Ticaret ve turizmde refahın bir simgesi: Xinjiang Uluslararası Kapalıçarşı

Ticaret ve turizmde refahın bir simgesi: Xinjiang Uluslararası Kapalıçarşı

Kırgazistan sınırına yakın bir noktada, çarşı havası veren bir pazar bulunmakta. Özellikle pazar günleri ticaret dünyası hareketlendiğinde adımlarınızı tıka basa dolu giriş kapısından girerken dikkatlice atın ve hislerinizin size rehberlik etmesine izin verin; baştan çıkarıcı ve karşı konulamayan keskin kimyon kokusu, akreplerin kavanozdan görünüşünü, ‘Muqam’ müziğinin ufacık radyolardan gelen sesini, sıcak et ve milföyden yapılmış Samsaları, koyun derisinden yapılmış şapkaların verdiği yumuşaklık hissiyatını iliklerinizde hissedin.

Seyahat, ticaret, restoran, etnik sanat sergileme ve perakendeciliği bir araya getiren Xinjiang Uluslararası Kapalıçarşı, Erdaoqiao iş dünyasında doğal bir mekandır. En gelişmiş ekipmanlarla dünyanın en büyük pazarı. Arapça ve Uygurca pazarları pazar anlamına gelir. İslam uluslarında ve ilçelerinde, pazar ölçeği yerel ekonominin ve pazarın gelişiminin bir işaretidir. Yaklaşık 1.000.000 metrekarelik bir alana sahip olan Xinjiang Uluslararası Kapalı çarşı, 3000 etnik el sanatları dükkanına, 3.000 metrekarelik bir alana, 1000 kişi kapasiteli bir bankete, 80 metre yüksekliğindeki bir gezi kulesine, görkemli camiye ve 55'den fazla asansöre ve yürüyen merdivene sahiptir. Hem donanımları hem de kültürel çevresi birinci sınıf bir çarşıdır.

Urumçi Uluslararası Çarşısını oluşturan sayısız bina ve yapı 1.000.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ziyafet salonu, incelik meydanı ve açık hava performans plazası, bu pazarın en özellikli bölümünü oluşturuyor. Tüm bunların ortasında, Sincan'ın 80 metre yüksekliğe dikilen ilk gezi kulesi duruyor. Çarşı ayrıca İslami bir camiye sahiptir. Binalar ve genel alan, baskın din ve batı bölgesinin etnik kültürünü temsil eden İslami bir tarzda inşa edilmiştir. Çarşıya genellikle “şehir içinde bir şehir” deniyor.

Uluslararası pazarda her türlü dükkanın yanı sıra yemek plazası, tiyatro ve kiliseler var. İki bölge özellikle ilginçtir ve Çarşı'yı ziyaret ederken kaçırılmaması gerekenler. 1 numaralı bina ve 3 numaralı bina, her zevke uygun küresel ve yerel lezzetler sunuyor. 1 Nolu bina modern bir küresel gıda pazarıdır, 3 Nolu bina ise yerel ürünler içermektedir. İlk binanın içinde ziyaretçiler kuru üzüm, kayısı, Çin hurması, kuru erik gibi her çeşit kuru meyveyi bulabilir. Aslında, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kuru üzüm türleri vardır. Satıcılar genellikle tüketicileri satın almadan önce mallarını tat testi yapmak için davet eder. Satıcıların kuralları vardı alıcılar “tatlı değilse ödeme yapmazlar” ya da “satın almadan önce tadın”. 3 no'lu bina, Sincan ve Orta veya Doğu Asya'dan geleneksel el sanatları satmaktadır. Burada güzel halılar, geleneksel işlemeli şapkalar, bıçaklar, Pakistan bronz el işi, Rus savaş endüstrisi ürünleri, bir çok bronz eşya ve Asya ve Orta Doğu'dan kıyafet ve kıyafetler bulabilirsiniz.

Her akşam harika performanslar da var.Küçük bezleri ve geleneksel kıyafetleri ile Uygur oyuncuları ve aktrisleri sahneye koyulur ve baş dansı yapar. Bazen izleyicileri sahnede onlarla dans etmeye bile davet ediyorlar. Xinjiang Uluslararası Pazarı'nda sadece özel ürünler ve halk sanatı el sanatları satın almakla kalmaz, Uygur milletinin geleneklerini yakından tanıyabilirsiniz.