Gerçek dünyada bir masal diyarı: Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan En sevdiğimiz masallara ilham olan bir şatodur.

Gerçek dünyada bir masal diyarı: Neuschwanstein Şatosu

Görür görmez aaaa neresi ya burası bir yerden tanıdık geliyor diyeceksiniz. Yanılmıyorsunuz, gerçekten gördünüz. Evet burası Walt Disney’in bu şatodan ilham alarak oluşturmuş kendi masallarındaki şatosu. Disney'in Uyuyan Güzel filminde kullanılan şatonu ta kendisi. En sevdiğiniz masallara ev sahipliği yapıp, şatolarıyla hikayelere konu olan Neuschwanstein Şatosu’nda her an sürprizle karşılaşıp, bir anda bir yerden koro sesleri yükselebilir ve ufak bir alanda bir müzik şöleninde kendinizi bulabilirsiniz. Yemyeşil ağaçların gölgesindeki göllere karşı gerçek dünyadan bir süre uzaklaşacağınız gerçek bir masallar ülkesi âdeta Neuschwanstein Şatosu.

Bir masal düşünün. Bir kral var ve henüz genç yaşında ülkenin kralı oluyor. Çok duygusal ve seveceği bir insan arıyor. Kimseyi beğenmiyor. Dağların diğer kısmında sevimli kasabaları, romantik yolları olan muhteşem bir vadiye sadece tek bir odası olan bir kraliyet şatosu dikiyor. İşte bu hikayenin adı Neuschwanstein Şatosu.

Eğer yolunuz Münih taraflarına düşerse Neuschwanstein’i kesinlikle listenize alın. Bu arada Almancanız yok ve nasıl okunuyor ya bu yerin ismi diyorsanız, hemen söyleyelim, Noy-şıvaynş-tayn. Anlamını ise yeni kuğu taşı demek. Korkmayın korkmayın, Bastian Schweinsteiger’i rahat rahat söylüyorsanız, buranın ismi size çocuk oyuncağı gibi gelir. 

Neuschwanstein Şatosu Tarihçesi

19. Yüzyılda Bavyera Kralı II. Ludwig’in isteğiyle üzerine yaptırılmıştır. Yapımı tam olarak 17 yıl sürmüş ve 1886 yılında tamamlanmıştır. Şato her yıl 1,5 milyon turist ağırlayarak önemli bir gelir elde ediyor.

Kale bir süre, Kutsal Almanya’dan önce olan kurulan ‘deli’ lakabı ile nam salan krala ev sahipliği yapmıştır. Bu lakapla anılmasının nedeni ise yalnız olduğundan dolayı yaptığı akıllı olmayan davranışlarıdır. Anne ve babasından ayrı büyüyen II.Ludwig sürekli olarak şatonun hemen yanında bulunan Swangau gölü ve dağları arasında mekik dokuyormuş.

Konumu Nerede?

Neuschwanstein Şatosu, Füssen’e 4 km uzaklıkta bulunuyor. Almanya’daki eyalet sisteminin karışık olmasından dolayı kasaba ve belediye isimleri biraz karışık gelebilir. Kısaca özetlemek gerekirse Neuschwanstein’ı görmek için gelmeniz gereken yer; önce Füssen, sonra da Bavyera dağlarının yamacındaki Hohenschwangau.

Ne Zaman Gidilmeli?

Bu sorunun cevabı aslında tamamen şatonun fotoğraflarını hangi mevsimde gördüğünüze göre şekillenir. Şatonun fotoğrafını sarı turuncu ve  kırmızı içeren görüntüleri gördüğünüz an sonbaharı seçeceksiniz. Ya da şatoyu beyazlıklar içinde görürseniz kışı seçersiniz. Tabii yazın yeşiller arasında da sizi muhteşem manzaralar bekliyor olacak. Onu da tercih edebilirsiniz. Kısacası Neuschwanstein Şatosu her mevsim görülmeyi hak edecek güzellikte. Bu arada unutmadan sonbahar ve kış aylarında ara ara sis basabiliyor. Demedi demeyin. Kulaklarımız çınlamasın sonra.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Münih'e uçarak öncelikle Bavyera'nın başkentine ulaşmanız gerekiyor. Münih'e ulaştıktan sonra yaklaşık 2 saat süren yolculukla Neuschwanstein Kalesi'ne varmanız mümkün. Özel aracınızı kullanacaksanız Münih'in güneybatısına yönelip Schwangau tabelalarını takip etmeniz yetecektir. Bunun dışında bölgeye yine aynı yöne giden trenleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Detaylı tarif edecek olursak,

Arabayla: Başladığınız yere göre değişmektedir. Füssen’den kişisel aracınızla yaklaşık 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Münih üzerinden gelecekseniz yaklaşık bir buçuk saat sonra Schwangau’da olabilirsiniz.

Otobüsle: Flixbus‘un sitesinden biletinizi alarak, Münih Merkez Otobüs Terminali’nden (München ZOB) kalkan ve Füssen’e giden otobüse binerek doğrudan Schwangau’da inebilirsiniz.

Trenle: Münih Hauptbahnhof’tan DeutscheBahn’a binip Füssen Bahnhof‘ta indikten sonra yeniden Füssen Bahnhof’tan kalkan 78 numaralı RVO-Bus’a binmeniz yeterlidir. 10 dakikalık yolculuktan sonra Schwangau’ya varacaksınız. Münih-Füssen arası aldığınız tren biletini 78 numaralı otobüste de kullanabilirsiniz, yani biletinizi cüzdanınızda saklayın.