Cehennemin ortasındaki kaplıca keyfi: Jigokudani Maymun Parkı

Kar maymunu olarak da anılan Asya’ya özgü vahşi makak maymunlarının doğal yaşam alanı olan Jigokudani Maymun Parkı, Japonya'da yer alıyor.

Cehennemin ortasındaki kaplıca keyfi: Jigokudani Maymun Parkı

Onlarca yıldır doğa severler, kendilerini doğal sıcak su kaynaklarında ısıtan kar maymunlarının yer aldığı belgesellerde görücüye çıkıyor. Bu eşsiz canlıları şahsen izleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Jigokudani Maymun Parkın'da yapabilirsiniz. Yamanouchi'deki Jigokudani Vadisi içinde, vahşi Japon maymunları ile ünlü bir orman yatıyor. Ayrıca kar maymunları olarak da adlandırılan dünyada başka yerde bulunmayan  bu canlılar gün boyunca Jigokudani Maymun Parkın'ta toplanırken, o anları fotoğraflamak için en doğru açıyı yakalayarak maymunlarının sıcak ve buharlı sularda oynadıklarını ve rahatladıklarını gözlemlemek unutamayacağınız anlardan bir tanesi olacak.

Sıra dışı hayvanlarla tanışmak için can atıyorsanız , mesela pangolinlerin tuhaf bir şekilde sevimli olduğunu ya da sarı karınlı dağları görmeyi seviyorsanız kadar o zaman bu sevgili kar maymunlarını şahsen görmek için atlayıp hemen Japonya’ya doğru gelmeniz gerekir. Kalbinizi çalmaları için hazırlıklı olun ve belki de eşyalarınızdan birkaçını da:) Halen buraya gelmek için ikna olmadıysanız ve F daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, burada hepsini bulacak ve Jigokudani Maymun Park’taki doğal kaplıcalardaki bu sevimli kar maymunları kaplıcalarına karşı koyamayacaksınız.

Kar maymunları vahşidir ve park ve ormanı dolaşmakta özgürdürler, yani siz ve maymunlar arasında kafes yoktur! Park personeli onları beslediğinden, maymunlar yıl boyunca burayı düzenli olarak ziyaret eder, böylece gittiğiniz yılın herhangi bir zamanında onları görebilirsiniz. Maymunlar istedikleri gibi gelirler ve giderler, ancak insanları her zaman görmeye alışkındırlar, bu nedenle güneşte tembellik ederler ya da yakınlardaki insanlardan korkmadan kişisel manzaralarında (kaplıcalar) yüzerler. Durun ve parka giderken ve yakınınınızda bulunan tüm maymunlara merhaba deyin, ancak arkadaş canlısı olsalar bile yine de kişisel alanlarına ihtiyaç duyduğunu ve onlara dokunmamanız gerektiğini unutmayın! Personel, maymunları korumak için her zaman hazırdır ve kuralları çiğnediğiniz zaman veya çok yaklaştığınızı size açıkça söyleyecektir. Öyleyse dostça bir mesafeyi koruyun; Sonuçta, kişisel alanınızda biraz yabancı olmak istemezsiniz, değil mi?

Jigokudani Maymun Park’ta maymunlar insan yollarında da yürürler, bu da onları sık sık yukarı veya aşağı doğru ya da iki ya da üç çiftler halinde  yürürken görebileceğiniz anlamına gelir.  Bazen çabucak kandırırlar ya da birbirlerini kovalarlar, bazen de kendi yerlerinde olduğu gibi normal olarak yürürler. Alkışlarınızı tutun, geçmelerine izin vermek için yanlarda durun ve o anı ölümsüzleştirin.

Jigokudani Kar Maymunları, yüzmeyi ve sıçramayı sevdikleri kendi manzaralarına sahipler. Park kuruldu, bu yüzden maymunları spa zamanlarının tadını çıkarırken görmek için çeşitli görüntüleme platformları bulunuyor ve bu da, onsen'in birçok tarafına mükemmel erişim sağlıyor. Çoğu ziyaretçi kar yağarken ocak veya şubat aylarında gitmeyi tavsiye eder, çünkü soğuk soğuk ve kar arasındaki soğukluk ve onsenin sıcağı ve buharı oldukça dikkat çekicidir.

Maymunlar açıkça burada yaşamlarını sürdürdüğü ve bir mükemmellik gösterisi göstermediği için, davranışlarının tamamını deneyimlemelisiniz. Bu birbirlerinin tımar edilmesini içerir. Kabarık kılları ve kaşıyan el çizikleri sayesinde, maymunların günlük hijyen rutinleri bile birbirlerine yardım ettiklerinde ve pire ararken, görmek için eğlencelidir. 

Nerede?

Jigokudani Maymun Parkı, Nagano bölgesinde yer almakta olup Tokyo'nun yaklaşık 260km kuzey batısındadır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki haritaya bakın. Tokyo İstasyonu'ndan Nagano İstasyonu'na shinkansen yolculuğu, yaklaşık olarak 1: 30 saat sürüyor. Ardından, trende Nagano İstasyonu'ndaki (yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk olan) Yudanaka İstasyonu'na tren değiştirmeniz (ya da yolculuğunuza başlamanız) gerekir. Genel olarak Tokyo'dan bu, her yoldan yaklaşık 2,5 ila 3 saatlik bir yolculuk anlamına geliyor. 

Nasıl gidilir?

Nagano İstasyonu'na ilk seyahatinizde Japonya Demiryolu Geçişinizi kullanabilirsiniz . İstasyonun doğu çıkışından, 3 numaralı otobüs durağında , Maymun Park için günde en fazla 10 otobüs hareket etmektedir .

Otobüs yolculuğu yaklaşık 40 dakika sürüyor. Kanbayashi Onsen durağında veya Snow Monkey Park otobüs durağında gidebilirsiniz. Her iki yerden de park 30 ila 40 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Nagano İstasyonu'ndan, Nagano-sen (Nagaden) trenini Yudanaka İstasyonu'na (JR Geçidi kapsamına girmeyen) ve sonra da Kanyabashi Onsen'e bir otobüs ya da taksiye binebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir araç kiralayıp parka gidebilirsiniz. Otopark ücrete tabidir ve kendisine giden yol tehlikeli şartlar nedeniyle kışın kapalı olabilir. Park, park yerine 10 ila 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yakındaki bazı pansiyonlar da otopark için ücretsiz servisler sunmaktadır.

Kar maymunu nerede görebilirim?

Parka girdikten sonra küçük bir bilgi merkezi bulacaksınız. Parkın insan yapımı havuzuna götüren, genellikle meraklı maymunlarla dolu bir yaya yolu var. Havuzun yanında canlı bir kamera bulunur; video beslemesine çevrimiçi olarak erişilebilir. 

Ziyaretçilerin çoğu, parkın yerde kar olduğu zaman en iyi şekilde yaşadığını düşünüyor. Kar, aralık ayından mart ayına kadar düşebilir , ancak en çok ocak ve şubat aylarında kesindir. Sıcak aylarda, maymunları banyoya teşvik etmek için yiyecekler havuza yerleştirilir.

Kar maymunlarının vahşi hayvanlar olduğunu unutmayın. Maymunları beslemek veya dokunmak yasaktır.

Gitmeden önce bilin!

Jigokudani Monkey Park, Yamanouchi kasabası yakınlarındadır. En yakın büyük şehir olan Nagano yaklaşık 40 ila 45 dakika uzaklıktadır. Nagano tren istasyonundaki kar maymun parkına gidiş geliş otobüs saatlerinin tam listesini bulabilirsiniz. Nagano'dan ekspres otobüs park girişine 1400 yen. Ayrıca Nagano'dan Yudanaka İstasyonu'na yerel bir trene binebilir ve oradan park girişine yerel bir otobüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Parkın girişinden parkın kendisine 1,6 km. Kış mevsiminde kaygan olabileceğinden bilgi merkezinden kar botları ve ceketler kiralanabilir. Maymunlar sabahları beslenirler, sonra sıcak su kaynaklarında banyo yaparlar, sonra uykuya dalmak için geceye giderler, bu nedenle hem beslenme telaşı hem de banyodan manzaralar görmek için erken-orta günleri ziyaret etmek en iyisidir. Park yıl boyunca ziyaret edilebilir ancak kış her şeyin karla kaplı olduğu yerlerde ziyaret etmek için en iyi zamandır.