Saatlerce trafik olmasını isteyeceğiniz yer: Atlantik Yolu

Atlantik okyanusu kıyısındaki 8,3 kilometrelik Atlantik Yolu keskin virajlar, okyanus sularının yola vurması nedeniyle dünyanın en tehlikeli yoludur.

Saatlerce trafik olmasını isteyeceğiniz yer: Atlantik Yolu

Hiçbir şey okyanus kadar güçlü olamaz. Çok az yer sizi okyanusa yaklaştırır ve bir kısmını Atlanterhavsvegen'le aynı şekilde hissetmenizi sağlar. Burada, kış fırtınalarının etkilerini hissedecek ve yaz aylarında güneşli günlerin tadını çıkaracaksınız. Yol, yedi köprüsünden zarif bir şekilde adacıktan adacıklara doğru kıvrıldığı için görsel bir zevk sunuyor. Adeta doğal çevre ve modern mühendisliğin özellikleri benzersiz bir sürüş deneyimi oluşturmak için bir araya gelmiş. Yolculuk sizi havanın bereketli kültürel manzarasından moorland'a götürerek sizi hava koşullarına açık, açık Hustadvika körfezinde uçuruyor. Güneşin buradan kaybolmasını izlemek için zaman ayırın. Atlanterhavsvegen, dünyanın en güzel araba sürülecek yeri olarak tanımlandı. Zorlu bir deneyimdir ve size sert bir rüzgâra dayanmanız gereken sert bir dünya hakkında bir fikir verecektir.

Norveç kıyı şeridinin orta batı kesiminde yer alan Atlantic Yolu, dünyadaki en doğal manzaralı yollardan biridir. Bu yol boyunca araç kullanmak denizin kenarında sallanmak gibi olacak. Kıvrımlı yol, fırtınalar sırasında genellikle kaldırım üzerinde çarpışan Norveç Denizi'nin acımasız dalgaları üzerinde dalmakta ve yaylanmaktadır. Bu eşsiz karayolu sizi karaların bittiği ve okyanusun başladığı en uzak noktaya götürecek.

Norveç'teki Atlanterhavsveien olarak bilinen Atlantik Yolu, insanın hayal edebileceği en doğal yoldan ibarettir. İnşaat sırasında 12 kasırgaya maruz kalmış olan bu Kıvrımlı yol, Norveç Denizi'nin acımasız dalgaları üzerinde dalmaktadır. Yol, çeşitli geçitler, viyadükler ve yedi ile birbirine bağlanmış birkaç küçük ada ve patika üzerinde inşa edilmiştir. bu inanılmaz rotanın ziyaretçileri için dört ana görüntüleme platformundan görebilirsiniz.

Atlantik Okyanusu Yolu boyunca görülmesi gerekenler

Orijinal yol sadece 8,3 kilometre uzunluğunda ve sürmesi 2-3 saatten fazla sürmüyor. Her şey yol boyunca kaç tane durma yaptığınıza bağlı. Ayrıca, 2010’da Norveç’in en doğal bisiklet yolu olan Atlantik Okyanusu Yolu’nda pedal çevirmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Bisikletçiler arasında popüler olmasına rağmen, yoğun motorlu motorlar nedeniyle mayıs ve eylül ayları arasındaki yoğun sezonda aileler için tavsiye edilmez. 

Eldhusøya

Güzergah boyunca belirlenmiş birkaç durak yeri vardır. Atlantik Okyanusu Yolu boyunca belirlenen en büyük ada durma noktası olan Eldhusøya, yolun okyanus boyunca uzanması için ideal bir konumdadır. Büyük otoparka ek olarak, bu durakta yerel ürünlerle hazırlanan yemekler sunan bir kafe, turistik bilgi servisi ve tuvaletler içeren bir servis istasyonu vardır. Ayrılmadan önce, yerel bitki örtüsünü ve ziyaretçileri koruyan yükseltilmiş ızgara boyunca ada turu boyunca yürüyün. Yerden asılı, muhteşem manzarasına hayran kalacaksınız.

Askevågen

Atlantik Okyanusu Yolu boyunca yaptığınız yolculukta bu yerin güçleriyle yakından karşılaşmak için, Askevågen görüntüleme platformundaki bir duraklama mutlak bir zorunluluktur. Hava ne olursa olsun, bu nokta rüzgar ve deniz spreyinden renkli camla korunan okyanus, adalar ve dağlık sahilin 360 derecelik muhteşem manzarasını sunuyor.

Haholmen

Atlantik Okyanusu Yolu boyunca mola verin ve korunaklı balıkçı mezrası ve orijinal korunmuş tarihi iskele, balıkçı kulübeleri ve pastanesi için tekneyle Håholmen'e tekne turu yapın. Bu küçük ada, 16. yüzyıldan kalma balıkçılar, tüccarlar ve denizciler için bir liman, topluluk ve sanayi kovanıydı. Deniz kıyısında yerel yemeklerin tadına bakın ya da şöminenin yanında yer alan rahat fırında ısıtın.