Geçmişi M.Ö. 5 bin 500'e dayanan kent: Laodikela Antik Kenti

Tarihi MÖ 3. yüzyıla dayanan, kazıların hâlâ devam ettiği, yeniden inşa edilmiş antik kenttir.

Geçmişi M.Ö. 5 bin 500'e dayanan kent: Laodikela Antik Kenti

Denizli’nin 6 km kuzeyinde yer alan Laodikela Antik Kenti, Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından, karısı Laodike için kurulmuştur. Eski zamanlardan beri ziyaretçilerinin heyecanlı ve meraklı bekleyişlerinin hakkını veren bu antik kent, kendisini ziyaretçilerin kollarına bırakmıştır.

Antik Kent’e Uzun Bir Yolculuk

Laodikeia Antik Kenti’nin tarihçesi MÖ 3.yy’a kadar uzanan, en köklü ve ilgi çekici tarihçelerden birisidir. MÖ Roma’nın hakimiyetine giren bu bölge, Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birisin sahip olmasından dolayı, dini bir üst haline bürünmüştür. Günümüzde de tüm detaylarıyla keşfedilmemiş durumda olan Laodikeai Antik Kenti, içinde bulundurduğu daha birçok gizemiyle insanoğlunun dikkatini çekmeye devam ediyor.

Refah seviyeleri yüksek olan Lodikeaia halkı, birçok sanatsal yapı inşa etmişlerdir. Bunlara örnek olarak Anadolu’nun en büyük stadyumu, 5 agora, 5 nymphaeumu, 2 tiyatro, 4 hamam ve 2 anıtsal giriş kapısı örnek olarak verilebilir. Çeşitli tarihi ve sanatsal yapıların yanı sıra kentin dört bir yanının mezarlık alan olması keşfedilmeyen bir durum halinde yerini almıştır. Dini açıdan merkez olmasına ek olarak ticaretin de çok hızlı bir şekilde gelişim göstermesiyle Antik dönemin en ünlü tekstilleri Laodikeia Antik Kenti’nde dokunmuştur. Hem ekonomik hem de sanatsal açıdan gelişmiş olan bu kent, günümüzde de insanlara kültürel ve tarihsel açıdan çeşitli bilgi imkanı sunuyor.

Bir Tarih Yıkılıyor

MS 60 yılında kentte meydana gelen çok büyük bir deprem, kentin tamamen yıkılmasına sebep olmuştur. Kent halkı şehri tekrardan eski haline döndürmeye çalışsalar da bu konuda çok başarılı olamamışlardır. MS 494 meydana gelen ikinci büyük depremle ise kent tamamen yerle bir duruma gelen bu kent, halk tarafından terk edilmiştir. Günümüzde ziyarete açılan kısım ise sonradan inşa edilen yapılardır.

Gezginler için Yönergeler

Laodikeia Antik Kenti’ne vardığınız andan itibaren gördüğünüz yıkılmış tarih kırıntıları sizi eski zamanlara götürerek tarihsel bir dönüş yaşamanıza yardımı olur. Ekonomik seviyeleri yüksek olan Laodiekeia halkı inşa ettiği birden çok tarihi eserle size çeşitli gezi alanları sunuyor. Eski zamanlara göre yapılan devasa tiyatroyu gezme imkanınız deprem nedeniyle olmamakla beraber cavea ve orkestrası size kucak açıyor. Her ne kadar büyük tiyatroyu görme gibi bir imkanınız olmasa da küçük tiyatro ve nymphaeum size eşlik ediyor gezinizde. Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinde biri olan o ünlü olan kilisenin sadece sütunları ayakta durduğundan dolayı içini gezme gibi bir imkan sunamıyor ziyaretçilerine.

Sınırlandırılan Keşif

Her ne kadar Antik Kent ziyaretçilerini büyük bir hevesle karşılasa da belirli saatler arasında hizmet vermektedir. Pazartesi günleri hariç her gün sabah saat 09:00’dan akşam 17:00 kadar açık olan bu tarih birikintilerini ziyaret ücreti ise 20 TL’dir.

Laodikeia Antik Kenti’ne Doğru

Denizli-Pamukkale yolunu takip ederek Korucuk Mahallesi’nden batıya döndüğünüz zaman yaklaşık 500 km daha devam edip eşsiz kente rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Denizli Otogarı’ndan Pamukkale istikametine doğru giden otobüsler de Antik Kente ulaşma imkanı ağlıyorlar. İstanbul’a 449 km, Ankara’ya 477 km, İzmir’e 588 km uzağında olan Laodikeia Antik Kenti, bir adım ötenizde eşsiz tarihiyle sizleri bekliyor.

Sınırların Ötesi

Paha biçilmez tarihi ile Denizli’de konumlanan Laodikeai Antik Kenti’nin yanı sıra, her yıl onlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan Pamukkale Travertenleri de gezmeyi unutmayın. Eşsiz tarihi ve sanatsal yapısıyla süregelen yıllardan beri birçok turistin eğlenerek ziyaret ettiği Denizli, sizin için de iyi bir seçim olabilir.