Gezilebilecek En Canlı Müze: Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde, ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş yeşillik alandır.

Gezilebilecek En Canlı Müze: Atatürk Arboretumu

Kelime kökenini incelendiğinde Latince ‘arbor’  ağaç kelimesinden türediği görülen arboretum; kaynakları ve yaşı belli ağaç ve diğer odunsu bitkilerin, uygun görülen yaşam alanlarında bilimsel araştırmalar yapılması amacıyla özenle yetiştirildiği canlı tabiat müzeleri anlamına gelmektedir. Bu da bu botanik parkta bulunan her bitkinin özenle seçildiği ve her anının gözlenerek yetiştirildiğini ifade ediyor. Kapıdan girdiğiniz anda bütün bu çalışmalara değdiğini fark edeceğiniz bu güzel park sizlere yalnızca zamanda pek çok bitki türüyle ilgili bilgiler değil aynı zamanda doğanın içerisinde keyifli bir gün vaat ediyor.

Atatürk Arboretumu’nun Tarihi ve Bilimsel Yönü

Arboretumların tarihi mısır firavunlarının mezarlarına egzotik bitkilerin getirilmesine  dayansa da Atatürk Arboretumu’nun kökleri daha yakın bir tarihe uzanıyor. Orman Fakültesi’nde bulunan öğrencilerin araştırma yapması için bilimsel amaçlarla kurulan, çalışmalarına 1940lı yıllarda başlanan bu doğa harikasının ağaçlandırma çalışmaları 33 yıl sürüyor ve Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılında tamamlanması sebebiyle Atatürk Arboretumu adını alıyor. Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı bulunan arboretum hakkında yayımlanmış olan ‘Atatürk Arboretumu Ağaç ve Çalıları’ isimli bir kitap dahi bulunuyor. Önceleri fidan yetiştirilmesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerinin gözlem yapması amacıyla kullanılan ağaç müzesi sonraki yıllarda iyi ki ziyaretçilere açılıyor. 

Rengarenk Bitkileri, Göğe Uzanan Ağaçları ve Gerçeğini Aratmayan Gölleri ile Atatürk Arboretumu

Her adımınızda büyüleyici bir fotoğraf karesini andıran Atatürk Arboretumu, çiftlerin düğün fotoğraflarını çektirmek için sıklıkla tercih ettiği bir yer olduğu için pek çok kişinin hayatına bir fotoğraf karesi ile girmiş, hatta bununla özdeşleşmiş yerlerden bir tanesidir.  Sonbaharda kızılın, sarının ve yeşilin iç içe geçtiği, ilkbaharda doğanın uyanışına şahitlik edebileceğiniz, yazları ise serinlemek için gidebileceğiniz, hangi mevsimde gidildiği fark etmeksizin ziyaretçilerine olağanüstü bir renk cümbüşü ve huzur vadeden bu botanik park içerisinde 3 adet yapay göl de barındırıyor. Gölün üzerinde süzülen kuğuların eşlik ettiği görüntünün ziyaretçiler tarafından çok beğenildiği söylenmektedir. Dilerseniz ağaçların üzerindeki notlardan ağacın türünü, kökenini, yaşını öğrenebilir; dilerseniz göl kıyısında son derece romantik bir gün geçirebilir, dilerseniz de yaklaşık 300 hektarlık bu büyük bahçenin içinde kaybolabilirsiniz. Gün bittiğinde hangisini tercih ettiğiniz fark etmeksizin rahatlamış ve arınmış hissedeceksiniz. 

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir

İstanbul’un vahası sayılan Belgrad Ormanı içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu’na ulaşım kolay olduğu kadar keyifli de. Araba ile giderken Hacıosman’dan sonra Bahçeköy güzergahından ilerlenmesi ve ağaçlarla kaplı yemyeşil yolun takip edilmesi yeterli olacaktır. Yolculuğun bu kısmında şehirden uzaklaşmaya başlamış, belki de stresin yerini alan huzurla kendinize güzel bir gün yaşatmaya hazırlanıyor olacaksınız. Park yerinin düşünülmesine de gerek bırakılmamış, oldukça büyük bir ücretsiz otoparkı bulunuyor. Taksim, Hacıosman, Zincirlikuyu, Sarıyer gibi yerlerden otobüse binerek Toplu taşıma ile de kolayca gidilebilir.

Atatürk Arboretumu ve Yemek

Önceki bölümlerde de değinildiği üzere gibi burası özenle geliştirilmiş ve oldukça korunan bir müze olduğu için içeride yemek alabileceğiniz bir alan bulunmadığı gibi sizin götürmenize de izin verilmeyecektir. Belgrad Ormanı’nın diğer ziyaret noktalarındaki mangal ve piknik havası düşünüldüğünde bu son derece anlaşılabilir olmaktadır. Atatürk Arboretumu’nun yakınlarında pek çok seçenek bulunduğu için bu durum ziyaretçileri açık havada, bahçe içinde yemek yeme zevkinden mahrum bırakmıyor. Güne erken başladıysanız şahane bir kahvaltı ile bunu taçlandırmanızı tavsiye edilse de öğleden sonra gelen pek çok ziyaretçi geldiği düşünüldüğünde günün her saati pek çok yemek seçeneği sizleri bekliyor olacaktır.