Korku ve güzellik bir arada: Karanlık Çitler

Kuzey İrlanda'daki Breagah Yolu'na bulunan Karanlık Çitler, 300 yıllık kayın ağaçları ile kuşanmış bir yoldur.

Korku ve güzellik bir arada: Karanlık Çitler

Kuzey İrlanda'da dolaşıyorsanız, Karanlık Çitler’in mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu unutmayın. Kuzey İrlanda'daki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Karanlık Çitler, tv şovlarından ve Game of Thrones gibi dizilerden sonra ünlenen bir yer. 300 yıl boyunca Gracehill House'un girişine yaklaşırken başkalarını etkilemek için dikilen bu ağaçlar, çarpıcı bir manzara niteliği taşıyan korkutucu ama aynı zamanda olağanüstü manzaralara sahip muhteşem bir konum devam ediyor. Bu yer Kuzey İrlanda'daki en çok fotoğrafı çekilen doğal fenomenlerden biri haline geldi. Arya Stark, bu rotayı King's Landing'den kaçmak için kullandı ve kısa süre sonra, bükülmüş uzuvları ve mistik sisiyle sessiz köy yolunda hiç olmadığı kadar büyük bir fenomen haline getirdi.

Karanlık Çitler Hakkında

Karanlık Hedges, James Stuart tarafından evine bir cadde yerleştirmek için dikilmiş olan büyük olgun kayın ağaçlarının bir caddesidir. Ağaçlar 1775 civarında Gracehill Evi’ne yakın yerlerde dikildi. Ağaçlar, yolun her iki tarafında da, genişlikleri 6 ile 10 metre arasında olan bir tünel oluşturdu. Stuart ailesi, eve gelen ziyaretçileri etkilemek amacıyla kayın ağaçlarını ektiler. 

Ağaçlarla dolu sokak artık Gracehill mülkünün bir parçası değil, aslen Stuart ailesinin evi olarak inşa edilmiş bir Gürcü malikanesi olan Gracehill Evi bugün hala ayakta duruyor. Gracehill House özel bir mülktür ve bir bar & restoran, düğün mekanı ve golf sahası olarak faaliyet göstermektedir. Böylece hala bir içki, yemek ya da bir tur golf oynamak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Game of Thrones hayranları, GoT temalı kapıya bakmak için açılış saatlerinde Gracehill House'u ziyaret etmek isteyebilir. Bu kapı Ocak 2016'da The Dark Hedges'de Storm Gertrude nedeniyle düşen bir ağaçtan oyulmuştur. Şimdi neredeyse 250 yaşında olan ağaçlar çok atmosferik. Game of Thrones tarafından ünlü yapılan çarpıcı organik tünel, dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi çekiyor. Zaman, fırtınalar ve hasar, ağaçların çoğunun kaybolmasına neden oldu, ancak orijinal 150 ağacın yaklaşık 90'ı hala hayatta.

Neden Onlara Karanlık Çit Denir?

Tam olarak veya neden Karanlık Hedges adını aldıkları belli değil, ancak iki olası açıklaması var. İlk olarak en belirgin açıklama, büyük ağaçların ışığın çoğunu bloke ederek çit gibi görünen “karanlık” bir tünelle sonuçlanmasıdır. Diğer açıklama biraz daha ürkütücü. Çitlerin, ağaçların caddesini dolaşan ve her zaman son kayın ağacında kaybolan Gri Leydi olarak bilinen bir ruh tarafından musallat olduğu söylenir. Cadılar bayramında, yakındaki unutulmuş bir mezarlıktan gelen ruhlara eşlik ettiği söylenir! Hangisini inanmayı seçerseniz seçin, bizce bu muhteşem konum için uygun bir isim!

Bulunan Karanlık Hedges Nerede?

Karanlık Hedgesler, Armoy ve Stranocum köyleri arasında Kuzey İrlanda'daki Antrim İlçesi'nde bulunur. Bunlar, Hedges Hotel'in yakınındaki Bregagh Yolu'nun bir bölümünde bulunabilir. Çitlerin kendileri yaklaşık 0,6 mil uzunluğundadır. Belfast'ın yaklaşık 49 mil kuzeybatısında ve Dublin'den 150 mil uzaklıktadır. Buraya Belfast'tan arabayla 1 saat, Dublin'den ise 3 saat sürer.

Karanlık Çitler için Fotoğraf İpuçları

Birçok insanın Karanlık Hedges'i ziyaret etmesinin temel nedenlerinden biri, güzel fotoğraflar çekmek ve bu nedenle, Karanlık Hedges'in en iyi fotoğraflarını çekmenize yardımcı olacak bazı fotoğrafçılık ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Karşınıza çıkan ilk büyük zorluk diğer insanlar olacak. Karanlık Çitler çok popüler bir cazibe merkezi, bu yüzden de içlerinde kimsenin olmadığı doğal görünümlü çekimler yapmak zor olabilir. İnsan olmadan çekim yapmak için en iyi ipucu erken gelmek veya geç gelmek. Uzaktaki insanları engellemek için yoldaki virajları ve küçük tepeleri de kullanabilirsiniz.