Lübnan'ın en büyüleyici doğal hazinesi: Jeita Grotto

Lübnan’ın 18 km. kuzeyindeki Nahr al-Kalb vadisinde bulunan Jeita Grotto Mağarası, dünyanın en ilginç ve büyüleyici yapılarından biridir.

Lübnan'ın en büyüleyici doğal hazinesi: Jeita Grotto

Dünyadaki az sayıdaki mağara, Jeita'ların büyüklüğünün görkemli ve şaşırtıcı servetine yaklaşmakta, çünkü yüz binlerce yıldan fazla süren yağmur damlaları, Lübnan Dağı'ndaki kireçtaşı üzerinde büyülü bir mucize yarattı. Paleolitik zamanlardan beri insanoğlunun bildiği bu mağara ve galerilerde, suyun hareketi Beyrut'un 20 km kuzeyinde bulunan dünyanın en güzel ve şaşırtıcı mağaralarından birini oluşturan Lübnan Dağı'nın ormanlık tepelerinin altında katedral benzeri tonozlar yaratmıştır.

Anıtsal bir yeraltı karstik harikalar diyarı ve ayrıca bir milyondan fazla Beyrut vatandaşının su kaynağı olan Jeita mağarası, Lübnan başkentinin yaklaşık 18 kilometre kuzeyinde. Dünyanın harikalarından biri olabilen, ancak özel bir deneyim olmaya devam eden olağanüstü bir yer. Toplam 9 km uzunluğundaki iki ayrı, ancak birbirine bağlı karstik kalker mağara sistemi olup, Orta Doğu'daki en uzun mağara sistemidir. Çok sayıda çok renkli sarkıt ve dikitleri vardır. Aynı zamanda dünyanın en etkileyici doğal harikalarından biri olan dev bir yeraltı gölü vardır. 

Jeita Grotto, geniş bir yeşil vadide deniz seviyesinden yaklaşık 350 metre yükseklikte bulunan bu tarih öncesi izleri ile eşsiz bir gösteri sunuyor. Şelaleler ve hava akımları sağır edici bir gürültüye neden olur, bu nedenle Jeita adı 'kükreme' anlamına gelir. Kısmen yaya ve kısmen tekneyle ulaşılabilen mağaralar iki ayrı bölümden oluşur.

Üst mağara, çok miktarda kristalize kireçtaşı oluşumuna sahiptir. Teleferiğe binip üst mağaraya bindikten sonra, 117 metre dağların içine, güzel bir şekilde düzenlenmiş bir yürüyüş yolu sizi mağaraya götürür ve mekanın kendine özgü ve çarpıcı doğasını ortaya çıkarır.

Yukarı Grotto'nun üç kısmından ilki olan Beyaz Oda, tavandan 2,8 metre sarkan dünyanın en büyük sarkıtına ev sahipliği yapıyor. Odaların zeminindeki sarkıt ve dikitler bozulmamış doğal olaylarla doludur. Mağaranın toplam 2200 m uzunluğundan 700 metre uzaklıktaki heyecan verici bir macerayla yaya olarak ziyaret etmek, olağanüstü şaşırtıcı kireçtaşı oluşumlarının muhteşem güzelliği ile sizi şaşkına çevirecektir.

Küçük bir tren sizi Yukarı Mağara'dan Aşağı Mağara'ya götürür, mağarada tekne gezintisi yaparak turunuzu sonlandırırsınız; mağaradan geçen Nahr Al-Kalb nehrini geçer ve çoğu su için ana su kaynağı olarak kabul edilir. Mağara güzelliği kesinlikle sizi büyülerden kurtaracak. Mağaraya daha fazla girerken, ziyaretin en büyüleyici ve akılda kalan kısmını kısa bir yolculuk haline getiren bir gerçeklik duygusu uyandıran derin bir sessizlikle karşılaşacaksınız. Mağaradaki toplam 7800 metreye 400 metre mesafedeki rüya gibi kısa bir tekne gezisi, ziyaretçiyi, barış ve unutulmaz bir ihtişamla dolu başka bir dünyaya taşıyacak şekilde büyüleyecektir.

Nasıl gidilir ?

Mağara kompleksi, Beyrut'un 11 mil (18 kilometre) kuzeyinde veya arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. Mağaralara doğrudan toplu taşıma yoktur, ancak Dawra otobüsleri sizi Beyrut-Jounieh Karayolu üzerindeki Jeita çıkışına bırakacaktır ve oradan taksiyle Jeita Grotto'ya sadece beş dakikalık bir yolculukla ulaşılabilir. 

Ne zaman gidilir? 

Mağaralar, pazartesi hariç haftanın her günü yılın büyük çoğunluğunda açıktır. Çalışma saatleri yılın zamanına göre değişkenlik gösterir, bu nedenle seyahatinizi düzenlemeden önce resmi web sitesinden kontrol edin. Aklınızın bir köşesinde bulunsun, mağara ocak ayının şubat ayının başına kadar yaklaşık 4 hafta boyunca kapanıyor ve kış aylarında su seviyesi yüksek olduğu için alt mağara genellikle kapanır.

Nerede kalınır?

Ne yazık ki, mağaralarda kalacak bir yer yok. Bununla birlikte Beyrut’ta çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Ne yapılır?

Jeita Grotto, Lübnan’ın en önemli turistik atraksiyonlarından biri olup, tren ya da teleferik ile Lübnan’ı gezebilir, minyatür hayvanat bahçesinde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca geleneksel Lübnan mutfağından örnekler sunan çok sayıda restoranın yanı sıra el yapımı  Lübnan ürünleri sunan çok sayıda hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Gitmeden önce bil

Kendinizi sıcak tutmak için bir ceket ya da bir şey kapın! Lübnan'daki yazlar sıcak olabilir, ama mağara kesinlikle değil. En iyi rota, teleferikteki dağların üzerinden geçen doğal yoldur.