yeni çıkmış ekmek ve ustalıkla hazırlanmış tagines gibi günlük hayatın kokularını almak için sokaklarında dolaşın. 

Kasabanın müzesi de uğramaya değer: antika silahlar, şehir fotoğraları ve tekstil koleksiyonuna göz atabilirsiniz. Chefchaouen ayrıca yürüyüşçüler için bir cennet. Çevredeki dağlar cazip yürüyüş parkurları ile doludur. Bunlardan herhangi birini seçin ve Fas'ın tamamen farklı, uzak bir tarafını keşfedin. Tatilinizin bir rüya gibi geçmesini istiyorsanız, seyahat planınıza bu küçük Mavi Şehir’i ekleyin!

Chefchaouen Hakkında

Chefchaouen, farklı mavi tonlarındaki binalarıyla ünlüdür ve Cebelitarık Boğazı'nın girişindeki sahil şehri olan Tangier'in hemen içerisindeki Rif Dağları'ndadır. Akdeniz ülkelerinin ortak noktaları vardır ve insanların bir mutfak tarzına uygulandığında ismini anlamaları sağlıklı meyve ve sebzeler, otlar, baharatlar ve zeytinyağını düşünür. Ancak çok az insan Kuzey Akdeniz ülkelerini uzaktan egzotik veya gizemli olarak görecektir. İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'nin her şey dahil tatilcilerinin bir şeyleri kaçırdığı yer burasıdır. 

İslami Moors'un İber Yarımadası'nın büyük bir bölümünü işgal ettiği bir zaman vardı. Sonunda Afrika Kıtasına geri çekildiler. Bugün Fas ile İspanya arasındaki dostluk, güneş ışığının keyifli bir tatilin sadece küçük bir parçası olduğunu anlayan İspanyol turistlerin sayılarına yansıyor. 

Atlas Dağları Fas'ta en yüksek olabilirken, şehre yakın olan Rif Dağları, bozulmamış vahşi doğada macera arayan yürüyüşçülere büyük zorluklar yaşatıyor. Atlaslar'dan yılın çok sayıda orman ve mağara var ve bunlardan zevk alabilecek daha az insan var. Şehrin içinde tarih ve kültüre aşık olanlar günlerini doldurabilecekleri farklı atraksiyonları bulabilecekler; camiler, müzeler, saraylar, kiliseler... Zamanla bu topraklar üzerinde birçok etki olmuştur. Romalılar ve daha yakın zamanda Fransız ve İspanyol yerleşimcilerin hepsi çeşitli boyutlara etki ettiler. Buna ek olarak, Faslılar ticaret yapmayı çok seviyorlar ve Chefchaouen gibi şehirler büyük bir zevk.

Chefchaouen'in en güzel yanlarından biri, Fas şehirleri kadar kalabalık olmaması. Doğudaki şelale ise popüler bir buluşma noktasıdır ve tepenin hemen arkasında eski bir caminin kalıntıları bulunmaktadır. Oradan da şehrin her noktasına hakim harika bir manzara elde edeceksiniz. 

Chefchaouen Neden Mavi?

Chefchaouen’in neden mavi olduğu hakkında kimse konuşmuyor. Chefchaouen, 1471 yılında Mulay Alí Ben Rachid tarafından kurulmuştur. Ancak, 1492'de, İspanya'nın Reconquista'sı sırasında, Yahudi halkı İspanya'dan kovulmuştur. Birçoğu Fas'a kaçtı ve Chefchaouen'da kendi yerleşim bölgelerini kurdu. Bu nedenle bu günlere kadar Andalúz bölgesi Medine'nin en popüler şehirlerinden biridir. Chefchaouen'e yerleşmiş olan Sefarad Yahudi cemaati, mavi boya resim geleneğini beraberinde getirdi. Mavinin gökyüzünün ve kutsallığın rengi olduğuna inanıyorlardı, bu yüzden onlara Tanrı'nın varlığını hatırlatacaktı. Ancak bazıları, rengin sinekleri ve sivrisinekleri uzak tuttuğuna inanındıkları için şehri maviye boyadılar.

Kent, 1920’deki İspanyol işgalinin başlangıcına kadar, tüm yabancılara kapalıydı. Kasaba, dünyanın geri kalanından o kadar uzakta kalmıştı ki, orayı ziyaret edenler adeta ıssız bir adaya düşmüş hissiyatına kapılıyormış. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Yahudi ailelerin çoğu İsrail'e gitti ve Chefchaouen'in mavi geleneği devam etti. Yerel yönetim de, Chefchaouen'in tarihini canlı tutma çabalarına yardımcı olmak için özel boya fırçaları sağlıyor.

Chefchaouen'e Nasıl Gidilir?

Chefchaouen'e ulaşmanın çeşitli yolları var, ancak Chefchaouen'in, şehir merkezine yakın bir havaalanına sahip olmadığı için hiçbiri süper hızlı ya da kolay değil.

Toplu taşıma ile seçenekleriniz şunlardır:

Marakeş’ten: Chefchaouen'e ulaşmanın en kolay yolu, Tangier'e giden bir gece treni.

Tangier'e vardığınızda taksiye binebilir veya bütçeniz yoksa otobüsü tercih edebilirsiniz. Bir taksi, özellikle nadir otobüs tarifesi dikkate alınarak Chefchaouen'e daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Fas üzerinden: Fas'a sadece Mavi Şehri görmek için uçuyorsanız, iki seçeneğiniz var: Tangier Havaalanı veya Fez Havaalanı. Her iki havaalanına, ucuz havayolları da dahil olmak üzere birçok uluslararası uçuşla hizmet verilmektedir. Fez'den uçup hızlı ve acısız bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

Tangier'den Chefchaouen'ye otobüs veya taksi ile gidebilirsiniz. Fez'den bir taksi pahalı olacak, o yüzden bir otobüs ya da araba öneririm. Fas'ı ilk ziyaret ettiğimde toplu taşıma araçları ile seyahat ettim ve ikinci ziyaretim için bir araba kiraladım. Her iki seçenek de göründüğünden daha kolay ve daha az korkutucu.

Chefchaouen'da Nerede Kalınır?

Nerede kalacaksanız kalın binalar bin yaşın üzerinde, bu yüzden güzel dekor ve tarihi ile sizi karşılıyor. Chefchaouen'de gerçekten kalmak için kötü bir yer yok. Kasaba nispeten küçüktür, nereye giderseniz gidin sizin isteklerinizi karşılayacak yerlerle dolu.