Ege Denizi’nin bağrına bastığı volkan adası: Santorini

Santorini, Ege Denizi'nde, Yunanistan'ın 200 km güney doğusunda yer alan masmavi çatılarla beyaza boyanmış uçurumdaki evleriyle ünlüdür.

Ege Denizi’nin bağrına bastığı volkan adası: Santorini

Santorini, Güney Ege Denizi'ndeki bir Yunan adası ve Kiklad adı verilen bir ada grubunun parçasıdır. Batı tarafını kaplayan volkanik kaldera, adanın doğal güzelliğinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ege’nin kucağında yatan Santorini, mavi kubbeli beyaz evleri, eşsiz gün batımları, leziz mutfağı ile Yunan adalarında tatil yapmak isteyen tüm gezginlerin listesinde üst sıraları alıyor.

Özellikle de balayı tatili nerede yapılır dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Santorini, bütün gün denizin içindeymiş gibi hissettiren eşsiz manzaraya sahip terasları, sevimli köyleri, sizi huzura kavuşturan atmosferi, doğal güzellikleri ve damak tadınızı baştan çıkaracak enfes şarapları ile balayı tatillerini başka boyuta taşıyacak. Ege Denizi’nin göz bebeği olan adaların başında gelen Santorini, doğal afetin yarattığı güzelliği ile, dünyada bulunan saf bir mucize adeta. Denizden metrelerce yukarıda, volkanik bir dağa kurulmuş olan bu renkli ada, harikalar diyarında olduğunuzu size hissettirecek.

Nasıl Giderim?

Türkiye’den Santorini adasına gitmek için 2 seçenek var. Birinci seçenek havayolu kullanarak, ikinci seçenek ise denizyolu. Havayolu ile gitmek için öncelikle Türkiye’den Atina’ya, daha sonra ise oradan Santorini’ye geçmekten başka çare yok. Uçağa göre hem daha uygun fiyatlı hem de daha eğlenceli bir seçenek olan denizyolu, biraz zaman alsa da, denizi izleye izleye gitmenin de keyfi bir başka olur. Seçim size kalmış. Feribot için de iki rota seçeneği bulunuyor. Bodrum-Kos ve Marmaris-Rodos üzerinden aktarmalı feribotla Santorini’ye ulaşabilirsiniz.

Nereleri Dolaşabilirim?

Oia

Şirinleri andıran mavi şapkalı kiliseleri, bembeyaz boyanmış evleri ve muhteşem manzarasıyla Oia, Santorini’de nerede kalmalıyım diyenlerin listesinde ilk sırayı almalı. 

Adanın kuzeyinde yer alan köy, kalderanın hemen dibine konumlandığı için gün batımındaki eşsiz manzarası ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Yerel halkın “Apanomerites” olarak da adlandırdığı yer, dik yokuşların her köşesi, fotoğraf çekmeyi seven gezginlerin makinelerinin şarjının bitmesine neden olacak atmosfere sahip.

Fira

Fira Köyü, sansasyonel güzelliği, olağanüstü manzaraları ile Santorini’nin başkenti. Beyaz küp şekerini andıran binaları, Ege Denizi’ni en güzel açı ile izleyebileceğiniz inanılmaz manzaraları, eşi benzeri olmayan o sessiz ve huzur veren kızıllığındaki gün batımıyla, gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken bir yer. Fira’nın merkezi dar sokakları, mağazaları, restoran, kafe ve barları ile ziyaretçilerin vazgeçemediği bir yer.

Nea Kameni

Kaldera ortasındaki iki küçük volkanik adalardan biri olan Nea Kameni, turistik turların gözdesi halinde. Yaklaşık 3.700 yıl öncesine dayanan tarihi ile Nea Kameni’ye ulaşmak için 130 metre yükseklikteki volkanik  bir krateri tırmanmak gerekiyor. Zor gibi görünse de yukarıya ulaştığınızda göreceğiniz manzara ile bir kere daha tırmanırım diyeceksiniz.

Red Beach

Adanın güney kısmında yer alan Kırmızı Plaj, Santorini’nin tartışılmaz en ünlü ve açık ara en güzel plajlarından biri. Kırmızı ve siyah volkanik kumların karışımından oluşan sahiliyle görenleri olumlu anlamda şoke eden Kırmızı Plaj’da, şnorkel ile son derece ilginç kaya yapılarını keşfetmeye çıkabilirsiniz. Aynı zamanda Kırmızı Plaj’dan güneye doğru devam ettiğinizde, karşınıza çıkan Deniz Feneri de yine adanın muhteşem gün batımı seyir adreslerinden biri.

Ne Yiyebilirim?

Fava caper

Adanın en fazla sevilen tatlarının başında gelen fava caper, Santorini’nin damaklara  hediye ettiği en güzel lezzetlerden biri. Beyaz patlıcanla hazırlanıp, genellikle mezenin bulunduğu menüleri taçlandıran bu muhteşem lezzeti birçok restoran ve tavernada deneyebilirsiniz.

Taramasalata

Yunan içki masalarının olmazsa olmazı mezelerinden biri olan taramasalata, oldukça lezzetli ve besleyici bir yemektir. Mezenin ana maddesi olarak balık yumurtası kullanılırken, zeytinyağı ve limon ise vazgeçilmez malzemelerdendir.

Kiraz Domates

Volkanik oluşum ile zenginleşmiş verimli toprakların mucizesi “kiraz domates”, Santorini lezzetleri arasında çok önemli bir yer tutuyor. Şehirde yetişen bu özel lezzet ise, ziyaretçiler tarafından en çok sevilen yiyecek haline gelmiş durumda.