Renklerinin her birine aşık olacağınız nehir: Caño Cristales

Caño Cristales, Serrania de la Macarena eyaleti Meta bölgesinde bulunan bir "Beş Renk Nehri" olarak adlandırılan Kolombiya nehridir.

Renklerinin her birine aşık olacağınız nehir: Caño Cristales

Pembe göller, gerçek hayattaki çöl vahaları ve lavanta labirentleri… Şimdi inanması güç, gerçeküstülüğü ile ağızları açık bırakan harikalar listesine gökkuşağı nehirlerini ekleyebilirsiniz. Kolombiya'daki Caño Cristales nehri 100 km uzunluğundadır ve canlı turuncu, kırmızı, sarı, yeşil ve mavi tonlarına sahiptir. Caño Cristales'e bir yolculuk, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir yere yapılan seyahattir. Renkli bir nehrin nasıl bu kadar büyülü göründüğüne gözleriniz inanamayacak. 

Parque Nacional Natural Sierra de La Macarena'nın vahşi doğası içindeki bir dizi uzak nehir, şelale ve akarsular olan Caño Cristales, 'Beş Renkler Nehri'nden' ‘Likit Gökkuşağı’ olarak da adlandırılır. Bunun nedeni, temmuz ve kasım ayları arasında birkaç ay boyunca alglerin patlak vermesinin, su altı örtüsünün parlak kırmızı bir örtü oluşturduğu bir biyolojik olaydır. Bu; kristal berraklığındaki suyu, antik, oyulmuş nehir yatağı kayalarının ve çevresindeki savana manzarasının büyüleyici kuşatmasıyla sihirli bir nehire dönüştürür.

Caño Cristales'i gezmek için sadece kırmızı nehri görmekten çok daha fazlası var. Nehir, savanları, inanılmaz kaya oluşumlarını, ormanları ve kuşları izlemeye  doyamayacağınız eşsizlikte ve  geniş bir alan olan büyük La Macarena Milli Parkı'nın yanında yer almaktadır. Turların çoğu üç ila dört gün sürer ve bu süreçte çeşitli manzaralara bürünür.

Caño Cristales nehrinin bu kadar özel olmasının ve eşsiz bir özellik üretmesinin sebeplerinden biri, üç farklı ekosistemle çevrili olmasıdır: And Dağları, Amazon yağmur ormanları ve Doğu Llanos ovaları. Bu nedenle, hayvan türlerinin, flora ve faunanın ve jeolojik koşulların çeşitliliği, bölgenin özel niteliklerine katkıda bulunur.

Caño Cristales, nehir renginin yılda bir kez ev sahipliği yaptığı gökkuşağı rengi şovu için en iyi bilinirken, bölgenin sunduğu diğer eşsiz deneyimleri ve doğal atraksiyonları kaçırmamaya dikkat edin. Bölgede bulunabilecek çeşitli şelaleler ve doğal havuzlar vardır ve Caño Cristales, La Macarena Milli Parkı'nın bitişiğinde yer almaktadır. Guayabero nehrinde bir gezi sırasında egzotik yerel bitki örtüsü reklamını görmek için zaman harcayın veya daha az bilinen Caño Piedra veya Caño Cristalitos'u ziyaret edin.

Caño Cristales'in nehir suyu anne temizliğinden bile daha temiz ve berraktır. Nehrin rengi endemik bir su türü olan “Macarenia Clavigera” adlı bir su bitkisinden geliyor. Kırmızı bitki büyür ve kayalara yapışır. Suya renkli canlılığını veren şey de budur. Yıldan yıla ince dalgalanmalarına rağmen, nehrin birçok rengini görmek için en iyi zaman haziran ve aralık ayları arasıdır. Bunun nedeni kurak mevsim tipik olarak ocak ve mayıs ayları arasındadır ve bu süre zarfında turistlerin ziyaret etmeleri yasaktır.

Kırmızı Macarenia clavigera bitkisinin yanı sıra mavi su, renkli kum ve çeşitli tonlardaki diğer bitkiler Caño Cristales'e Kolombiya'nın en güzel nehri olduğu ve kesinlikle dünyanın en güzel nehirlerinden biri olduğu ününü vermiştir. Caño Cristales'i tüm ihtişamıyla görmenin en iyi zamanı, nehri gökkuşağının renginde yakalamak için suyun doğru derinlikte olduğu eylül ve kasım ayları arasındaki dönemdir.

Ziyarete Çıkmadan Önce Aklınızda Bulundurmanız Gereken Şeyler

İnsanların çoğu, paket seyahatinde bir tur acentesiyle Caño Cristales'e seyahat ederken, bazıları bağımsız seyahat ediyor. La Macarena'ya Bogota veya Villavicencio'dan uçak bileti rezervasyonu yapabilirsiniz (ya da maceracı hissediyorsanız, San Vicente del Caguan üzerinden az kullanılmış kara yolları üzerinden gelebilirsiniz) ve şehir içinde kullanabileceğiniz nehirleri daha yakından ziyaret etmek için birkaç konforlu otel var.

Bölgeyi bağımsız olarak ziyaret edebileceğinizi söyledikten sonra, lisanslı bir rehber eşliğinde olmadan nehri ziyaret edemeyeceğinizi not etmek de önemlidir. Kasabada bulunacak rehberler var, ancak parkı Ulusal Parklar Ofisi'nden önceden ziyaret etmek için izin almak için başvuru yapmanız gerekecek; sınırlı sayıda izin var ve çoğunlukla acentelere veriliyor. Caño Cristales'i bağımsız olarak ziyaret etmek mümkündür, ancak bu biraz zahmetlidir.

La Macarena'da sadece bir ATM var ve küçük orman kasabasında geçirdiğiniz süre boyunca parasız kalmanız mümkün. Bu yüzden, yanınıza almanız gereken bütün parayı, rehberlerinizi ve otel faturalarınızı ödeyebildiğinizden emin olmak ve istediğiniz her hediyeyi alabilmeniz için yanınızda getirin.

La Macarena Milli Parkı, şaşırtıcı derecede biyolojik çeşitlilik gösteren bir yer olduğundan, buna hazır olduğunuzdan emin olun. Hazırsanız, dürbünleri toplayın. Park, 400'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor ve vahşi yaşamı çekmek için iyi bir kamera alın. Ayrıca, iyi yürüyüş ayakkabıları ve çantanıza rahat dış giyim de dahil edin.

Oraya Nasıl Gidilir?

İlk önce La Macarena kasabasına uçmanız ve ardından Serrania de la Macarena Milli Parkı'na bir taksiye binmeniz gerekir. Oradan Caño Cristales'e yürüyebilir, hatta ata binebilirsiniz. Yerel havayolu şirketi La Satena, Bogota'dan direkt uçuşlar ve haftada üç kez (her Çarşamba, Cuma ve Pazar) geri dönüşler sunuyor.

Otobüsle: Daha ucuz ama aynı zamanda macera dolu bir seyahat seçeneği de Caño Cristales nehrine otobüsle gitmek. Bogota'daki otobüs terminalinden Villavicencio'ya giden bir otobüse binin. Beklenen seyahat süresi yaklaşık 2.5 saattir. Villavicencio'da otobüs terminaline bindikten sonra, şehir merkezine taksi veya otobüsle gidip ve oradan da Vanguardia Havaalanı'na giden otobüse binme seçeneğiniz vardır. Her gün saat 10:00'da Macarena'ya uçuşlar var. Macarena kasabasına ulaşmak ise 1 saat sürer.