Amfitiyatrosuyla meşhur antik kent: Aspendos Antik Kenti

Aspendos kenti, antik tiyatrosu ile meşhur olan ve Antalya'da yer alan bir kenttir.

Amfitiyatrosuyla meşhur antik kent: Aspendos Antik Kenti

Roma İmparatorluğu mimarisinin eşsiz görkemini taşıyan, tarihten bugüne dek tüm Akdeniz dünyasındaki Roma Dönemi'nden kalma en iyi antik tiyatrosuna sahip olma niteliğini taşıyan, geçmişi Bizans ve Selçuklu dönemlerine kadar dayanan Antik Kent Aspendos...

Döneminin en görkemli yapılarına sahip olan Aspendos Antik Kenti'nin tarihi

Antalya'nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan Aspendos, en önemli yapısı olan antik tiyatrosuyla meşhur, ülkemizin tarihi yerlerinden birisidir. Milattan önce 10. yüzyılda Akalar tarafından iki farklı tepe üzerine kurulmuş olan Aspendos, tarihte bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden birisidir. Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden olan Köprüçay yakınlarına kurulmuş ve tarihteki gelişimini bu nehre borçlanmıştır. Kente milattan önce 1200 yıllarından sonra Yunan göçleri olmuş ancak Aspendos adının kaynağı Rumlar'dan önceki yerli Anadolu diline aittir. Önemli bir ticaret kenti niteliğini taşıyan Aspendos, tarihte birçok kez işgal edilen kentler arasında yer almaktadır. Aspendos en parlak dönemini antik su yolları ve antik tiyatronun yapıldığı Roma döneminde geçirmiştir. Selçuklu Dönemi'nde Kervansaray olarak kullanılan Aspendos Antik Kenti, 1930 yılında Atatürk'ün Antalya'yı ziyaretinde verdiği emir üzerine restore edilmiş ve ziyaretçilerine tekrar açılmıştır. 

Aspendos'un en görkemli yapısı Antik Tiyatro

En önemli yapılarından olan Antik Tiyatro milattan sonra 2. yüzyılda Roma İmparatoru Marcus Aurelis döneminde inşa edilmiştir. Sağlamlığı ve eşsiz sahne binası ile görkemli bir yapı olan bu tiyatronun, 15 ila 20 bin kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Birkaç yeri onarılmış olsa da günümüze kadar eksiksiz bir şekilde ulaşabilen tiyatro, tarihte gladyatör oyunları için hizmet vermiştir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerine kapı açmakta olan Aspendos Antik Tiyatrosu'nun etkili bir kuruluş öyküsü bulunmaktadır. Aspendos kralının bir zamanlar evlilik çağına gelmiş olan kızı ile evlenmek isteyen birçok kişi üzerine kral "Kim halkımız veya kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı onunla evlendireceğim" diye tüm kente duyurur.

Bu konuda kolay karar verebilmek için yapılan duyuru sonucu, iki kişinin faydalı işleri krala sunulur. Uzak diyarlardan gelen su kemerleri olan ilk faydalı iş kral tarafından ne kadar çok ilgi görse de, bir diğer faydalı iş olan Aspendos Tiyatrosu'nu kızı ısrar eder ve tiyatroyu tekrar görme isteğinde bulunur. Kızının ısrarı üzerine isteğini kabul eden baba, tiyatroya gittiğinde orkestrada bulunan Zenon'un söylediği şarkıyı çok beğenir ve kızını Aspendos orkestra kurucusu ile evlendirir. Hikayesi ve Roma mimarisini taşıyan bu görkemli tiyatro, kentin yerli tanrılarına ve İmparator ailesine armağan olarak sunulmuştur. Günümüzde bu tiyatro yılın belirli tarihlerinde konserler ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Aspendos'un su ihtiyacını karşılayan tarihi Su Kemeri

 Aspendos Antik Kenti'nde ünlü tiyatrosu dışında gezip görebileceğiz önemli başka yapılar da bulunmaktadır. Antik Tiyatro'dan sonra en önemli tarihi kalıntı olan Su Kemeri, geçmişte kentin su ihtiyacını karşılamış ve günümüze kadar ayakta kalmış tarihi eserlerden birisidir. Hikayeye göre kralın faydalı iş olarak duyurduğu yapılardan biri olan,1 kilometre uzunluğu ve 15 metre yüksekliğe sahip bu Su Kemeri'nin bitiş noktasının her iki tarafında bulunan 30 metre yüksekliğindeki kulelerde su biriktirilip şehre dağıtılıyormuş.

Aspendos Antik Kenti'nde neler yapabilirim

Öncelikle Roma mimarisinin eşsiz görkemine tanıklık edebileceğiniz bu tarihi kente geldiğinizde, girişteki haritayı biraz inceleyip nereye gideceğinize karar vermek size daha kaliteli bir gezi imkanı sağlayacaktır. Antik Tiyatro'ya geldiğinizde tarihten bugüne kadar sapasağlam gelmiş yapıları inceleyebilir, profesyonelce yapılmış akustiği küçük bir mırıldanmayla test edebilirsiniz. Gezi tarihlerinizi Aspendos Antik Tiyatrosu'nda düzenlenen konser ve etkinliklere göre ayarlayabilir, birbirinden güzel ünlü sesleri muhteşem akustik eşliğinde bu tarihi yerde dinleyebilirsiniz. Aspendos'ta bulunan Bazillika,Anıtsal Çeşme, Agora, Anıtsal Kemerli Doğu Kapısı,Antik Meclis Binası,Tapınak Tepesi,Küçük Hamam ve Liman Hamamı da dönemin mimarisini en güzel şekilde yansıtmakta ve kesinlikle görülmeye değer yapılardandır. Köprüçay Nehri üzerinden geçen tarihi Roma köprüsü üzerinde yürüyüş fırsatı yakalayabilirsiniz. Aspendos Antik Kenti yaz döneminde 08:00 - 19:00 arası,kış döneminde ise 08:30-17:30 arası her gün ziyaretçilerine açıktır. 

Aspendos Antik Kenti'ne nasıl ulaşım sağlarım

Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos, Alanya-Antalya yolunun 44. kilometresinden kuzeye yönelen yolun 2. kilometresinde yer almaktadır. Antalya otogarından, Serik ilçesine kalkan otobüslere binerek de kolaylıkla Aspendos'a ulaşım sağlayabilirsiniz.