Tropikal balıklarla yakın çekimin tadını çıkarın: Gökkuşağı Resifi

Gökkuşağı Resifi (Rainbow Reef) Fiji’nin en büyük ikinci ve beşinci adaları Vanua Levu ve Taveuni arasında bulunuyor.

Tropikal balıklarla yakın çekimin tadını çıkarın: Gökkuşağı Resifi

İçerisinde, dalgıçlar arasında kararsızlığa neden olucak kadar güzel seçenekleri barındıran Fiji Adası'nın Gökkuşağı Resifi dalış merkezi, Shangri-La kalitesine ulaşabilenler arasında ilk sırada. Güçlü gelgit akımları Somosomo Boğazı’nın derinliklerindeki suları alt üst ederken; bir yandan da mercanlar ve deniz tutkunlarına ziyafet çektiren deniz altı ormanları için muazzam besin kaynağı olmayı sağlıyor. Bu yaşam ve renk bolluğununda süzülerek, deniz kıyısındaki resif üzerinde büyüleyici deniz yaşamının her türünü ve etrafta dolanacak birçok büyük canlıyı görebilirsiniz.

Yumuşak mercanlar arasında araştırma yapmak için zaman harcayabileceğiniz daha önce görmediğiniz olağanüstü detaylara sahip canlılarla ile karşılaşacaksınız. Nudibranch'lara, noel ağacı solucanlarına ve anemon balıklarına, ayrıca portakallı baston ve sayısız palyaço tetiğine dikkat edin. Büyük hayvanlar arasında leopar köpekbalıkları, barracuda ve beyaz uçlu resif köpek balıkları bulunur.

Fiji, güzel ve saçaklı adaları ile ünlüdür, ancak en muhteşem manzaralarından bazıları dalgaların altında bulunur. Sıcak, berrak suları, dünyanın yumuşak mercan başkenti olarak adlandırılan yerlerde yıl boyunca dalış ve şnorkelli yüzme sunar. Dünyaca ünlü Gökkuşağı Resifi’de, sert ve yumuşak mercanların içindeki renkli balık dünyasına dalarak başka bir dünyaya yolculuk yapacaksınız. Yemyeşil mercan bahçeleri, derin kanyonlar ve duvarlar, çok renkli balıklar ve köpekbalıkları, kaplumbağalar ve manta ışınları gibi pek çok canlı türü var.

Gökkuşağı Resifi, Taveuni'yi Vanua Levu'dan ayıran dar su şerididir. Geniş olmayabilir, ama buradan geçen besin bakımından zengindir. Fiji’deki en iyi yumuşak mercanlı dalış alanıdır. Büyük Beyaz Duvar, akıntısı beyaz yumuşak mercanların üzerinden geçtiğinde karla kaplı bir kayak pistinden başka bir şey görmez. Gökkuşağı Resifi gösterişli mercan goblenlerinden sonra, gürgen sarkmaları ve kemerli mor duvar gibi isimlendirilmiştir. Son olarak, Annie Bommies iplik bombalanmış gibi görünen kayalara sahiptir.

Gökkuşağı Resifi’de inanılmaz mercanı deneyimlemek için bir dalgıç olmanıza gerek yok. Gökkuşağının her rengiyle zenginleştirilen binlerce balığın tek başına veya renklerin parlaklığı ile geliştirilmiş mercan resifleri boyunca yüzdüğünüz bir sualtı dünyasını hayal edin. Muhteşem güzellik dizisiyle dünyaca ünlü Gökkuşağı Resifi, deniz yaşamı ve deniz yaşamı çeşitliliği bakımından zengindir.

Bu muhteşem yer nerede? Vanua Levu ve Taveuni (Fiji'nin ikinci ve üçüncü en büyük adaları) arasındaki bu küçük yer, kuvvetli akımlarla zenginleşen berrak, turkuaz suların muhteşem bir alanıdır. Bu akıntılar arasında kayalıkların yanı sıra, ışıldayan beyaz bir mercan topluluğu olan büyük Beyaz Duvar'ın muhteşem rengini de göreceksiniz.

Fiji'deki Somosomo Boğazı'nın gelgit kıvrımları ile kutsanmış olan Gökkuşağı Resifi, akımların getirdiği sürekli değişen bir besin akışı içinde yer almaktadır. Gökkuşağı Resifi’de mutlu bir şekilde gelişen ve yeme zamanı doruğunda tam genişlemesine açılan yumuşak mercanlar için muhteşem bir alandır. Yaklaşık 1200'den fazla balık türüne ve yaklaşık 250 çeşit yumuşak ve sert mercan resifine ev sahipliği yapan Gökkuşağı Resifi, bir dalgıcın daldıktan sonra yaşayacağı güzel hislerin zirve noktasıdır.

Mercan rengi sadece büyüleyici değil, aynı zamanda, deniz yaşamıyla da etkiliyor. Mercan resifleri boyunca yerleşmiş canlı anthias ve pelajik kökenli diğer balıklardır. Manta ışınları, barracuda ve resif köpekbalıkları da renkli su altı harikalar diyarında oynuyor. Fiji'nin Gökkuşağı Resifi, renk ve okyanus hayvanları nedeniyle sadece muhteşem değil, aynı zamanda görülmeye değer bir harikalar diyarıdır.