Dağların, göllerin ve buzulların cenneti: Torres del Paine

İsmini gökyüzüne kule gibi uzanan masif 3 kayadan alan Torres del Paine, Şili Patagonyası sınırları içinde kalan bir milli parktır.

Dağların, göllerin ve buzulların cenneti: Torres del Paine

Puerto Natales'e 100 kilometre uzaklıkta bulunan Torres del Paine Milli Parkı, yaklaşık 243 bin hektarda muhteşem manzaralara sahiptir. Hava koşulları izin verdiği takdirde eğlenceli ve spor aktiviteleri için ideal bir yer. Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili'nin en muhteşem milli parklarından biridir. Bir dünya biyosfer rezervi, inanılmaz güzellikteki ortamıyla yürüyüşçüler, sırt çantalılar, ekoloji severler ve macera sporcuları için neredeyse eşsiz bir destinasyon haline getiren çok çeşitli bitki ve hayvan türlerine sahiptir.

Lengalar ve koğuş ormanları, kalafat, estepa ve mata barrosa bulabileceğiniz inanılmaz bir bitki örtüsüne sahiptir. Hayvanlara gelince; condor, culpeo, guanacos, ñandus, puma ve gri tilkileri görebilirsiniz. Torres del Paine Milli Parkı'nın akıcı kaynakları kayık ve sal yapmak isteyenler için mükemmeldir; bu arada, dağlar tırmanma ve yüksek dağ turları için en gözde yer. Karla kaplı dağ zirveleri, basamaklı nehirleri ve şelaleleri, buzulları ve aynalı gölleri Torres del Paine milli parkının her açıdan itibarını hak ediyor.

Torres del Paine Milli Parkı'nın sınırlarını aşmak küçük bir başarı değildir. Bu engebeli ve güzel manzarayı tam olarak tecrübe etmek için, öngörülemeyen koşullarda sürüş, yürüyüş, ata binme ve kayıklama gerekir. Ancak ödüller eşsiz: gün batımı, buzulların kenarlarına tırmanma ve başka yerde bulunmayan çekici manzaralar… 

1978'den beri Unesco'nun biyosfer rezervi sisteminin bir parçası olan bu 1810 kilometrekarelik park, manzara çeşitliliği, deniz mavisi ve masmavi göllerinden zümrüt ormanlarına, kükreyen nehirlere ve o büyük, parlak mavi buzullara kadar çeşitlilik gösterir. Guanacos engin açık bozkırda dolaşırken, Andean tezgâhın tepelerinde birlikte uçar.

Torres del Paine Milli Park Nerede?

Torres del Paine Şili'deki en ünlü milli park olmasına rağmen, ulaşmak kolay ya da ucuz olduğu anlamına gelmez. Tam tersi, ancak doğal güzelliği o kadar baskın ki birçok insan parkın tüm özelliklerine tanıklık etmek için uzun bir yolculuğa çıkmak veya biraz para harcamak istiyor. 

Torres del Paine, Şili'nin güney bölgesinde, Magallanes ve Şili Antarktika bölgesinde, Arjantin sınırlarına yakın bir yerde bulunuyor, ancak Şili karadan derin fiyortlar ağıyla bağlantısı kesildiği için, buraya gelmenin birkaç yolu var. Ancak hiçbiri Şili üzerinden kara yoluyla erişimi içermiyor. 

Oraya nasıl gidilir? 

Torres Del Paine Ulusal Parkı, en yakın büyük şehir olan Punta Arenas kasabasının yaklaşık beş saat kuzeyinde yer almaktadır. Ziyaretçilerin çoğu, en büyük Şili şehirlerinden doğrudan uçuşlar ile, kentin yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Carlos Ibáñez Havaalanı'na geliyor. Geziyi yapan turistlere yönelik feribotlar da var. Otobüsle, Punta Arenas'tan parka en yakın olan büyük şehir olan Puerto Natales'e yaklaşık 112 saat uzaklıkta, çeşitli oteller ve diğer hizmetler ile birlikte, çakıllı bir yolda yaklaşık üç saat var. Punta Arenas keşfedilmeye değer olsa da, havaalanından Puerto Natales havaalanına giden bir otobüse binebilirsiniz. Oradan parka otobüs geçiyor.

Ne Zaman Gidilir? 

Park ekim ayından mart ayına kadar popülerliğe ulaşıyor; bu pencerede ziyaret etmeyi planlıyorsanız her şeyi önceden ayırtın. Ocak en sıcak ay, temmuz en soğuk ve mayıs en zayıf aydır. Seçim size kalmış.

Ne getirmelisiniz?

Aslında gittiğiniz zamana göre yanınıza alacağınız şeyler de farklılık gösterebilir ama biz ortaya karışık bir şeyler sunalım siz içinden gideceğiniz tarihe göre seçin. İşte yanınızda olması gereken olmazsa olmaz şeyler:

  • Vücudun soğumasını önlemek için hızlı kuruyan gömlek.
  • Rüzgara karşı korunmak için polar kazak.
  • Su geçirmez ceket, eldiven ve güneş gözlüğü
  • Yün veya polar şapka.
  • En az faktör 45 olan güneşten koruyucu
  • Trekking çorapları ve ayakkabısı 
  • Su geçirmez yürüyüş pantolonu
  • Su geçirmez pantolon
  • Sıcak hava için şortlar