Ege’nin İncisi: Urla 

İzmirin ilçesi olan Urla'nın, doğusunda Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır.

Ege’nin İncisi: Urla 

Urla, Ege bölgesinde yer alan İzmir’e ait önemli bir sahil ilçesidir.  Antik çağlara kadar köklü bir geçmişe sahip olan Urla’nın eski adı Klazomenai’dir. Yapılan çalışmalar bölgenin tarihçesinin dört bin yıla kadar dayandığını göstermektedir. Persler, Bizans ve Roma imparatorluklarının himayesi altında bulunan Urla, Ege bölgesinin de en uzun süreli yerleşim yerlerinden biri olarak tarih sahnesinde kendisine yer bulabilmiştir. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesiyle Anadolu’nun Türk yurdu olmasından sonra bölgede söz sahibi olan Türkler olmuştur. Kazanılan hakimiyetlerinden sonra Büyük Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu da bu bölgede yer almıştır. Urla, Birinci Dünya Savaşı sırasında da üç yıl işgal altında kalmıştır.  

Urla Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Urla isminin ne anlama geldiğiyle alakalı farklı rivayetler vardır. Rumca bataklık anlamını taşıyan “vurla” kelimesinden üretildiği de söylentiler arasındadır. Bir başka rivayete göre de Evliya Çelebinin eseri Seyahatname’de adı geçen şehrin Kıdafe kralının kızı aracılığıyla kurulduğu ve şehrin isminin Urli olduğu yer almaktadır. Urli isminin de zamanın geçmesiyle Urla adına dönüştüğü bilinmektedir. 

Urla’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İzmir’e 35 km uzaklıkta olan bu şirin yere Güzelbahçe, Çeşme, Düden Körfezi ve Seferihisar komşudur. Urla gezisine gittiğinizde bu yerleri de görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Urla, İstanbul iline de 600 kilometre uzaklıktadır. Ankara Urla arası 630 kilometre, Antalya Urla mesafesi ise 490 kilometredir. Urla’ya ulaşım kolaylıkla ve kısa sürede yapılabilmektedir. İzmir’e hava yolu kara yolu ve tren aracılığıyla seyahat edebilmeniz mümkündür. Araçla gelen ziyaretçilerin İzmir’e ulaştıktan sonra Çeşme Alaçatı bağlantı yolunu takip etmeleri önerilir. 

Urla’da Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği ve eşsiz doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen Urla’da birçok farklı yeri de görebilirsiniz. Bu yerler; Tarihi Osmanlı Dönemine dayanan Karantina Adası, Barbaros köyü ve bademler köyünü ziyaret edilecek yerlere ekleyebilirsiniz. Çeşme altında gün batımını sevdiklerinizle birlikte izleyebilirsiniz. Sanat Sokağı, Necati Cumalı Anı ve Kültür Evini gezebilir, Klazomenai Antik Kenti, Malgaca İçmeleri, Güvendik Tepesi de ziyaret edilebilirsiniz. Demircili Koyunda ise denizi izleyebilir ve güneşin doğuşuna şahit olabilirsiniz. Köstem Zeytinyağı Müzesini de gördükten sonra Urla’daki gezinizi sonlandırabilirsiniz. Urla’ya kadar gelmişken Urla’ya bağlı olan beldeleri de ziyaret edebilirsiniz. Bu beldeler; Çeşme, Çeşmealtı, Kuşçular, Gülbahçe, İçmeler ve Kalabak’tır. 

Urla’da Ne Yenir?

Ege kültürünün en önemli miraslarından biri şüphesiz Ege lezzetleridir. Urla’yı ziyaret ettiğinizde zeytinyağlı ve bol sebzeli lezzetli yemeklerin tadına bakılması önerilmektedir. Damat helvası, ıspanak balığı, ekmek dolması, katmer, oğlak dolması gibi öne çıkan lezzetlerin yanı sıra; Urla mantısı, kekik turşusu, kalamar tava gibi sadece bölgeye özgü lezzetler de denemeye değer. Balığı ile de ünlü olan Urla’da sahile karşı balık keyfi de yapabilirsiniz. 

Urla Festivalleri:

Urla’ya gelmeniz için doğa güzelliği ve kültürel özellikleri kadar yapılan festivaller de burayı değerli kılmaktadır.

Uluslararası Urla Enginar Festivali

Nisan ayının ortasında başlayan bu festival, üç gün boyunca sürerek bölge ekonomisini de bu anlamda kalkındırmaya çalışmaktadır. Festivalde konserler ve çeşitli eğlenceler de bölgeye gelenleri bekliyor. 

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali 

Her yıl 24 ve 25 Mart tarihinde gerçekleştirilen bu festivalde Urla’nın bitki ve çeşitli yöresel otları görebilmeniz ve festival ortamını deneyimlemeniz mümkündür. 

Urla Bağ Bozumu Şenliği

Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen festival sayesinde bağcılık kültürü tanıtılmaya çalışılmaktadır. Üç gün boyunca süren festivalde üzüm sıkımı da yapılmaktadır.