Uluslararası bir üne sahip kuş barınağı: Stewart Adası

Enfes deniz manzarası ve kuş gözlemciliği ile Yeni Zelanda'nın üçüncü en büyük adası Stewart Adası, doğa tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Uluslararası bir üne sahip kuş barınağı: Stewart Adası

Dinlendirici ve inanılmaz derecede güzel olan Stewart Adası, berrak turkuaz denizi ve beyaz kumlu plajları ile tropik bir cenneti andırıyor. Doğayı sevenlerin asla içinden çıkmak istemeyeceği adada, yapacak çok şey bulacaksınız! Her ne kadar yolculuk uzun sürse de, yol boyunca karşılaşılacağınız o kadar çok güzellik var ki, gerçekten kilometrelerinize değecek.

Bluff'tan sadece 1 saatlik bir yolculuk mesafesinde bulunan Stewart Adası, Yeni Zelanda'nın keşfedilmemiş eko-turizm destinasyonlarından biridir. Muhteşem koylar, girişler, altın kumlu plajları ve yoğun ormanlık tepeleri ile Stewart Adası, nefes kesici manzaraların muhteşem bir karışımını birleştiriyor.

Stewart Island Hakkında

Rakiura olarak da adlandırılan Stewart Island, Foveaux Boğazı'nın karşısında, Güney Adası'nın güney sahilinin hemen yanında oturan üçüncü büyük adadır. “Parlayan gökyüzü ülkesi olarakta geçen bu adanın, % 85'i Milli Park alanı olarak sınıflandırılarak, ülkenin son el değmemiş vahşi alanlarından birisi olmuştur.

Çoğu kahverengi kivi, tokoeka ve sarı gözlü penguenler gibi nadir türlere ev sahipliği yapar. Çeşit çeşit kuşlar olduğundan dolayı, kuş gözlemcileri için tam bir cennettir. Aynı zamanda, zorlu yürüyüşçüler için uygun bir aktivite olan 3 günlük Rakiura Track ile de ünlüdür. Ayrıca Yerel vahşi yaşam, flora ve göklerdeki harika Aurora Australis’in muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Feribotlar Stewart Adası ve Güney Adası'nı birbirine bağlar, tüm hafta boyunca Bluff kasabasından ayrılan ve Stewart'ın doğu kıyısındaki Oban kasabasına gelen düzenli geçişler yapılır.

Rakiura Müzesi

Rakiura Müzesi oldukça küçük olabilir ancak içinde adanın tarihini kaydeden şaşırtıcı miktarda madde ve fotoğraf var. Bu müzeyi ziyaret ederek Stewart Adası’nın tarihi hakkında ve Maori yerleşimi hakkında bilgi edinip, kendinize evinize getirmek için kendinize küçük bir hatıra hediye edin.

Kivi kuşlarını arayın

Stewart Adası, Yeni Zelanda'da vahşi doğada kivi kuşlarını görmek için en iyi şansınız. Bu eşi benzeri olmayan canlılar çoğunlukla karanlıktan sonra veya sabahın erken saatlerinde görülür. Golden Bay Road'daki Triall Park, onları görmenin muhtemel bir yeridir. Aksi takdirde, kivi tespit turları ve Ulva Adası'na yapılacak bir seyahatleri de iyi seçim olacaktır.

Küçük mavi penguenleri izleyin

Oban'dan Ackers Point'e bir akşam yürüyüşü yapın ve daha sonra küçük mavi penguenlerin kıyılara geri döndüğünü gördüğünüzde bu tavsiye için bize teşekkür edeceksiniz. Ana iskele üzerindeki yakıt depolarının hemen yanında küçük mavi penguenler de görebilirsiniz. Sadece onları depoların oradan izleyin.

Ulva Adası kuş gözlemciliği

Ulva Adası, Stewart Adası’ndaki Paterson Inlet'te bulunabilir ve hemen hemen Yeni Zelanda kuşlarını bulabileceğiniz bir yerdir. Kuşları sevmiyorsanız, fikrinizi değiştirebilecek tek yer Ulva Adası. Golden Bay'den hızlı bir su taksisi yolculuğu sizi, kritik olarak nesli tükenmekte olan kuşların tehlikelerinden kurtardığı küçük bir ada olan Ulva Adası'na götürür ve böylece bu kuşların huzur ve lüks içinde yaşamalarını sağlar.

Ulva Adası'nda görebileceğiniz veya duyabileceğiniz kuşlar şunlardır: Parakeets, Kaka, Stewart Adası Saddlebacks, Mavi Penguenler, Albatros, Stewart Adası Weka, Stewart Adası Soygunları ve daha fazlası …

Ulva Adası'nda yürüyüş

Kuş izlemeye gitmek için Ulva Adası'na gidecekseniz, muhtemelen biraz yürüyüş de yapmalısınız. Şanssız olsanız ve çok az kuş görseniz bile (ki bu düşük ihtimaldir) Ulva Adası'nda dolaşmak başlı başına harika bir deneyimdir.

Bir buçuk saat içinde Ulva Adasının tamamında dolaşmak kolaydır, ancak Ulva Adasının uzak tarafındaki Boulder Plajı ve West End Plajı o kadar yalıtılmış ve güzeldir ki, yağmurda bile, durmak için harika bir yer.

Oban'ı keşfedin

Oban Stewart Adası'ndaki tek şehir. Son nüfus sayımına gцre (2013) bütün adanın sadece 378 kişilik kalıcı bir nüfusu vardır. Burada Oban'da yemek yiyebileceğiniz hoş küçük yerler bulacaksınız ve onların da bir süpermarketi var. Konaklama için de birçok otel var.

Nasıl Gidilir?

Feribot:

 Feribot, Stewart Adası’na ulaşmanın en yaygın yoludur ve günde birkaç kez çalışır. Foveaux Boğazı, kaba denizleriyle ünlüdür ve deniz sizi tutuyorsa yolculuk çok eğlenceli  geçmeyebilir ama  şunu söylemek gerekirse sadece bir saat sürüyor ve  göreceğiniz güzelliklere değer! 

Uçak:

Bir diğer seçenek ise küçük uçuş uçmak daha hızlı ve daha doğal bir seçenektir.  Invercargill'den yapılan uçuş sadece 20 dakika sürüyor ve küçük uçaklara aldırış etmiyorsanız kesinlikle Stewart Adası'na gitmenin en kolay yolu.  

Nerede Kalınır? 

Küçük bir topluluk için, Stewart Adası’nda hostel ve kamp alanlarının yanı sıra çok sayıda konaklama seçeneği var.  Ne yazık ki, izolasyon nedeniyle fiyat çok yüksek ancak  kalite olarak istediğinizi alacaksınız ve verdiğiniz paraya değecek. Eğer sadece bir veya iki gün kalacaksanız, kendinizi ana kasabadaki Oban'a yer bakmanız en doğru seçenek olacaktır.

Hava durumu

Stewart Adası’nın havasını tarif etmek için kullanılacak en doğru kelimeler ıslak ve değişken olur.  Yaz aylarında bile şiddetli yağışlar ve çok miktarda rüzgar mevcut.  Hava, suyun sertleşebileceği anlarda yollar çok çamurlu olacağı için adayı etkileyebiliyor. Kışın hava soğuk olur, ancak hava daha normal seviyelerde olabilir.  Gitmeden önce bir tahmin kontrol edin ama çok fazla güvenmeyin!