Yemyeşil doğanın ve görkemli adaların yaşadığı yer: Raja Ampat Adaları

Endonezce dilinde “Dört Kral” anlamına gelen Raja Ampat 4’ten fazla irili ufaklı adadan oluşuyor.

Yemyeşil doğanın ve görkemli adaların yaşadığı yer: Raja Ampat Adaları

Endonezya'yı düşündüğünüz zaman, muhtemelen Bali, Ubud, belki Borneo’yu mu düşünüyorsunuz? Raja Ampat hakkında hiç düşündünüz mü? Endonezya'nın Batı Papua eyaletinde bulunan 1.500'den fazla küçük adadan oluşan Raja Ampat,  dünya çapındaki tüplü dalışıyla en ünlü yerlerden biridir. Raja Ampat'ın çoğu insanların gezi listesinde olması şaşırtıcı değil! Size neden Raja Ampat'ı hayal etmeyi bırakıp planlamaya başlamanız gerektiğini göstermek için buradayız. Hadi sizi biraz cennete götürelim.

Dünyadaki en zengin deniz biyolojik çeşitliliği olan Raja Ampat’a hoş geldiniz. 550 tür mercan, 1427 balık türü ve 700'den fazla yumuşakça türü barındıran 1500 küçük adadan oluşan Raja Ampat, şnorkelle yüzmenin en güzel ve en özel olduğu bir yerdir. Berrak turkuaz suları, bir mercan ve resif balığının muhteşemliğini göreceğiniz  tropik cennet olan Raja Ampat adalarına hala yelken açmadınız mı? Kristal berraklığında turkuaz suya dağılmış sayısız orman kaplı adacıklara ev sahipliği yapan bu gizemli adalar sadece keşfedilmeyi bekliyor.

İnanılmaz derecede uzak ve insanlar tarafından neredeyse tamamen rahatsız edilmeyen Raja Ampat muhteşem deniz yaşamı çeşitliliği ile ünlü olan takımadalar, dünyadaki en zengin mercan kayalığı eko sistemlerinden bazılarına sahiptir. Sınırsız güzellik, burada insanları çeken tek şey değil. Raja Ampat, ağaçlarda dans eden birkaç cennet kuşu türü ve deniz yaşamının çeşitliliği ve bir dalgıcın rüyası olan mercan kayalığı sistemleri ile birlikte bolca vahşi yaşamı vardır.  Adaların ormanları ender cennet kuşlarına ev sahipliği yapıyor. Sabahları onların danslarını izlemek için sıraya gireceksiniz.  

Nerede?

Raja Ampat, eskiden Irian Jaya olarak bilinen, Endonezya'nın Batı Papua eyaletindeki Kuş Baş Yarımadası'nın hemen ucunda yer almaktadır. Raja Ampat, dört ana adaya, Misool, Salawati, Batanta ve Waigeo'ya referans olan Dört Kral anlamına gelir.

Neden bu kadar özel?

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği , dünyadaki deniz türlerinin% 75'inin burada adalarda yaşadığını ve Raja Ampat'ı oldukça önemli bir destinasyon haline getirdiğini iddia ediyor. Raja Ampat, Endonezya ve dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Dalgıçlar arasında oldukça popülerdir ve turist izinde olmayan bir yerde görmek isteyen gezginlere sunacak çok şeyi olduğu için çok özeldir.

Nasıl Gidilir?

Raja Ampat Adaları çok uzak. Oraya gitmek için yapmanız gerekenler:

Önce Jakarta, Bali , Kuala Lumpur veya Singapur'a uçun. Sonra bu şehirlerden birine girdikten sonra Endonezya'nın Batı Papua kentindeki Sorong'a uçun. Uçuşların çoğu, Sulawesi'deki Makassar'da (Ujung Pandang havaalanı) mola veriyor. Manado - Sorong uçuşları da vardır.

Endonezya'daysanız , alabileceğiniz şirketler Garuda Indonesia (Ulusal Şirket), Batavia Air, Merpati, Express Air ve Lion Air'dir.

Singapur'daysanız , Silk Air'i Sulawesi'deki Manado'ya ulaşmak için önce Merpati veya Lion Air ile Sorong'a bir kez daha uçabilirsiniz.

Dalış merkezinizden gelen yerel personel, Sorong Havalimanı'nda sizi bekliyor olacaktır Daha sonra dalış tesisinize ulaşmak için hızlı bir tekneye bineceksiniz.

Nerede kalınır?

Raja Ampat çevresinde birçok lüks otel ve pansiyon bulunmaktadır, ancak fiyat ve deneyim için iyi bir aile yanında kalmanızı öneririz. Aile yanı için Arborek Köyü harika bir yerdir. Temel bir yatak için gecelik yaklaşık ortalama 30 $ ödeyeceksiniz, ancak yerel halkla kaynaşma ve yerel mutfağı ile tanışma şansınız olacak.