Kendine hayran bıraktıran masalsı bir ortam: Bled Gölü

Bled Gölü, Bled kasabasına bitişik olan kuzeybatı Slovenya'nın Üst Karniyol bölgesinin Julian Alpleri'nde bir göldür.

Kendine hayran bıraktıran masalsı bir ortam: Bled Gölü

Bled Gölü, Slovenya’nın Alpler’le buluştuğu v Gorenjska bölgesinde yer alıyor. Gölün bu kadar popüler olmasının nedeni ise, gölün çevresine adım attığınız ilk andan itibaren nefesi kesen atmosferi. Göl, kristal temizliğindeki mavi suyuyla başlayıp, küçük adasıyla devam eden, hoş kilisesiyle ve etkileyici uçurum kenarı kalesiyle sizleri büyüleyip, göle vuran yansımaların ve tepelerin ardında doğup batan güneşi ile gözlerinizi kamaştıracak. Hangi mevsim olursa olsun insanın bir daha bulunmak isteyeceği bir yer.

Evet, gerçek hayatta her şey çok güzel ama Bled Gölü her şeyden çok daha güzel. Mavimsi yeşil gölü, adacıkta resimli kartpostal kilisesi, kayalık uçurumlara tutunan bir ortaçağ kalesi, Julian Alpleri ve Karavanke'nin en yüksek tepelerinden bazılarını arka plana çeken Bled Gölü, Slovenya'nın en popüler beldesidir. Üst düzey romantik ortamın cazibesine kapılarak, yürüyüş, bisiklet, su sporları ve kanyon olanakları için gelen ziyaretçilere unutamayacakları bir anı için önerimiz var. Bu göle, uçurumdaki bir kaleden bakın ve geleneksel bir “pletna” teknesi ile kullanarak cam gibi suyun dibine dalıp, sayısız fotoğraf çekin.

Nasıl Gidilir?

Slovenya’ya Türkiye’den gitmeyi düşünüyorsanız, THY’nın tarifeli uçuşlarıyla yapabilirsiniz.

Eğer yakınlardaysanız, uçakla Slovenya’da bulunan Joze Pucnik Havaalanına gidip, oradan Bled’e araçla geçmek en mantıklı seçenek olacaktır. Yaklaşık kırk dakikalık mesafede olan bu havalimanına uçak bileti bulmaksa, çocuk oyuncağı.

 

Nerede Kalınır?

Bled gölünde kalmak, balayı için gelenlerin tercih noktası olmasından dolayı biraz pahalı. Aksi taktirde bu denli yüksek fiyatların başka bir açıklaması olamaz. Eğer göl kenarında doğa ile iç içe olayım diyerek yakınındaki tesisleri tercih ederseniz, Avrupa fiyatlarının çok üstünde paralar bayılırsınız. Fakat göl manzarası olmayan ve göle yürüme mesafesi olan tesisleri tercih etmeniz durumunda paranız cebinizde kalır.

Ne Zaman Gidilir?

İster yazın ister kışın geliyor olun, Bled şehri sizi kollarını açarak karşılayacaktır. Burası her zaman manzaraları ile nefesini kesmenin yeni bir yolunu buluyor. Yaz aylarında gölde yüzmenin, teknede zaman geçirmenin, bisikletle dolaşırken temiz havayı içinize çekmenin, geleneksel Sloven yemeklerinin keyfini çıkarabilir veya yerel kiliselerden birinde huzurlu bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Kışın, dağlarda kayak yapmayı, donmuş gölün üzerinden yürüyerek geçmeyi ya da içinizdeki çocuğu sevindirmek için kızakla dolaşmayı deneyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bled Adası

Bu ada için evlilik adası desek yeridir, adada yer alan kilise için ise düğün sarayı cuk oturmuş olur. Burada düzenli olarak düğünler yapılıyor. Kiliseye çıkan basamakların bile bir anlamı var. Geleneğe göre düğün öncesi damat gelini bu 99 basamak boyunca taşıyıp kiliseye ulaştırdığında çan çalınıyor. Çalan çan ile birlikte iyi bir bahta sahip olacaklarına inanılıyor. Adaya gitmek için ise, her saat başı pletna isminde sandallar var ve sabah 10 'dan öğleden sonra 3’e kadar çalışıyor.

Bled Kalesi

Gelelim Instagram profilinizi ilgilendiren kısıma. Kaleye çıkan bir post kazanıyor! Harikulade bir göl ve Bled manzarası için buraya çıkmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Telefonuzun galerisini doyurmak için mükemmel bir görsellik sunuyor. Ayrıca, uçurumun kenarındaki kale duvarlarına yaklaşınca bi anda kendinizi Slovenya’ya hükmettiğinizi falan sanıyorsunuz. O hakimiyet duygusunu yaşadığınızda “harbiden öyleymiş” diyerek bize hak vereceksiniz.

Ojstrica ve Mala Osojnica Tepeleri

Bled gölünün keyfine vardınız sonra bu güzel fotoğrafları çeken fotoğrafçılar nasıl yapıyor bu işi ben neden mükemmel Bled gölü pozlarını çekemiyorum diye söyleniyor olabilirsiniz. O zaman defter kalem alın adresi veriyoruz. Profesyonel fotoğrafçıların çektiği kadar başarılı fotoğraf kareleri çıkmasa da iş görür şeyler çıkacaktır. Unutulmayacak anılara sahip olacağınız tepeler: Ojstrica ve Osojnica tepeleri. Osojnica’ya araç ile ulaşmanız çok kolay. Ojsrica tepesi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu tepelere doğa yürüyüşü yaparak gidebilirsiniz. “Gidiyoruz da değecek mi?” diyenler varsa, siz bi gidin de sonra teşekkür edersiniz bize:)

Triglav Ulusal Parkı

Triglav Ulusal Parkı, bozulmamış doğası ve bitki örtüsü zenginliği ile birçok nesli tükenmekte olan hayvana ev sahipliği yaptığı için ayrı bir öneme sahip. Slovenya’nın eşsiz doğasını keşfederken, ağzınız açık şekilde gezeceksiniz. Eğer doğa aşığı iseniz, Triglav Ulusal Parkı sizin için çok şey vaad ediyor. Deneyimli dağ rehberleri ile birkaç günlük yürüyüş turu yapabilir, ya da sadece gölün etrafında keyif çatabilirsiniz.

Heart of Bled

Romantizm yaşamak istiyorsanız, sizin için çok güzel bir yer var. O güzel anlarınızı ölümsüzleştirmek için kalp şeklindeki bu dev çerçeveden daha güzel bir yer olamaz! Tabii sevdiğiniz ile yan yana olmanızdan sonra. Bu arada unutmadan, Bled Adası’nı da kadraja almayı unutmayın, unutmayın ki fotoğrafınızın güzelliği 5 katına çıksın.

Ne Yenir?

Bled kasabasında bir o tarafa bi bu tarafa dolaşırken, canınız tatlı çektiğinde Bled’in 18. yy ortalarından beri gelen sembollerinden biri olan krem kekini yani kremsnitayı tatmadan dönerseniz çevreniz tarafından büyük laf yersiniz. Laf yiyeceğinize kremsnita yiyin. O kadar lezzetli bir tatlı ki, adınızı unutursunuz onun tadını unutamazsınız. O derece.