O kadar büyülü ki neredeyse gerçek görünmüyor: Pulpit Kayası

Lysefjorden'den 604 metre yükselen dik bir kayalık olan Preikestolen(Pulpit Kayası), Norveç'in Rogaland ilçesindeki Forsand belediyesinde turistik bir cazibe merkezidir.

O kadar büyülü ki neredeyse gerçek görünmüyor: Pulpit Kayası

10.000 yıl önce buzullar tarafından kurulan Pulpit Kayası, deneyimlerin asla modası geçmeyeceği mükemmel bir yerdir. Norveç'in en popüler yürüyüş bölgesinde içinde hiç tanımadığınız sıfatları ortaya çıkarmanızı sağlayacak. Bu turistik yer size birkaç saatlik çabayla muazzam manzaralar sunacak. Lysefjord’a yaklaşan 604 metre yüksekliğindeki Pulpit Kayası’nın görkemli görünümüyle manzaraya boğulacaksınız.

Norveç ve meşhur fiyordları özellikle de nam-ı değer Preikestolen, İngilizce adıyla Pulpit Kayası, uzun uzun akıp giden gezi listenizde ilk sıralara koymanız gereken bir yer. Lysefjord’dan 604 metre yükseklikte yer alan bu yere tırmanmak biraz zahmetli olsa da, tırmandıktan sonra göreceğiniz manzara size nefes nefese kaldık ama bu görüntüyü gördükten sonra gerçekten deymiş onca yorulmaya dedirtecek. Bu popüler turistik yürüyüş noktası yılda 250.000'den fazla kişiyi ağırlıyor. 

Ülkenin çok pahalı olması kafanızı karıştırsa da buradaki manzaraları görünce, bu yüksekliğe tırmanıp, gökyüzüne ulaşmış hissiyatını verecek bu görkemli yerde gözlerime ziyafet çekmeliyim diyeceksiniz. Size inanılmaz fotoğraf fırsatı sunacak manzaralarla dolu harika ülkenin en güzel yerlerinden biri. Norveç'in dağ manzarasının muhteşem fotoğraflarını Instagram’da görüp buraya gelmeye karar verecekseniz, gördükleriniz daha fragman bile değil bizden söylemesi.

Nasıl Gidilir?

Feribot ile: Preikestolen’e Stavanger'dan kolayca erişilebilir. Feribot ile Stavanger limanından Tau kasabasına yaklaşık 40 dakikadalık bir yolculuğunuz olacak. Feribot, kafe ve bar gibi iyi olanaklara sahip. Ayrıldığınız anda, sizi parkurun ortasında yürüyüş parkurunun tabanına transfer etmek için bekleyen rehberler göreceksiniz. Yürüyüş, yürüyüş ekipmanı kiralayabileceğiniz veya yiyecekleri durdurabileceğiniz Preikestolen Mountain Lodge'un otoparkından başlayacak.

Araba ile: Araba ile seyahat ediyorsanız iki seçeneğiniz olacak. Stavanger'dan Tau'ya giden araba vapuruna binin ve daha sonra Preikestolen işaretlerini takip ederek Güney, Jorpeland'da Ryfylkevegen Rotası üzerinde sürün. Bir diğer seçeneğiniz ise Stavanger'dan Lauvvik'e gidip, daha sonra araba feribotunu Oanes'e götürdükten sonra ve 13 numaralı rotada Preikestolen otoparka girmek olacak.

Nelere Dikkat Etmeliyim ?

  • Kayma riski olan bu yerde giyeceğiniz ayakkabı tırmanmaya uygun olmalı.
  • Sırt çantanızın olmazsa olmazı havlu olsun. Çünkü oluk oluk terleyeceksiniz.
  • Havanın sıcak gösterdiğine aldanmayın, yanınıza uzun kollu bir şey alın. Çünkü yukarının rüzgarı bol havası sizi şaşırtabilir.
  • Suyunuzu sakın unutmayın. Çok fazla efor harcarken lazım olacak.
  • Yanınıza yemek alıp, manzara karşısında piknik yapın. Tırmanırken yemek bulmanız mümkün olmayacak. 
  • Tırmanmak biraz zahmetli. Tırmanırken vereceğiniz enerjiyi size günün geri kalan zamanında yetmeyecek, o yüzden gününüzü sadece bu tırmanışa ayırın.
  • Tırmanırken doğal kaynak sularını göreceksiniz. Hiç tereddüt etmeden için. Hele hele yanınıza su almadıysanız, daha da değerli olacak. 
  • Tırmanışınızdan önce hava durumunu takip, yağmur yağdıysa, balçık olan kısımlara denk gelebilirsiniz.
  • Tırmanırken kayalara güvenin, üzerine bastığınız kayaların neredeyse hepsi sağlam ama tek tük oynayanları da var dikkat edin.

Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarında tırmanış yapmak zorlu bir yolculuğa dönebilir. Kar ve buzlanma önünüze çok engel çıkaracaktır. Bu yüzden yaz mevsiminin olduğu nisan- ekim arası en uygun zaman olacaktır. Ama ben Norveç’in kar manzarası altında tırmanış yapmak istiyorum derseniz, onun da ayrı bir güzelliği var tabii ki.