Çok Kültürlü Bir Yapı: Hattuşaş

Hattuşaş, Hititler'in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Çorum il merkezinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır.

Çok Kültürlü Bir Yapı: Hattuşaş

Anadolu medeniyetlerinin taşıyıcılarından, Hitit Devletine başkentlik yapmış, mimarisiyle yıllara meydan okuyan, tarihi olaylara sahne olmuş bu bölge sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Ülkemizin sınırları içerisinde yer alan bu tarihi antik kent, yerli ve yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. 

Hattuşaş Nerededir?

Şehrin ilk sahipleri Hattiler, bu bölgeye Hattuş ismini vermişlerdir. Hattuş; kelime anlamıyla gümüş olarak bilinmektedir. Fakat Hitit hakimiyetine girildikten sonra bu isim Hattuşa, olarak değiştirilmiştir. Hattuşaş, Hititler’in geç tunç çağı dönemini yansıtan başkenti olarak da bilinmektedir. Bu Antik kent, Çorum il sınırları içerisinde bulunan Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. Hattuşaş Antik Kenti, Çorum merkezine 82 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bölge 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine adını yazdırmıştır. Hitit medeniyetine ev sahipliği yapmış olan bölgede, kültürel miras ögeleri ve Anadolu medeniyetlerine dair pek çok iz taşıyan Hattuşaş, keşfedilmeyi bekleyen önemli bir bölgedir.

Birçok Medeniyetin Bulunduğu Yer

Çorum’un Hattuşaş kazı alanında yapılan arkeolojik kazılarda, kazı alanında sergilendiği gibi 5 katmanlı tarihsel dönem ile ön plana çıkmaktadır. Asur, Frig, Galat, Roma ve Hatti gibi Anadolu medeniyetlerinin ve diğer medeniyetler ile ilişkilerinin kalıntılarına ulaşılmıştır. Kültürel çalışma olarak da ilgi çeken bölge, İlk Çağ tarihine ve tarih öncesi çağlara ışık tutan önemli bir yerdir. Anadolu’ya taşınan yazının da ilk örnekleri bu bölgede görülmüştür.  

Hattuşaş’ın Mimari Yapısı 

Hattuşaş sanat ve mimari açısından zengin özelliklere sahip bir alandır. Kalıntılar; Aşağı Kent, Yukarı Kent, Yazılıkaya ve Büyükkale’dir. Mimari özellik bakımından kapılara sahip olan Hattuşaş'ın kapıları şunlardır: Sfenksli Kapı, Aslanlı Kapı, Kral Kapısı, Yer Kapısı. Hattuşaş kazılarındaki çalışmalarda tapınaklardan kült objeler, seramikler, aletler, silahlar ve yazılı belgelere ulaşılmıştır. Hititler kaya kutsal olarak kabul edildiği için kapılar kayalar ile işlenmiştir. Edebiyata ve sanata verilen değeri de bölgede bulunan kütüphanelerin olması ile bağdaştırmak mümkün. Hititler’in Tanrıları için yaptıkları evler de tapınaklar olarak bilinmektedir. Kayalıkların üstüne yapılan oyma işçilikleri o döneme ait kültürün taşıyıcıları olmaktadır.  Hattuşaş’ta şehir surları, büyük tapınak Aslanlı Tekne, Gizemli Yeşil Taş, Yamaç Evi, Piramit Merdivenler, Budaközü Çayı Vadisi gibi alanları gezebilirsiniz. 

Hattuşaş’a Ulaşım Nasıldır?

Hattuşaş’ı gezi listesine eklediyseniz kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür. Bölgeye havaalanı ile ulaşım sağlamak isterseniz en yakın alternatifiniz Ankara Esenboğa havaalanı en bilinen tercihiniz olabilir. Diğer alternatifler ise Samsun ve Amasya havaalanlarıdır. Uçak ulaşımı ile indiğiniz çevre illerden otobüsler aracılığı ile Hattuşaş bölgesine ulaşabilirsiniz. Son yıllarda popüler olan Tren seyahati ile bölgeye direkt gelmek söz konusu olmasa da, ucuz ve keyifli bir yolculuk ile Ankara’ya gelebilir ve yine şehirler arası otobüsler ile Hattuşaş bölgesine keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Çorum’da Gezilecek Yerler: 

Alacahöyük, 

İskilip Kaya Mezarlığı, 

Murad-i Rabi Ulu Cami, 

İncesu Kanyonu, 

Çorum Saat Kulesi,

Çorum Arkeoloji Müzesi,

Bakırcılar Çarşısı,

Çorum Kalesi bölgenin gezilmesi gereken diğer yerleridir. Çorum Müzesi şehir merkezine yakındır ve müzeyi ziyaret etmek isteyenler içerisinde bulunan tarihi bakırcı zanaatkarlarının yaptığı işleri görme fırsatını yakalayabilirler. 

Çorum’da Ne Yenir?

Çorum’a gittiğinizde bölgenin nefis yemeklerini de tadabilirsiniz. Bu yemekler, Çorum mantısı, köftesi, İskilip dolması, çatal aşı, söbelek dolması, kuzu tandır, sırık kebabı, zalpa, yırtma çorbası, teltel helvası ve Çorum beşlisi… Çorum’un tarihi geçmişi kadar yemekleri de köklü bir geçmişe sahiptir. 

Çorum hem tarihi, kültürel olarak dikkat çekse de aynı zamanda bozkır kültürünün izlerini de taşıyan bir şehir olma özelliğine sahiptir. Siz de seyahat rotanızı bu bölgeye çevirebilirsiniz.

Yorumlar (0)