03.01.2021, 15:44

İstanbul Fener Rum Lisesi

Kozmopolit kent İstanbul'un her noktasında bir gizem, bir tarih ve bir hazine saklı. Mega şehrin yüzyıllarca uygarlıklara ve insanlığa ev sahipliği yaptığını düşünürsek sahip olduğu bu gizli hazineler hiç de yadırganacak cinsten değil. İstanbul'a gelenlerin bildiği ve ilk öncelikle gezdiği Tarih Yarımada'nın ve Beyoğlu'nun dışında da bir İstanbul var. Balat da bunlardan biri. Bir zamanlar İstanbul'un unutulmuş arka bahçesi dediğimiz Balat; tarihi dokusu, dik yokuşlu sokakları, minicik şirin mi şirin kafeleri, mezatçıları, kiliseleri, sinagogları ve rengarenk boyalı, birbirlerine çamaşır ipleriyle bağlı evleri, Fener ve Ayvansaray arasında rengarenk bir semt. 

Rumlar Balat’ta 1960’lara kadar yoğun olarak yaşamaktaydı. Şehrin en kozmopolit alanlarından biri olan Balat giderek kozmopolit yapısını yitirmeye ve yerini belli bir topluluğa bırakmaya başladı. Bugün semtte oturan Rum kökenli aile bir elin parmaklarını geçmese de, semtte ayakta kalan bazı rum yapıları kültürü ayakta tutmaya çalışıyor.

Kırmızı Mektep belki de İstanbul’un en köklü eğitim kurumlarından birisi. Okulun kökleri İstanbul’un Fethine dayanıyor. Kurum, Fatih Sultan Mehmet’in rumların eğitimlerini kendi dillerinde yapabileceklerine dair fermanından sonra 1454 yılında kurulmuş. Fatih Sultan Mehmet ile Patrik Gennadios arasında yapılan anlaşmayla 1454’te Fener’de kurulan okul yüzyıllar boyunca Patrikhane Akademisi ya da Rum Mekteb-i Kebiri olarak anıldı.

Osmanlı’nın yüksek mevkilerinde görev alan çok sayıda tercümanın yanı sıra yüksek din görevlileri, patrik ve beylerin yetiştiği Patrikhane Akademisi’nde klasik filoloji, edebiyat, teoloji, antik ve çağdaş felsefe gibi dersler okutuluyordu.

1861’den sonra klasik eğitim veren bir liseye dönüşen eğitim kurumu, günümüze kadar ulaşan binasına 1881’de taşındı. Mimar Dimadis tarafından inşa edilen yokula 1903’te ilkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla yeni bölümler eklenmiştir.

Haliç kıyısında yer alan en ihtişamlı yapılardan biri olan okul, Cumhuriyet’in ilanından sonra Fener Rum Erkek Lisesi adını aldı. Okulun karma olmasından sonra ise bitişik sokakta eğitim alan kız öğrenciler de aynı binaya taşınmıştır.


Günümüzde Rum kökenli öğrencilerin halen eğitim gördüğü bu lise binası şimdiki halini 1881'de başlanan tadilatla kazanmış. 600 kişi kapasiteli, 3 katlı, kırmızı tuğlayla yapılmış okulun bugünkü hali 1883'te tamamlanmış. Okulun bugünkü haline kavuşmasını sağlayan mimarı da zamanında bu okulda okuyup İtalya'da mimarlık eğitimi almış olan Dimadis'tır. Uzmanlık alanı İtalyan saray mimarisi olan Dimadis, eski okulunu bu uzmanlık alanına göre yenilemeye başlamış ve ortaya böylesine ihtişamlı bir yavru saray stili çıkmış. Öğrenci sayısı oldukça azalmış olsa da okulda bugün eğitim verilmeye devam ediyor.

Bu yazı Süpergezi üyelerinden Pınar Karadeniz tarafından yazılmıştır. Bu haberde yer alan yazı ve resimlerin her türlü sorumluluğu yazara aittir.
Yorumlar (12)
Irmak 2 yıl önce
Harika görünüyor gerçekten
Pınar GÖKÇE 2 yıl önce
Teşekkür ederiz bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için Pınar hanım.
Oznur 2 yıl önce
Balat kesinlikle gezip gorulmesi gereken biyer
Sura 2 yıl önce
Bu güzel bilgilendirici yazı ve fotoğraflar için tebrik ederim
Bülent 2 yıl önce
Harika bir yazı olmuş ellerine sağlık
Sevilay Eroğlu 2 yıl önce
Adımınızı attığınız her yer daha bi güzel daha bi anlamlı oluyo. Kaleminize, yüreğinize sağlık ❣️❣️
Murat çağığan 2 yıl önce
Gerçekten çok güzel bir yapı gidip görülmesi gereken bir yer.Böyle güzel bir yapıyı bizlere hatırlatan ânlatan yazar Pınar Karadeniz hanım efendiye teşekkür ederim .
Nurseli 2 yıl önce
Ah okuyunca İstanbulu özlediim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın