Gökyüzünü ayna gibi yansıtan göl: Salar de Uyuni

Bolivya'nın güneybatısında bulunan Salar de Uyuni, 10.582 km² alanıyla dünyanın en büyük tuz göllerinden biridir.

Gökyüzünü ayna gibi yansıtan göl: Salar de Uyuni

Sonsuz bir ufka doğru uzanan, yağmurlu mevsimde gökyüzünü yansıtan düz yüzeyi ile Salar de Uyuni Bolivya'daki dünyanın en büyük tuz dairesidir. Ortalama yüksekliği 3700 metre ve yaklaşık 10000 kilometrekare yüzey alanına sahip olan Salar de Uyuni, eşsiz ve önemli bir ekosistemdir. 

Aynı zamanda popüler bir turistik ve muazzam bir lityum rezervinin bulunduğu yer olan Uyuni ulusal bir gurur kaynağıdır. Bol miktarda kuma sahip olan geleneksel çöllerin aksine, Salar de Uyuni, beyaz ve parıltılı çok miktarda tuz içerir. Salar de Uyuni'ye bakmak bir aynaya bakmakla eşdeğerdir ve çabucak unutulmayacak olağanüstü bir deneyim sunar.

Bugün göründüğü gibi Salar de Uyuni, bölgesel iklimdeki konjonktürel değişikliklerin sonucudur. Bir araştırmaya göre, Altiplano son buzul dönemi boyunca büyük paleo taneleri ile kaplanmıştır. Bu göller, daha uzun yağışlar ve daha büyük göller sağlayan soğuk iklimlerle birlikte ayrılmıştır. Tuzun piramitleri ile işaretlenmiş sonsuz bir altıgen fayans tabakası tuzun kristalli doğası ile yaratılmıştır. 

Her kasım ayında üremek için dairelerde toplanan üç flamingo türü de dahil olmak üzere, sınırlı sayıda özel bitki ve hayvan türünün hayatta kalabildiği, kaçınılmaz bir ortam. Instagram kullanan yaratıcı insanlar, dünyayı çevreleyen uyduları iyileştirmek için baştan çıkarıcı fotoğraflar çekmekten, araziyi ölçmeye kadar, tuzu düz hale getirmek için sayısız yaratıcı fikir oluşan fotoğraflar görebilirsiniz. Bolivya'nın tuz daireleri, doğanın büyüsünün büyüleyici bir göstergesidir.

Salar de Uyuni Gölü Hakkında

Bolivya'daki Uyuni tuz daireleri, başka bir gezegene mi geldim sorusunun cevabını merak ettiğiniz gerçeküstü ve benzersiz bir yer. Kurak mevsimde, göz kamaştırıcı beyaz tuz ve yukarıdaki berrak mavi gökyüzüne bölünmüştür. Yağışlı mevsimde, üzerindeki suyu gökyüzüne yansıtırken birleşir ve toprağa dağılmış kabarık beyaz bulutları izlersiniz. Uyuni tuz dairelerinin görkemli ve kasvetli güzelliği, onu Güney Amerika'daki en etkileyici yerlerden biri yapar. 4000 mil kareden fazla Salar de Uyuni dünyanın en büyük tuz dairesidir. Göl milyonlarca yıl önce kuruduğunda, bugün bildiğimiz şekilde Uyuni tuzu dairelerini oluşturan kalın bir saf beyaz tuz kabuğunu geride bıraktı! Uyuni'nin tuzu etkileyici etkiler yaratan farklı mineraller bakımından zengindir. Diğer yerlerde mineraller, beyaz tuza tam karşıtlıkta duran ve binlerce flamingoya ev sahipliği yapan renkli lagünler yaratmıştır. Sonuç olarak, Bolivya ile seyahatinizde kaçırılmayacak bir durak!

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler 

Salar de Uyuni, deniz seviyesinden yaklaşık 10.000 ft yükseklikte konumlanmıştır. İrtifa, yolcuların %99.9'unu etkileyerek hastalık ve baş dönmesine neden oluyor. Biraz daha esnek bir programınız varsa, seyahate çıkmadan önce bir veya iki gün Uyuni'de kalmanızı öneririz. Küçük şehirde biraz zaman geçirerek, sokak pazarlarını, arkeoloji müzesini ve gizemli tren mezarlığını ziyaret ederek geçirebilirsiniz. Yıllık 5000 mm'nin üzerinde yağış alan dünyadaki en yağışlı ülkelerden biri olarak sınıflandırılmıştır. Hava daha güvenilir hale geliyor, bu da gezileri kolaylaştırıyor. Bu, tüm tatil fotoğraflarınızın mümkün olduğunca eğlenceli ve kusursuz olmasını sağlamanıza olanak sağlar.

Oraya Nasıl Gidilir?

Bütçeniz varsa, gece otobüsleri La Paz'dan Uyuni'ye düzenli olarak çalışmaktadır, ancak çok tozlu bir gezintiye hazır olun. Otobüs sabah 8 civarında geliyor ve çoğu tur sabahın ortasına kadar Uyuni'den ayrılmıyor, bu yüzden bir kahve alıp dolaşmak için yeterli zamana sahip olacaksınız. Otobüsler ayrıca Potozi ve Tupiza'da hizmet vermektedir. Alternatif olarak, özel ulaşım organize edebilir veya Oruro veya Villazon'dan bir trene binebilirsiniz. Intrepid, La Paz'dan doğrudan Uyuni'ye uçar, size zaman kazandırır ve bir gecelik otobüsün sağladığı kaçınılmaz uyku kaybını ortadan kaldırır.

Ne Zaman Gidilir?

Salar de Uyuni'yi ziyaret etmek için kötü bir zaman yok; bu sadece aradığınız deneyime bağlıdır.

Salar de Uyuni, yağmurlu mevsimde mi yoksa kuru mevsimde mi ziyaret etmeyi seçeceğinize bağlı olarak, birbirinden tamamen farklı iki deneyim sunar.

Yağmur mevsimi boyunca (şubat-nisan ayları arasında) ince bir su filmi daireleri kaplar ve su cenneti yansıttığından; benzersiz bir ayna etkisini yaratır.

Kurak mevsimde (mayıs-ocak), göz kamaştırıcı beyaz tuz, yukarıdaki mükemmel mavi gökyüzünün aksine, ufka uzanıyor ve gerçeküstü görsel illüzyonlar yaratıyor.