Ruhların buluşma yeri: Majlis al Jinn

Majis Al Jin Mağarası, dünyanın en büyük ikinci mağarasıdır. Oman'daki 1600 m yüksekliğe sahip mağara, plato üzerinde yer alır.

Ruhların buluşma yeri: Majlis al Jinn

Majlis al Jinn mağarası, dünyanın en derin mağarası olarak biliniyor. Onu benzersiz kılan şey, oraya girmenin tek yolunun 310’tan geçmesidir. Hem de 160+150 şeklinde. Ne diyorsun ne saçmalıyorsun diyebilirsiniz, nedir bu 310 diyebilirsiniz. Hemen açıklamasını yapalım. Mağara girişince sadece insanın geçebileceği 160 metrelik dar bir engel var burası mağaranın girişi. 160 bi kalsın cepte. O engelden geçtikten sonra geniş bir oda benzeri 150 metrelik daha derinliğe indikten sonra 310 metrelik bir yolun sonunda oraya varıyorsunuz. 310’un hikayesi de bu şekilde işte. Peki şimdi yukarı nasıl çıkacağım diye düşünmeden önce biraz ortamın tadını çıkarın. Tırmanışa meraklı iseniz ve keşfetmeyi seviyorsanız, burası tam size göre.

“Ruhların Buluşma Yeri” anlamına gelen Majlis al Jinn, Umman'da bulunur, izole edilmiş ve nispeten erişilmez konumu nedeniyle dikkat çekicidir.  Majlis al Jinn'in en gözde girişi, mağaranın görkemli kubbeli çatısının zirvesini oluşturan uzak Selma Platosu'ndaki yağmur suyunun erozyonu ile oluşan küçük açıklıklardır.  Mağaranın büyüklüğü, alçakgönüllü dış cephesi ile zıt olduğunda, onu eşsiz bir doğa harikası haline getirir.  Majlis al Jinn mağarasına, hepsi tek bir büyük odayı birbirine bağlayan üç farklı giriş vardır. Girişlere Khoshilat Magandeli , Khoshilat Beya Al Hiyool ve Khoshilat Mingod adı verilmiştir.

Majlis Al Jinn, dünyanın bilinen en büyük ikinci yer altı mağarasıdır. Mağara, Muscat'tan 100 km uzaklıktaki uzak bir bölgede yer almaktadır. Buraya sadece deneyimli bir sürücü ve 4X4 araç ile ulaşabilirsiniz. Sadece üç ışık şeridi karanlığa nüfuz eder, ancak 120 metrelik tüyleri yükselterek görmenize ve bu devasa doğa harikasını takdir etmenize izin vermek yeterlidir. Profesyonel bir mağaracılık şirketi, bu devasa mağara dibine kadar üç dikey girişten birinin altına itmeniz veya aşınmanız için gerekli eğitimi sağlayabilir. Majlis Al Jinn aynı zamanda temel atlama topluluğu için coveted bir mekandır. Eğer meydan okumaya hazırsanız, daha ne duruyorsunuz Umman yolculuğu başlasın.

Umman Sultanlığı'nda deniz seviyesinden 1.380 m yükseklikte bulunan Majlis al Jinn, yaklaşık 120 m yüksekliğinde, kubbeli bir tavana sahip, yaklaşık 340 m uzunluğunda ve 228 m genişliğinde tek bir odadır. Mağaranın en derin kısmı 178 m'dir. Odanın hacmi yaklaşık 4.000.000 m³'tür ve yaklaşık 60.000 m2'lik bir alanı kaplar.

Bu devasa mağaranın taban alanı 58 bin metrekaredir (14 dönüm) ve hacmi 4 milyon metreküptür (141 milyon metreküp). Majlis Al Jinn Mağarası'nın uzunluğu 310 metredir (1.017 feet) ve genişliği 225 metredir (738 feet). Kubbe şeklindeki bir tavan 120 m yüksekliğinde (393 feet) mağaraya ulaşır. Bu mağara büyüklüğüne rağmen, sağlam ve uzak bir platoda tespit etmek zordur, çünkü varlığının tek kanıtı sıradan izleyici için önemli olmayan üç küçük açıklıktır.

Majlis Al Jinn Mağarası ilk önce bir karstik alanda (yıpranmış kireçtaşı) yeraltı su rezervleri ararken keşfedildi. Mağaraya inen ilk insan, 1983'te, 120 metreye kadar uzanan ve üç açıklığın en sığ olduğu düşünülen bir açıklıktan Don Davidson'du. 1984 yılında, 158 metreye inen en derin açıklıktan mağaraya inen karısı Cheryl Jones takip etti. Don Davidson bir kez daha 1985'teki üçüncü açılıştan indi.

Mağara açıklığına ulaşmak zorlu fiziksel çaba gerektirir, çünkü mağara açıklığına ulaşmak için engebeli dağlık arazileri geçmeniz gerekir. Bu yolculuk yaklaşık beş saat sürer. Mağaraya inmenin tek yolu ipler. Jeologlar bu mağara yaşını milyonlarca yıla koyuyorlar.