Antalya'da kutsal yapı: St. Nicholas Kilisesi

"Noel Baba Kilisesi" Demre'de bulunan, "Noel Baba" olduğuna inanılan Aziz Nicholaos'ın ölümü ile yapılan kilisedir.

Antalya'da kutsal yapı: St. Nicholas Kilisesi

Halk arasında genel olarak ‘Noel Baba Kilisesi’ olarak bilinen St. Nicholas Kilisesi Antalya’nın Kaş çevresinde bulunan Demre ilçesinde yer alan bir yapıdır. Noel Baba Kilisesi, yılın çeşitli dönemlerinde, hem de her yılın aralık ayında yapılan anma törenlerinde ziyaretçilerin yoğun ilgisine maruz kalır. Yeni yıla az bir süre kalmış iken yeni yılın bir sembolü haline gelen Noel Baba’nın Kilisesi’ni sizlere tanıtmak istedik. Yazımızın devamında St. Nicholas (Noel Baba) Kilisesi hakkında merak ettiklerinizin cevabını bulabilirsiniz. 

St. Nicholas Kimdir?

 St. Nicholas, Antik Çağ döneminde kendini yaşlılara, muhtaçlara ve çocuklara yardım etmeye adamış bir azizdir. Tüm dünyada ise Noel Baba olarak anılmaktadır. Aziz Nicholas’ın, Antik Çağ’da Myra adı ile bilinen şu an ise Antalya’nın Demre ilçesi olan bölgede yaşadığı varsayılıyor. St. Nicholas, yaşadığı dönemde yeni yıl zamanında çevresindeki çocukların dileklerini yerine getirdiğine inanıldığı için kendisine Noel Baba dendiği düşünülmektedir.

 Antik Çağ’da Likya kentte doğduğu düşünülmektedir. St. Nicholas’ın buğday tüccarı olan babasının ölümünden sonra kalan tüm mirası yoksullara ve ihtiyaç sahipleri yararına harcadığı düşünülüyor ve cömert yardımsever bir aziz olarak anılıyor. St. Nicholas’ın yapmış olduğu bu yardımlar neticesinde ismi tüm dünyada duyulmuş ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde hükümdarlar tarafından nam-ı değer Noel Baba için çeşitli kiliseler yaptırılmıştır. Bu kiliselerden biri de Roma İmparatoru 1. Justinianos tarafından İstanbul’da yaptırılmıştır.

St. Nicholas’ın artık sembolleşmiş fiziksel görünümü olan ak saç ve sakallı, şişman görüntüsü 1863 yılında Thomas Nast’ın ‘Harper’s Weekly’ dergisinde yapmış olduğu çizimler sonrasında ortaya çıkmıştır. St. Nicholas’ın gerçek görüntüsü hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz.

St. Nicholas Kilisesi

Antik Çağ döneminde denizcilerin, öğrencilerin, çeşitli yardıma muhtaç kimselere yardım eden Noel Baba’nın 343 yılında öldüğü düşünülmektedir. Yaşadığı dönemde onu çok seven ve değer veren Myra halkı, nam-ı değer Noel Baba için yeni bir kilise inşa ederler ve St. Nicholas kilisesi içinde yer alan lahite gömerler. 

Ancak Haçlı Seferi döneminde 1087 Bari’den Myra’ya gelen tüccarlar St. Nicholas’ın lahiti içinde bulunan kemiklerini çalmış ve Bari’ye götürmüş, hazırladıkları bazilikaya gömmüşlerdir. Kemikler çalındıktan sonra kalan bazı kemiklerin ise Aziz Nicholas’a ait olduğu düşünülmektedir. Bu kemikler günümüzde Antalya Müzesi’nde korunaklı biçimde muhafaza edilmektedir. Bu sebeple her yıl çeşitli dönemlerde olsa da müze, özellikle yeni yıl zamanı olan aralık ayında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayıp dolup taşmaktadır. 

St.Nicholas Kilisesi, Antik Çağ’dan bu yana çeşitli tahribatlara uğramış ve süregelen dönemde üzerine birçok tadilat yapılmıştır. Bu nedenle Nicholas Kilisesi tam olarak Antik Çağ dönemini yansıtmasa da antik dönemden bu yana çeşitli medeniyetlerin izlerini üzerinde taşıyan adeta bir zaman tüneli gibidir. Her dönemden çeşitli mimari çalışmalarını kilisenin duvarlarında hissetmeniz mümkündür.

St. Nicholas Kilisesi Giriş Ücreti 

  •   Noel Baba Kilisesi olarak anılan St. Nicholas Kilisesi’ne giriş ücreti 36 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Müzekart+ kartına sahip iseniz bir yıl boyunca sınırsız olarak ziyaret edebilirsiniz.

 St. Nicholas Kilisesi Ziyaret Saatleri

  St. Nicholas Kilisesi’nin ziyaret saatlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaz Saatleri Dönemi Boyunca: 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 
  • Kış Saatleri Dönemi Boyunca: 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08.30-17.30

St. Aziz Nicholas Kilisesi Ulaşım

Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan kiliseye ulaşım oldukça kolaydır. Ulaşımı sağlamak için Antalya’nın şehir merkezinden kalkan otobüs veya dolmuşlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşım aracına bindiğinizde büyük olasılıkla kilisenin önüne kadar rahatlıkla ulaşacaksınızdır.