Ege Bölgesi'nin en büyük gölü: Bafa Gölü

Bafa Gölü, Ege Bölgesi'nin en büyük gölüdür. Göl, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Menteşe Dağlarının içinde sığ bir tatlı su gölüdür.

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü: Bafa Gölü

Su Altındaki Zengin Yaşamı ve Su Üzerindeki Binlerce Yıllık Tarihiyle Bafa Gölü

Muğla ve Aydın il sınırları arasında bulunan Bafa Gölü’nün bir tatlı su gölünden ziyade denizi andıran görüntüsü 2000 yıl önce Ege Denizi’nin bir parçası iken alüvyonlar sebebiyle ondan ayrılmış olmasına dayanmaktadır. 1994 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edilen göl; Menteşe Dağları ile oluşturduğu girintili çıkıntılı doğal yapısı, üzerinde barındırdığı adaların keşfedilmeyi bekler hali, tarihin devirlerinde gezinmeye olanak sağlayan kalıntıları ile ziyaretçilerini mest etmektedir. Antik adı Latmos olan ve kutsal kabul edilen dağların en etkileyici manzarasına sahip olan Yediler Manastırı ve  Perslerden Roma İmparatorluğuna pek çok medeniyetin izini sürebileceğiniz Heraklia Antik Kenti göl çevresinde en çok ziyaretçi çeken noktalardır.

Yanı başında Yaşamın Devam Ettiği Heraklia Antik Kenti

Çok misafirperver insanların yaşadığı Kapıkırı Köyü adının doğrularcasına günümüzden geçmişe bir kapı niteliğindedir. Kalıntıların üzerine değil de onlarla iç içe kurulmuş olan köyün sakinleri Heraklia Antik Kentini keşfetme gayreti içindeki ziyaretçilerine rehberlik etmekten keyif almaktadırlar. Ay Tanrıçası Selene ve Endymon adlı bir çobanın yaşadığı efsanevi aşkın mitolojik öyküsünden bahsettikleri ve büyüleyici mehtabı seyrederken efsanenin gerçekliğinden şüphe duymayacağınız akşamlar sizlere yalnızca geçmişin değil, masal diyarlarının da kapısını aralıyor olacaktır, yeterince dinlerseniz zeytin ağaçları arasında gizlenmiş Endymion kutsal alanında, çobanın çaldığı kaval seslerini duyduğunuzu hissedebilirsiniz.

Köyün ilkokulunun bahçesinde yer alan ve içerisindeki dükkanların yerlerini anlamanın hala mümkün olduğu Agora, M.Ö 3. yüzyılda yapılmış olan ve kentin baş tanrıçasına adanan Athena Tapınağı, kentin pek çok farklı noktasına oyulmuş kaya mezarlarını kapsayan Nekropol, M.Ö 287 yılında General Lyhtimos tarafından örülen kent surları, körfeze hakim konumuyla Bizans Göl Kalesi, bünyesindeki Boulaterionu, hamamı ve tiyatrosu ile Heraklia Antik Kenti, Bafa Gölü denince akla gelen ilk yerlerden biridir. Geçmişten günümüze pek çok uygarlığa ev sahibi yapmış olan kentte Kibele inancından, Yunan mitolojisinden, manastırlarıyla da Bizans dönemi hristiyanlık inancından pek çok eser görülebilmekte bu durum da bölgedeyken yalnızca zamanlar arası değil inançlar arası bir gezinti yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Kekik, Lavanta ve Çam Kokuları Eşliğinde Bafa Gölü 

Gölün üzerindeki büyüklü küçüklü adalar keşfedildikçe neden kendisine eski dilde ‘su ülkesi’ anlamına gelen Bafa isminin verildiği anlaşılmaktadır. Bu ülke yalnızca turistlere değil, bünyesindeki ‘kuş cenneti’ ile nesli tükenmekte olan Cüce Karabatak ve Deniz Kartalı gibi kuş türlerine ve sayısız balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçilerin tekneler aracılığıyla bir bir keşfettiği adalar üzerinde de arkeolojik kalıntılar bulunmakta, dileyenler 60 kilometre karelik büyüklüğüyle denizi andıran gölde bu kalıntılar eşliğinde yüzebilmektedirler. En derin noktası 21 metre olan gölde yüzmenin tercih edilmediği durumlarda ise karayolundan İkiz Adalara  ulaşmak mümkün olsa da Menet ve Kahveasar adalarına gidebilmek için en azından balıkçı teknelerinden biri kullanılmalıdır.

Bafa Gölü Çevresinde Ne Yenir 

Dilerseniz tur için balıkçı teknesinin gelmesini beklerken göl kıyısındaki pek çok salaş restorandan birinde gölden çıkmış balıkların ve çevredeki binlerce yıllık zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağı ile hazırlanmış yemeklerin eşsiz lezzetinin tadına varabilirsiniz. Özellikle Levrek, kefal ve yılanbalığı mevsimine göre ziyaretçilere sunulmakta ve büyük beğeni toplamaktadır. Kekik, lavanta ve çam kokularının eşlik ettiği yemeğinizde binlerce yıllık tarihin, doğanın insanlara bahşettiği en kıymetli alanlardan biri olan Bafa gölü’nün tadına varacaksınız.

Bafa Gölü’ne Ulaşım ve Konaklama

Muğla ve Aydın arasında bulunan göle ulaşım için pek çok seçenek bulunuyor. Bodrum’a 80km mesafede yer alması sebebiyle havayolu kullanarak gidecek ziyaretçiler burayı tercih ederken yolculuğun gökyüzünden sonraki durağında araba ile kat edilen yolda yeşil ve mavi gittikçe birbirine karışmaktadır. Coğrafik güzelliğinin ötesinde tarihi esintileriyle de turistleri kendine çeken Bafa Gölü’ne Muğla ya da Aydın üzerinden otobüs ile de kolayca ulaşılabilir, göl çevresindeki pansiyon veya otellerde kalabilir, sizlere rehberlik eden ve şahane lezzetler sunan köy halkından yöreye özgü hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.