Antalya'nın En Doğal Beldesi: Olimpos

Olimpos, antik kenti Antalya'nın batısında Kumluca İlçesi Tahtalı dağının 10 km kuzeyinde kalan Likya yerleşimidir.

Antalya'nın En Doğal Beldesi: Olimpos

Adını Torosların uzantılarından bir tanesi olan Tahtalı Dağı'ndan alır ve kentin Likya birliğinde önemli 6 şehirden biri olduğu bilinmektedir. Helenistik, Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıları içerisinde bulunduran Olimpos antik kenti doğanın içerisinde kendine o kadar uyum sağlamıştır ki yollarını takip ettiğinizde size eşlik eden ağaç, çalı ve su birikintileri sizi asla rahatsız etmeyecektir. Antalya merkezden sadece 83 kilometre uzaklıkta olan tatil beldesine sahile sıfır bir şekilde arabayla ulaşabilirsiniz. İster daha rahat bir tatil için ahşap evlerinden yararlanın isterseniz kamp alanlarında kamp ateşinizi yakıp gecelerin tadını çıkarın. 

Olimpos Sahili’ne Nasıl Gidilir ?

Olimpos sahiline Kemer ve Kumluca tarafından ulaşım sağlanmaktadır. Kumluca'dan gelen konuklar daha çok Beydağlarının yamaçlarını görmeyi tercih ederken 30 kilometre doğu tarafına doğru gidildiğinde sahile ulaşmaktadır. Bunu yanısıra daha çok kullanılan yol olan Kemer yolunu kullanmak isteyenler ise 40 kilometre güney yönüne doğru ilerlediğinizde, ateşi hiç sönmeyen ve Homeros metinlerinde yer alan Kimera efsanesinin geçtiği yer olan Yanartaş milli parkını da ziyaret edip daha çok kamp alanlarının yer aldığı Çıralı tarafından ulaşımlarını sağlayabilirler. 

Temmuz - Ağustos aylarında Caretta carettaların dünyamıza gelişini keyifle izleyebilirsiniz.

Olimpos'un dünyaca bilinen tarihinde yanartaş olarak bilinen sönmeyen ateş akıllarda kalsa da günümüzde sahillerin simgesi haline gelmiş Caretta carettalar da büyük ilgi görmektedir. Sahilin daha sakin olan kuzeyine doğru ilerlediğinizde doğal yaşam ve yumurtlama alanıyla karşılacaksınız ki bu dönem yerli yabancı bir çok meraklı turistin hayranlıkla izlediği bir doğa olayı olarak akıllarda yer edinmektedir.

Güney Avrupa'nın En İyi Plajları Sıralamasında olan Bir Sahil...

Türkiye'nin en temiz sahillerinden birinde maceracı kampçılar, gizli güzellikleri keşfetmeyi seven tarih tutkunları, arkeologlar, bloggerlar, fotoğrafçılar gibi bir çok türden insanlarla karşılaşabileceğiniz, inanılmaz sakin ve bir o kadar da avrupai bir yapısıyla tatilinizi renklendirecek bir deneyimi misafirlerine sunan Olimpos beldesi sizi birden fazla kez kendine çekmeyi başarmaktadır. Karadeniz ve Ege'den farklı olarak denizine adımınızı attığınız andan itibaren suyun berraklığı karşısında kendinizi mavinin en güzel tonlarını ve yüzerken altınızda ki çakıl taşlarının üzerinde dolanan balıkların sizden korkmadan yüzdüklerine şahit olurken bulacaksınız. Sahilde güneşlenirken birden kafanızı kaldırıp antik kalıntıları izlerken tarihi bir seyahata çıkıp bir yandan da bir atv kiralayıp gününüzün geri kalanını daha aktif bir şekilde geçirmeyi düşünebilirsiniz. 

Olimpos’ta Unutulmaması Gereken Şeyler...

Olimpos doğa severlerin ülkemizce en çok tercih edilen yerlerden bir olmakla beraber son yıllarda popülerliği hızla artmaktadır. Bunda denizinin temizliği doğayla iç içe olması ve 5 dakika uzaklıkta içinde tiyatro salonundan eski tip meclis salonuna kadar bir çok medeniyetin yıkmadan kullanmaya devam ettiği bir antik kenti barındırması da önemli paya sahiptir. Günümüzde daha çok kamp severlerin çok tercih ettiği bir yer olması nedeniyle sıkça kamp alanlarıyla karşılaşılan ve bunun yanı sıra ahşap evler ve otelleriyle de konuklarını en iyi ağırlamayı sunmayı hedeflenmektedirler. Akşamları eski tip barlarıyla beraber canlı müzik seslerinin yükseldiği kafelerinden gelen şarkılar eşliğinde konaklama alanına ilerlerken neredeyse her yerde görebileceğiniz portakal ve mandalina ağaçları eşsiz bir koku şöleniyle size eşlik edecektir. Hemen hemen her ay tatil yapmaya olanak sağlayan bir belde olan Olimpos'a gittiğinizde sahilinde güneşin doğuşunu izlemeden dönmeyin

Yorumlar (0)