Gürcistan gezinizde unutulmaz iz bırakacak yer: David Gareja Manastırı

David Gareja, Kakheti bölgesinde de bulunan bir manastır kompleksidir.

Gürcistan gezinizde unutulmaz iz bırakacak yer: David Gareja Manastırı

Gürcistan’dasınız ve doğanın güzelliklerini, tarihi şehirleri, eski kiliseleri, manastırları, Gürcü geleneklerini görmeye karar verirseniz, David Gareja manastırını kesinlikle ziyaret etmelisiniz. David Gareja Manastırı kompleksine yapılan bir günlük tur, Gürcistan'ın eski ve önemli dini yerlerinden birine kısa ama hareketli bir yolculuktur. Tapınaklar kompleksi, ülkenin güney doğusunda ve Azerbaycan sınırında birkaç kilometre uzanıyor. David Gareja Manastırı, binalarının birçoğunun dev bir kayalıkta kesilmiş olması ve bazı tapınaklarının hala freskleri koruduğu için eşsizdir.

Azerbaycan sınırında, Davit Gareja antik manastır kompleksi, Tiflis'in en ilgi çekici günlük gezilerinizden biri olabilir. Çökmekte olan gözetleme kuleleri, kayalık tünellerinin üzerinde durmakta, karmaşık asırlık freskler, geniş yıkık mağaralar ortamı süslemektedir. Bu eşi benzeri olmayan yer tam olarak size Mars’ı yaşatacak. Burayı bu kadar benzersiz kılan eşsizliğine, yazın başlarında yeşile dönüşen ve çiçeklerle çiçek açan ay manzarasına hayran kalacaksınız.

Gitmeden önce bilin

Manastırın yanındaki dağa tırmandıktan sonra, Azerbaycan sınırının manzarasını görebilirsiniz. Dağın diğer tarafına tırmanırken, dağın kenarına yerleştirilmiş olan mağaralara rastlarsınız. Bu mağaralar, bazılarının tamamen sağlam olduğu fresk tablolarının izlerini içerir. Bazıları bunun manastırın kendisinden daha ilginç olduğunu iddia edebilir. Alan turistlerin uğrak yeri olmadığından ilginç vahşi yaşamı da görebilirsiniz.

En yakın köy Udabno'dur. Oraya doğrudan giden otobüslere Tiflis'teki Özgürlük Meydanı'ndan binebilirsiniz. Sabah 11'de kalkıyor, sakın kaçırmayın! Dağ yürüyüşü oldukça dik olabilir. Bu yüzden uygun ayakkabılar giyin. Bölge Gürcistan kadar gelişmiş değil, bu yüzden turistik tesisler ve asfalt yollar beklemeyin.

Keşişlerin efsanesi…

Efsaneye göre, bu manastırda yaşamak ve çalışmak isteyen herkes çok zor bir sınavdan geçmek zorunda kaldı. Çok güçlü bir balta verilecekti ve bu kişiye uçurumdaki mağarada 2 yıl ayrı yaşamak zorundaydı. Bu zor koşullarda yaşayabilecek ve sürekli dua etmeye devam edebilecek kadar güçlü olan kişi, kendisini ana manastırın bir üyesi olarak kabul edebilir. Ancak, bu zorluğun üstesinden gelen rahipler yerlerinde kaldılar ve kendi manastırlarını kurdular.

Nasıl Gidilir?

Hat Otobüsü

Davit Gareja'ya ulaşmanın bir çok yolu var, ancak bugüne kadar Tiflis'ten bir günlük gezi için en kolay olanı , Gareji Hattı otobüsüyle. Pushkin Park'ın uzak köşesinden Rosie Cafe'nin karşısından nisan ve ekim ayları arasında günlük seferler düzenlenmektedir. En yakın metro durağı parka ulaşmak için alt geçitten geçebileceğiniz Liberty İstasyonu'dur. Mevsime bağlı olarak, birkaç minibüs ziyaretçi sayısına hitap edecek şekilde yükselecektir, böylece her zaman bir koltuk temin edersiniz.

Araba ile

Georgia'da araba kiralıyorsanız, Davit Gareja'ya gitmek kesinlikle mümkün; Tiflis'e geri dönmek zorunda kalmak yerine, Kakheti bölgesinde sunulan diğer muhteşem manzaralarla birleştiğinde özellikle iyi bir fikir.

Gareji Hattı otobüsü ne kadar uygunsa, oldukça sinir bozucu olan bir şey, günün en sıcak saatlerinde geldiğiniz anlamına gelmek kadar geç kalması! Bağımsız sürüş yaparak, otobüse binen kalabalığın önüne erken bir başlangıç yapabilir ve bölgeyi keşfetmek için daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Ne Yapılır?

Manastırı Kompleksi  

Kompleksin hala içinde bulunduğu bu bölge, park alanına en yakın olanıdır ve muhtemelen ilk giriş noktanız olacaktır. Ziyaretiniz sırasında, mağara odalarından, kiliseden ve avludan birkaç tanesini ziyaret edip, keşişlerin günlük aktiviteleri ile günlerini  nasıl geçirdiklerine şahit olacaksınız.

Udabno Manastırı'nın Freskleri 

Udabno mağaraları tepenin diğer tarafında bulunur ve Lavra kompleksinin arkasına tırmanan dik patika boyunca ulaşılabilir. Manastırın zirvesindeyken, detaylı fresk kalıntılarını içeren dağdan dışarıya bakan onlarca mağara bulacağım yer neresi diyorsanız, işte o yer tam olarak burası.

Yürüyüş ve Manzara

Tüm bu manzaraları görmek için, Lavra Manastırı'nın sağındaki park alanında başlayan ve küçük gözetleme kulesinin arkasından yukarı doğru tırmanan 3 km'lik koşu bandını takip etmeniz gerekir. Bir kez zirveye çıkınca, patikada çöl boyunca mükemmel bir görünüm için kısa bir yol takip edin. 

Kayalık dağların buruşuk kıvrımları, gözetleme kulelerinin sade tepesi ve Azerbaycan bozkırlarının uçurumları. Mağara kompleksi yeterince ilgi çekici olsa da, burada sunulan olağanüstü tuhaf ay manzaralarını gerçekten daha büyüleyici bulacaksınız.

Burası aynı zamanda birkaç fotoğraf çekeyim diye durup saatler geçtikten sonra saat kaç olmuş ya diyeceğiniz yer olacak.

İpuçlar

Uygun güneş koruması ve bol su getirin

Gürcistan'ın bu çorak ve tozlu bölgesindeki sıcaklık size şaka yapmaz. Gerçek anlamda sizi saunaya sokar. Eylül ayının ortalarında bile, sıcaklıklar  hep üst seviyede ve güneş çöl boyunca parlar durumda.. Lavra Manastırı'ndan ayrıldıktan sonra, yürüyüşün geri kalanında gölge bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle uygun güneş koruması ve yeterli su taşımak çok önemlidir. Kalkmadan önce kesinlikle güneş koruyucuyu sürün, uzun kollu bir gömlek ve şapka da hiç fena olmaz. Kompleksi keşfetmek için yola çıkmadan önce şişenizi doldurun. Stoğunuz biterse bizden size söylemesi park alanının yakınında bir musluk var.

Atıştırmalıklar veya paketlenmiş öğle yemeği getirin

Yemek konusunda, Davit Gareja'da hiçbir şey yok ve genel olarak kısa bir öğle yemeği molası için bir yerde dururken, akşam yemeğine kadar karnınızdan gelen sesleri duyabilirsiniz. En iyisi kendi yemeğinizi getirip tatlı niyetine dondurma yemeniz size yeterli olacaktır

Sınır bölgesi

Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki sınır boyunca gerilmiş, sırt boyunca ağır silahlı sınır devriyeleri öne çıkmaktadır. Gardiyanlar genelde oldukça rahat olsalar ve sizi selamlayabilseler de, sınırın çok ötesine geçmeye karar verirseniz, affetmezler.

Yılanlara dikkat

Kabarcıklı yapısı ve tozlu izler bırakan kaygan yaratıklar için mükemmel bir yaşam alanı yaratıyor. Ziyaretiniz sırasında hiç görmeme imkânınız da var ama karşı karşıya da kalabilirsiniz. Eğer sıcak aylarda buradaysanız gözlerinizi dört açın. Bazı türleri zehirlidir.